bakınız

15 Ocak: Gösterime Giren Filmler

Bu haftadan itibaren her cuma, gösterime giren tüm filmleri duyurmaya ve filmlerle ilgili fikirlerimizi paylaşmaya karar verdik. 15 ocak, cuma günü itibarıyla Türkiye’de ikisi yerli olmak üzere, toplam yedi film gösterime giriyor.

15 ocak, cuma günü gösterime giren bu filmlere kısa kısa göz atalım.

sherlock-holmes.jpg

Sherlock Holmes
Senaryo: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg
Yönetim: Guy Ritchie
Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams
Konu: Dövüş tekniklerini, efsanevi zekâsı gibi silâh olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor.
Sherlock Holmes fragmanlar

Yıldıray Kibar [Muhtemelen izleyecek]: Kadro güçlü, yönetmen enteresan. Guy Ritchie’yi ilk kez meşhur bir uyarlama ile göreceğiz. Yönetmenlik maharetlerini test etmek için güzel bir fırsat.

Ijon Tichy [Kesinlikle izleyecek]: Guy Ritchie, en azından benim için yaptığı kötü bir filmi bile iki-üç kez seyrettirebilecek maharetlere sahip bir yönetmen. Kaçırılmaması gereken ve yine iki-üç kez izlenecek bir film olacağını düşünüyorum.

Suat Demirel [Kesin izleyecek]: Oyuncuları ve yönetmeniyle beklentiye sokan, fragmanıyla aksiyon/macera sevenleri sevindirip tırnak yedirten film; ”Doyle” tarzı Sherlock olmamakla suçlansa bile haftanın bekleneni.

Ümit Açık [İzleyecek]: Guy Ritchie ile Robert Downey Jr. bir araya gelip denizden kum çekseler iki saat izleyebilirim. Haliyle bu cazip projeye kayıtsız kalmak çok zor.

İpek Sakarya [İzleyecek]: Ritchie Snatch / Kapışma’dan sonra pek de izlenesi filmlerle karşımıza çıkmasa da, farklı tarzı ve yorumuyla sinema dünyasını renklendirdiği bir gerçek. Tabii bir de Robert Downey Jr ve Jude Law’ın biraraya geldiği bir filmden bahsediyorsak, kaçırmak büyük kayıp olur.

Onur Ertuğrul [Bir ihtimal izleyebilir]: Guy Ritchie’nin tempolu kurgusu her filme bir seyirlik katıyor olsa da, içi boş olduğu takdirde insanı yorması ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım. Ancak aksiyona müsait bir ruh hali içerisine girilirse seyredilebilir.

Up in the Air / Aklı Havada
Senaryo: Jason Reitman, Sheldon Turner
Yönetim: Jason Reitman
Oyuncular: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman
Konu: Ryan, bütün iş yaşamı şehirden şehire iş seyahatlerinden ibaret olan bir şirket elemanıdır. Çalıştığı şirketin seyahat bütçesini küçültmesi üzerine Ryan kendini beklenmedik bir mücadele içinde bulur. Tam da rüyalarını süsleyen seyahat tutkunu kadınla yeni tanışmışken, çalıştığı şirket tasarruf önlemlerini gerekçe göstererek, bundan sonra daha az seyahat etmesini uygun bulmaktadır.
Up in the Air / Aklı Havada fragmanlar

Ümit Açık [İzledi]: Reitman izleyicinin ayağın pek çok kertede yerden kesen bir filmle şu ana kadarki en iyi işini yapmış görünüyor. Formda bir Clooney ve asistleriyle maçı çeviren bir Anna Kendrick ile yılın en başarılı seyirliklerinden birisi. [Ümit Açık’ın incelemesi]

Ali Üstünsoy [İzledi]: Juno’daki çizgisinden taviz vermeden devam eden yönetmen Reitman, amerikan bağımsızlarının da bir noktadan sonra sıkmaya başlayabileceğinin işaretini veriyor. Haftanın en iyisi ama Reitman’dan aklı bir tık daha yukarıda bir iş bekliyordum.

İpek Sakarya [İzlemek istiyor]: Kendine ait sinema diliyle seyirciyi şaşırtmayı başarabilen, mizah ve eleştiriyi filmlerinde çok yerinde harmanlayan Reitman’ın bu filminin de umutları boşa çıkarmayacağını düşünüyorum. Clooney’nin başrolünü oynadığı filmin keyifli geçecek 109 dakika vadettiğini söyleyebiliriz.

Ijon Tichy [İzleyecek]: Yurtdışında fragmanları ve bazı yazarların ön gösterimlerden sonraki övgüleri nedeniyle herkes çok çok iyi bir film bekliyordu. Beklentileri tam olarak karşılamadı belki ama ben kesinlikle bir şans verilmeli diyorum.

Suat Demirel [İzlemeyi düşünüyor]: Reitman’ın mizah yüklü ailesinin etkisi her filminde görülüyor. Mizahı ve filmleri tam benlik değil ama seçtiği uç konulara bakışı oldukça yenilikçi. Sırf bu sebeple görülmesi gereken, haftanın “bir derdim var” diyen iki filminden birisi.

Yıldıray Kibar [İzleyecek]: Indie soslu işleri ne olursa olsun izlemek istediğimden izleyeceğim. Umarım Reitman ana akım sinemanın kısırlaştırıcı etkisine kapılmamıştır.

Whatever Works / Kim Kiminle Nerede
Senaryo & Yönetim: Woody Allen
Oyucular: Larry David, Evan Rachel Wood, Michael McKeen, Conleth Hill
Konu: Bir zamanlar fizik profesörü olan Boris, dünyanın patlayacağını düşünen, kendini dev aynasında görürken tüm insanlığa karşı hissettiği nefreti gizlemeyen tuhaf bir adamdır. Bir gün yolu güneyli saf kız Melody St. Ann Celestine ve tutucu ailesiyle kesişir. Film, kuantum mekaniği, evlilik, deha, aldatma ve cinsel uyanışlar hakkında bir komedi.
Whatever Works / Kim Kiminle Nerede fragman

Ijon Tichy [2 kere izledi]: Durup dinlenmeden film çeken Woody Allen’dan herkes bu sürat içinde daha düşük kaliteli filmler bekliyordu. Ancak giderek tempoyu arttırıyorve üst üste iyi filmleri sıralıyor. Woody Allen filmografisinde müstesna bir yere sahip olacağını düşünüyorum, mutlaka izleyin.

Ümit Açık [İzledi]: Woody Allen’ın eski senaryolarından olması çok şey anlatır. Ama başlarda dile gelen “yine mi” hissi sonlara doğru yerini “yine yaptı yapacağını”ya bırakmıyor değil.

Fahri Aydın [İzledi]: Woody Allen’ın bildik, tanıdık, kendiyle dalga geçen eski stilini özleyenlerin kaçırmaması gereken bir film. Basit bir komedi gibi görünse de, Woody Allen’ın hayatı ve insanı keyifli bir dille anlattığı yapıtlarından. [Fahri Aydın’ın incelemesi]

Yıldıray Kibar [İzleyecek]: Woody Allen’ın hayatta gösterişli olan aktörlerin oynadığı insanlardansa ne olursa yaparım biçimli bir gerçekçiliği anlattığı filmi ilgi çekici olabilir. İzlemedim merak ediyorum.

İpek Sakarya [İzlemek istiyor]: Filmekimi’nde gösterilen film, ancak bu hafta vizyona giriyor. Woody Allen’ın her zaman sıradan olaylara farklı açıdan bakan sinema gözü ve yaratıcı zekası, filmi izlemek için yeterli sebep olarak görülebilir.

kaptan-feza.jpg

Kaptan Feza
Senaryo & Yönetim: Ümit Ünal
Oyuncular: Hakan Karahan, Meral Okay, Ahmet Mümtaz Taylan, Mine Tugay, Dila Bölükbaş
Konu: Aslında bir mafya tetikçisi olan Ömer’in, yeni tanıştığı küçük kızın hayallerini yıkmamak için bir uzay kahramanı gibi davranması ile başlayan ve 24 saat içinde gerçekleşen dramatik bir hikayeyi anlatıyor.
Kaptan Feza fragman

Ijon Tichy [Muhtemelen izleyecek]: Son dönemde belirli yönetmenlerin dışına çıkıp yeni bir türk filmi izlemek istediğimde çok hayal kırıklığı yaşadım. Ama Ümit Ünal söz konusu olduğu için izlemeyi düşünüyorum.

Ümit Açık [Her an izleyebilir]: Ümit Ünal’ın artık her film yeni bir beklentiye yol açan cool yönetmenliği bu filmi de merakla beklememeize yol açıyor.

Ali Üstünsoy [Sinemada izlemeyecek]: Gişe odaklı bir film olduğunu ısrarla belirtmeleri ve Leon’u anımsatması sebebiyle sinemada seyretmenin lüks olduğunu düşünüyorum. Ümit Ünal iyi bir referans olsa da, Kaptan Feza sipariş üstüne yaptığı hissedilen bir film olduğundan Ses filmini beklemeyi tercih ediyorum.

gelecekten-bir-gun.jpg

Gelecekten Bir Gün
Senaryo: Cüneyt Ceylan
Yönetim: Boğaçhan Dündar
Oyuncular: Hayrettin Karaoğuz, Hande Subaşı, Rasim Öztekin, Arda Kural
Konu: İntihar etmiş olan Tolga’ya, eğer intihar etmeseydi gelecekte nasıl bir hayatın onu beklediği ceza olarak gösterilir. Tolga’nın gelecekte yaşadığı bir günde komedi ve aşk başlar.
Gelecekten Bir Gün fragman

Suat Demirel [Muhtemelen izlemeyecek]: İnternet ünlülerinin en sevimsizini barındırması bile izlememem için başlı başına bir sebep. Şimdilik tek mimik göstertebildiğimiz fason Jim Carreylere güncelleme ile ikinci bir mimik implant edilirse söz, izleyeceğim.

Ijon Tichy [İzlemeyecek]: Türkiye’de “feel-good movie” denilen, mutlu sonlu aile komedilerinin artması gerektiğini düşünüyorum ama özgün fikirler de şart. Aynı anafikre ve konuya sahip Frank Capra’nın ”It’a Wonderful Life”ı bir kez daha izlemek varken, bu filmi niye seyredeyim ki?

Ümit Açık [İzlemeyebilir]: İnsanda amerikan “what if?” tarzı komedi filmlerini çok geriden takip ediyormuşuz gibi bir izlenim bıraksa da, ülke sinemasının çeşitliliği açısından itiraz etmesi zor filmlerden biri.

paranormal-activity.jpg

Paranormal Activity
Senaryo Yönetim: Oran Peli
Oyuncular: Katie Featherston, Micah Sloat, Mark Fredrichs
Konu: Genç, orta gelirli bir çift iki katlı evlerine taşındıktan bir süre sonra, özellikle geceleri giderek artan bir şiddetle kendini gösteren, rahatsız edici bir takım ses ve olaylara tanık olmaya başlarlar; özellikle de uykuda oldukları sırada.
Paranormal Activity fragman

Suat Demirel [İzledi]: Konsept olarak korku ve gerilim filmlerinden ölesiye korkan/gerilen ve bu sebeple pek izlemeyen benim üzerimde bir etki bırakamadıysa, türe ilgi duyanlara sinek vızıltısı gibi gelecektir.

Ümit Açık [İzledi]: Korkunun bu kadar kişisel olduğu bir dünyada (kimisi karanlıktan, kimisi ise böceklerden korkar) insanın kendi korkularını test etmek için gidebileceği bir film. Ayrıca daha önce internetten izleyenler filmi bir kez de sinemada izleyebilir ve “aaa!” nidalarıyla salondan ayrılabilirler.

Ijon Tichy [İzlemeyecek]: Yeni dönem korku filmlerini bir türlü anlayamadığım ve korkmadığım için türden giderek uzaklaşma eğilimindeyim. Paranormal Activity yurtdışında birden olay oldu ve olay olduğu gibi de çalılıklar arasında kayboldu. Ancak dijital platformların sinema kanallarında rastlarsam belki izlerim.

Yıldıray Kibar [İzlemeyecek]: Üzerine çok konuşuldu; bir nevi 2. Blair Witch Project meselesi oldu. Türü sevenler için sivri sinenek saz, benim gibi sevmeyenlere davul zurna az.

pitircik-le-petit-nicolas.jpg

Le Petit Nicolas / Pıtırcık
Senaryo: Laurent Tirard, Gregoire Vigneron
Yönetmen: Laurent Tirard
Oyuncular: Maxime Godart, Valerie Lemercier, Kad Merad
Konu: Pıtırcık hayatından memnundur: Onu seven bir ailesi, muhteşem arkadaşları vardır ve her şeyin böyle devam etmesini istemektedir. Ancak bir gün anne ve babasını konuşurken duyan Pıtırcık, konuşmalardan yeni bir kardeşi olacağı anlamını çıkarır ve paniğe kapılır.
Le Petit Nicolas / Pıtırcık fragman

Ijon Tichy [İzleyecek]: Red Kit ve Asteriks’in yaratıcılarından Rene Goscinny’nin efsane çizer Sempe ile yarattığı Le Petit Nicolas (Vivet Kanetti’nin çevirisiyle Pıtırcık) çocukluğumun en güzel anıları arasında yer alır. Sırf bunun hatrına bile olsa izleyeceğim.

Onur Ertuğrul [İzleyebilir]: Son yıllarda hızla moda olan aksak kurgulu, fransız filmlerini sever oldum. Ayrıca hedef kitlesi çocuk olan animasyon ve filmlerin, izleyicisine daha titiz ve keyifli işler çıkardığını düşündüğümden seyredebilirim.