10. Palto Film Günleri Başlıyor!

Festival Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle gerçekleşiyor.

İsmini aslen Gogol’ün Palto hikayesinden sureten ise düzenlenme aralığı olan kış mevsiminden alan Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle 10. kez gerçekleşiyor.

Sponsorluğunu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Senna City Hotel, La Puerta Hostel&Restaurant, Social, Böcek Yapım, Alametifarika, Gravity Tasarım ve Danışmanlık, Cactus Motion, 1000 Volt, Peyote Müzik, Bakınız, Yeni Un, Nuh’un Ankara Makarnası ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin üstlendiği 10. Palto Film Günleri kapsamında 13 film, Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak.

Açılış Filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer, Açılış Konseri Babazula!

10. Palto Film Günleri, 19 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da kapılarını sinemaseverlere açacak. Bu yılın açılış filmi ise Seren Yüce’nin yönetmenliğini yaptığı Rüzgarda Salınan Nilüfer. Filmin ardından Seren Yüce ile söyleşi de gerçekleşecek. 12.00’de Elveda Berlin, 15.00’de Paterson ve 18.00’de Rüzgarda Salınan Nilüfer film gösterimlerinin ardından Palto Film Günleri’nin açılış coşkusu Peyote’de Babazula performansıyla zirveye ulaşacak.

10. Yıla Özel 10 Palto Afişi!

Bu yıl, festivalin görsel tasarımı üstlenen Alametifarika önderliğinde 10 illüstratör Palto’nun 10. yıl projesi için buluştu. Öncelikle 10 film türü seçildi ve örnek bir poster şablonu hazırlandı. Türlerin ruhuna en uygun çizgilere sahip illüstratörlerin marifetli ellerine bırakıldı.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu – Romantik, Aykut Aydoğdu – Dram, Ethem Onur Bilgiç – Korku, Berat Pekmezci – Polisiye, Yavuz Öztürk – Komedi, Murat Kalkavan – Animasyon, Kaan Bağcı – Gerilim, Pınar Ulus – Müzikal, Aksel Ceylan – Belgesel, Efe Kaptanoğlu – Bilim Kurgu türlerini yorumladı. Posterlerin animasyonunu Cactus Motion, animasyonların ses tasarımını da Filim İşleri yaptı. Çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Filmleri İzlemek İsteyene Palto Kart!

Bağımsız sinema örnekleriyle yılın son zamanlarında Eskişehir’de sinemasal bir alan oluşturacak 10. Palto Film Günleri kapsamında bu sene 13 film Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde Yerli Sinema, Cannes Seçkisi, Dünya Festivalleri, Gece Yarısı, Animasyon ve Özel Gösterim kuşakları yer alıyor. Tarık Akan’ın anısına Maden filminin de gösterileceği festivalde Palto Kart sahipleri, her filmi bir kez olmak üzere istediği seansta izleyebilecek. Bu sene paltonuzu giyip izlemeye gideceğiniz filmlerin listesi ise şöyle: Rüzgarda Salınan Nilüfer (Seren Yüce), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu), Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara), Maden (Yavuz Özkan), Elveda Berlin (Fatih Akın), Paterson (Jim Jarmusch), American Honey (Andrea Arnold), Aşıklar Şehri (Damien Chazelle), Karanlık Görev (Jee Woon Kim) Olli Maki’nin En Mutlu Günü (Juho Kuosmanen), Ağ (Kim Ki-duk), Kabakçığın Hayatı (Claude Barras) Şeytanın Oğlu (Brad Peyton )

PaltoAtölye’de Kimler Var?

Geleneksel hale gelen Palto Film Günleri atölye çalışmalarında bu sene Böcek Yapım yönetmenlerinden Ömer Faruk Sorak “Film Orkestrasının Şefi”, Mahmut Fazıl Coşkun ise “Bir Yönetmenin Serüveni” atölyesiyle genç sinemaseverlerin ufkunu açacak.

Bir Palto Film Günleri Klasiği: “Askıda Bilet”

“Askıda Bilet” uygulaması, seyircilerin herhangi bir seansa bilet alıp gişeye, yani askıya bırakması ile gerçekleşiyor. Ekonomik zorluk çeken sinemaseverler gişeden biletlerini ücretsiz olarak temin ediyor. “Askıda Bilet” uygulaması ile Palto Film Günleri “…rağmen sinema” diyenlere selam duruyor.

Ayrıntılar için

www.facebook.com/PaltoFilmGunleri

instagram.com/paltofilmgunleri

twitter.com/paltofilm

#paltonugiygel

kategori:
haber

ilgili