2011in En İyi Filmleri: Bakınız Yazarları Seçti

Bakınız yazarları 2011de seyrettikleri en iyi filmleri seçti; ortaya 16 harika filmlik leziz bir seçki çıktı. ...

INCENDIES

Quebec doğumlu bir yönetmenin filmi buralara geliyorsa sakın kaçırmayın (denedim, çalışıyor). Ama zaten Denis Villeneuve’yü Polytechnique’den tanıyorduk diyenlere de lafımız yok. Fakat Incendies kaçırılmaması gerekenlerden biriydi 2011de.

Yıldıray Kibar: Derdi olan ve bunu iyi anlatan, vurucu, sinematografisi düzgün bir film. Yalnızca bunları yazıp geçemeyecek kadar da güçlü. Gerçek hikayelerden geçiyor bazen gözlerimizin ışığı. Murat Uyurkulak “Etrafınıza bir bakın sizce de kıyamet kopmuyor mu?” diye sorar. Bu film sanki cevap verir.

Sinan Doğrul: Kendi kendini yutmaya çalışan bir yılana benzeyen Ortadoğu’ya ait bir
trajediyi, demagojiye dönüştürmeden anlatan bir film. Tarihin gelmiş geçmiş en içinden çıkılmaz coğrafyasını anlatan bir filmi burada birkaç cümleyle özetlemek elbette mümkün değil ancak filmi seyretmek isteyenlere verebileceğim yegâne tavsiye “sıkı tutunun” olur.

Suat Demirel: Zamansız ve mekansız ama buna rağmen evrensel. Tüm ortadoğuya ve dünyaya bir sesleniş. Etkileyici hikayesi insanın boğazını düğümlüyor, anlatılanı yutmak ne mümkün? Senenin en iyilerinden! Yabancı dalda en iyi film ödülünü “In a Better World”’e kaptırması büyük yazık. Ödül almış olsa daha çok kişi izleyebilirdi. Henüz izlemediyseniz muhakkak izleyin.

Sinan Doğrul’un 2011 ilkbaharında yazdığı Acılardan Bir Anne yazısı için bakınız.

Yöneten: Denis Villeneuve
Yazan: Denis Villeneuve (Wajdi Mouawad’ın oyunundan)
Oynayanlar: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Maxim Gaudette

kategori:
seçki

ilgili