15. !f İstanbul’da Farklı Duygular Yaşatacak 11 Film

!f Bağımsız Filmler Festivali 15. defa şubat ayında sinemaseverler için yeni seçenekler sunmayı planlıyor. Ödül sezonunda gözden kaçan filmler, yeni sinemacılar, tuhaf filmler, usta sinemacıların son filmleri ve birbirinden...

!f Bağımsız Filmler Festivali 15. defa şubat ayında sinemaseverler için yeni seçenekler sunmayı planlıyor. Ödül sezonunda gözden kaçan filmler, yeni sinemacılar, tuhaf filmler, usta sinemacıların son filmleri ve birbirinden farklı bölümleriyle izleyiciyi farklı duygulara sürükleyecek gibi görünüyor. Biz de programdan 11 tane filmi neden izleyebileceğiniz hakkında ipuçları verirken, bir yandan da !f ruhuna uygun filmler seçmeye çalıştık.

4404ec43-4910-4df3-8513-85c5e19b0b05

Der Nachtmahr – Kâbus – Karanlık ve Köşeli
Her anlamda mükemmel bir kız… Cool arkadaşlar, çekicilik ve onu şımartan bir ailesi var. Ona bir yaratık musallat olunca hayatı altüst olur. İnsanlar delirdiğini düşünmeye başlar. Yine Almanya’dan çıkan bu büyüme hikâyesi, barındırdığı doğaüstü olaylarla son derece ilgi çekici bir yapıt olmayı başarıyor. Ürkütücü ve tedirgin edici filmleri sevenlerin kaçırmaması gereken bir deneyim…

yakuzaapocalypse2-xlarge

Gokudou Daisensou – Yakuza Cehennemi – Karanlık ve Köşeli
Sinemanın çılgın dahilerinden Takashi Miike, yeni filmiyle tekrardan !f programındaki yerini alıyor. Bu filmi izlemek için nedene ihtiyacınız bile yok, çünkü film Vampir Yakuza hikayesi anlatıyor. Bir yandan doğaüstü öğeler hava uçuşurken, Japon suç dünyasına çılgın bir yolculuk sizleri bekliyor. Ender rastlanan tipte filmlerden biri…

-naciye-screamfest-los-angelesta-yarisacak-

Naciye – Karanlık Köşeli
Türk korku sinemasındaki hareketlenmeler devam ediyor. !f de buna kayıtsız kalamamış gözüküyor. Prömiyerini Screamfest’te yapan yapım, Derya Alabora’nun oyunculuğuna yüklenen bir gerilim olarak dikkat çekiyor. Paranoya ve güven teması üzerinden ilerleyen film keşfedilmeyi bekliyor.

Ceset – Karanlık Köşeli
Bu yılın ilginç Türk filmlerinden biri olacağa benzeyen Ceset ise bilindik temalardan gitse de, Türk sinemasında pek değinilmeyen bir konuya eğiliyor: Ölü sevicilik… Üstelik bunu kendince tuhaf bir şekilde izleyiciye sunmayı hedefliyor. Bu bağamda yılın sürpriz filmlerinden olan bu arızalı yapım, farklı işlere meraklı izleyicileri yanına çekecektir.

mænd-og-høns-717x375

Mænd Og Høns – İnsanlar ve Tavuklar – Oyun
Danimarka sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Anders Thomas Jensen geri döndü. Önceki filmleri Green Butchers ve Adam’s Apple ile kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen yönetmen, yine ilginç mizahını seyircilere sunmaya hazırlanıyor. Bu yılın programında gözü kapalı adını yazabileceğiniz yönetmenlerden biri festivalin bombalarından biri denilebilir.

james-white-01

James White – Galalar
Gözterildiği her festivalde beğeniyle karşılanan James White, ailevi sorunlarıyla hayatın içinde sıkışan bir adamın hikayesini başarılı bir şekilde beyazperdeye yansıtıyor. Daha çok yapımcılığıyla tanınan filmin yönetmeni Josh Mond kotardığı bu ilk filmiyle ilgiyi hak ediyor. Özellikle başrol oyuncusu Christopher Abbott ve Cynthia Nixon film eleştirilerinden övgü almayı başarıyorlar.

nohomemove2-1600x900-c-default
No Home Movie
– Başka Haller
Geçen yıl kaybettiğimiz kendine has işleriyle tanınan Chantal Akerman’ın son filmi No Home Movie festivaldeki yerini alıyor. Özellikle ölüm üzerine derin okumalar yaparken, oldukça samimi bir ton yakalayan yönetmenin seyirciye hediye ettiği son yapıt olarak dikkat çekiyor. Yıl sonu listelerinde çokça karşılaştığımız bu film, bu yılın izlenmesi gereken çalışamlarından biri olarak lanse edilebilir.

7795433_badf2e3ece42e32657eb7ee9d6366aa5_wm

Liza, a Rókatündér – Tilki Perisi Liza – Oyun
Macar sinemasından dönem dönem çekilen tuhaf ama bir o kadar da eğlenceli filmlerden biri daha huzurlarınızda… Liza, a Rókatündér fantastik unsurları ve hayal ile gerçeğin iç içe geçtiği bir görsellikle sizi derinden etkileyebilir. Bu sinemaya alışık olmayan için ise tam bir keşif unsuru olarak öne çıkıyor.

crumbs-ethiopian-movie

Crumbs – Kırıntılar – Keşif
Postapokaliptik bir dünyada pop kültürün öğelerini barındıran bir Etiyopya-Finlandiya-İspanya ortak yapımını düşünün. Sizce her haliyle ilgi çekici olmanın yanında tuhaflık kırıntılarını hissettirmiyor mu? Tabii ki hissettiriyor. Hayalperestler için sürreal bir deneyime dönüşen Crumbs bu seneki yarışmalı bölümde ilgi çekici eserlerden biri olarak değerlendirilebilir.

green-room-movie-image-2

Green Room – Dehşet Odası – Galalar
Punk Rock grubu konser için geldikleri bir mekanda Neo-Naziler tarafından rehin alınıyor. Daha şimdiden özgün konusuyla kültleşme ihtimali olan filmler arasında sıraya giren yapım, gerilim ve korku filmi severlerin kaçırmaması gereken bir film. Bu senenin parlayan filmlerinden biri olabilir.

3e4ac58f315526a5-mabody

MA – Keşif
Amerikan bağımsızlarından ilgi çekici bir film daha… Bu seneki keşif yarışmasında Amerikan kuzeybatı çöllerinde gezen Meryem Ana’nın hikayesine kitleneceğiz. Ma, fiziksel oyunculuğun izlerini ruhani bir ezgiyle hissedebileceğimiz, sürreal bir deneyimin kapılarını açıyor. Fragmanından anlayacağımız üzere film, Kosmos’un hayvani yönlerine benzer sahnelerle seyirciyi farklı duygulara sürükleyecek gibi görünüyor.

kategori:
seçki

ilgili