15. Eskişehir Film Festivali Zengin Bir İçerikle Geliyor

Türkiye'de üniversite kimliği (Anadolu Üniversitesi) taşıyan tek film festivali olan Eskişehir Film Festivali kapsamında sinemaseverler 50 uzun metraj, 58 kısa metraj filmi izleyebilecekler. ...

Malumunuz, artık ne Avrupa-Asya-Ortadoğu filmlerini, ne de yerli filmleri sinemalarda izleyebiliyoruz. Cannes Film Festivali’nde, Berlin Film Festivali’nde ödüllendirilmiş, övgülere boğulmuş filmler Avrupa’nın her köşesine ulaşabiliyor, bir bizim ülkede gösterilmiyorlar. Nedeni de basit: “Bu filmler para getirmez” önyargısı hakim dağıtımı tekeline alan patronda… Bu yüzden Altın Portakal’dan, Altın Koza’dan ödülle dönmüş, Cannes’da övgülere boğulmuş bu filmleri ancak ve ancak festivallerde görme şansına sahibiz. Ülkemizin sayılı film festivallerinden olan Uluslararası Eskişehir Film Festivali bu sene on beşinci kez kapılarını sinemaseverlere açacak. 3 mayısta açılışı yapılacak festivalde patronların burun kıvırdığı nice sağlam filmi izleme şansına erişebileceğiz.

Türkiye’de üniversite kimliği (Anadolu Üniversitesi) taşıyan tek film festivali olan Eskişehir Film Festivali kapsamında sinemaseverler 50 uzun metraj, 58 kısa metraj filmi izleyebilecekler. Her sene olduğu gibi bu sene de atölye çalışmaları ve sinema dersleri de yapılacak. Onur Ödülleri ve Sinemaya Emek Ödülleri de unutulmadı. Bu sene Onur Ödülleri Ayşen Gruda, Halit Akçatepe ve Münir Özkul’a, Sinemaya Emek Ödülleri ise ilk sinema müzesini kuran Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, Avrupa Film Akademesi üyesi, Cannes ve Berlin Film Festivali’nde açılan Türkiye Sinema Stantları’nın yöneticileri Ahmet Boyacıoğlu ve Başak Emre’ye teslim edilecek.
es es poster

Dünya Sinemasının Genç Yıldızları:

Festivalin bu bölümünde genç yeteneklerin filmleri izlenecek. Kim Mordaunt’tan The Rocket, Karzan Kader’den Bekas, Emir Baigazin’den Harmony Lessons, Cate Shortland’tan Lore, Benh Zeitlin’den Beats of the Southern Wild, Miguel Gomes’den Tabu, Michael R. Roskam’dan Bullhead, Pablo Larrain’den No ve Kim Nguyen’den War Witch’i bu bölüm kapsamında izleme şansına erişeceğiz.

Sinema Tarihinin Unutulmazları:

Her sene olduğu gibi bu sene de klasik filmler gösterilecek. Sinema tarihinin unutulmazları arasında yerlerini alan 12 Angry Men (Sidney Lumet), West Side Story (Robert Wise), Paths of Glory (Stanley Kubrick) ve The Night of the Hunter (Charles Laughton) filmleri “Sinema Tarihinin Unutulmazları” bölümünde gösterilecekler.

Diğer Bölümler:

Dünya Festivalleri bölümünde Michael Haneke imzalı Amour, Pedro Almodovar imzalı I Am So Excited, Leos Carax imzalı Holy Motors, Thomas Vinterberg imzalı The Hunt, Pablo Berger imzalı Blancavienes, Christian Mingiu’dan Beyond the Hills, Walter Salles’tan On the Road, Anurag Basu’dan Barfi, Bruno Dumont’dan Camille Claudel 1915, François Ozo’dan In the House ve Denis Cote’den Vic+Flo Saw A Bear; yerli sinema bölümünde Jin (Reha Erdem), Zerre (Erdem Tepegöz), Kuma (Umut Dağ), Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 (Alphan Eşeli), Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez), Güzelliğin On Par’Etmez (Hüseyin Tabak), Rüzgarlar (Selim Evci), Sen Aydınlatırsın Geceyi (Onur Ünlü), Devir (Derviş Zaim) ve Küf (Ali Aydın); Anısına bölümünde geçtiğimiz sene yitirdiğimiz usta yönetmen Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı ve Delbert Mann’ın yönettiği Ernest Borgnine’ın başrolünü üstlendiği filmler; Gece Yarısı Sineması bölümünde V/H/S, Sinister ve el-Cin; Canlandırma Sineması bölümünde The Kings of Pigs ve Alois Nobel; Hayatımız Belgesel bölümünde Benim Çocuğum, More Than Honey, Searching For the Sugar Man belgeselleri; Sinemada İnsan Hakları bölümünde Inch’Allah, F Tipi Film ve Simurg; Açık Hava Sineması’nda Gülen Gözler filmleri gösterilecek.

Sinema Dersleri:

Ana Moreira ile Oyuncular ile Yönetmenler Arasında Bağ Kurmak, Aziz Zhambakiyev ile Bilgiden Duygulara: Görüntü Yönetmeninin Unutulan Dili, George Christopoulos ile Film Müziği Dünyası: 21. Yüzyıldaki Sanat ve Zanaat, Doç. Dr. Aysun Yüksel, Yard. Doç. Dr. Canan Uluyağcı ve Yard. Doç. Dr. Hatice Yeşildal ile Kadın Bakış Açısıyla Bir Film Çözümlemek ve Timur Oğuz ile Lady Macbeth’ten Nuri Alço’ya Vicdanın Gizli Tarihi konulu atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Yönetmen ve Oyuncular Seyircileri İle Bulaşacak:

Evdeki Yabancılar, Benim Çocuğum, Rüzgarlar, Harmony Lessons, Simurg, Şimdiki Zaman, Jin, Eve Dönüş: Sarıkamış 1915, Kuma, Devir, Tabu, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve Güzelliğin On Par’Etmez filmlerinin yönetmen ve oyuncuları, seyircilerle söyleşi gerçekleştirecekler.

Festivalin kapanış konserinde 12 mayısta Anadolu Üniversitesi AKM’de Oticons Ensemble film görüntülerinin üzerine o filmin müzikleri canlı çalınacak.

kategori:
haber

ilgili

  • Eskişehir Uluslararası Film Festivali Devam Ediyor

    Film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler, alanının uzman isimlerinin verdiği paneller… Her sene olduğu gibi bu yıl da sinemaseverlere yoğun bir program sunan Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin sonlarına yaklaştık. Dünya...
  • Eskişehir Uluslararası Film Festivali Başlıyor

    Eskişehirli sinemaseverlerin her yıl merakla beklediği Eskişehir Uluslararası Film Festivali, bu yıl 16 – 24 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival başkanı Prof.Dr. Erhan Eroğlu, festival yönetmeni Doç.Dr. S. Serhat...