2011in En İyi Filmleri: Bakınız Yazarları Seçti

Bakınız yazarları 2011de seyrettikleri en iyi filmleri seçti; ortaya 16 harika filmlik leziz bir seçki çıktı. ...

RISE OF THE PLANET OF THE APES

Yılların eskitemediği bir hikaye: Maymunlar Cehennemi. 2011de yapılan iş serinin hakkını teslim eden türden bir yapım oldu.

Daha önce çekilmiş bir filmin devamını anlatmak ya da onu yeniden yorumlamak her zaman risklidir çünkü karşınızda anlattığınız hikayenin bir muadili vardır ve filminiz ilk o muadille karşılaştırılır. Bu yüzden en az onun kadar özgün
ve başarılı olmak zorundasınızdır. Kanımca Rupert Wyatt, Maymunlar Gezegeninin Doğuşunu alnının akıyla çekmeyi başardı. Hikâyesinin öncesini ve sonrasını oldukça iyi kavramıştı ve onu nasıl anlatacağını da biliyordu. Sonuçta ortaya sadece Maymunlar Gezegeni serisinin değil aynı zamanda yılın en iyi filmlerinden biri çıktı.

Turgay Kaplan: Maymun Sezar film boyunca gösterdiği zihinsel gelişimle bize, gelişmiş bir beyne sahip olmanın ve beraberinde gelen bilinçlenmenin hiç de kolay bir süreçten geçmediğini; aksine sürecin hüzün, acı ve zorluklarla dolu olduğunu gösteriyor. İnsana özgü gelişim seyrinin bir maymun üzerinden aksettirilmesi de binlerce yıllık insanlık tarihi nedeniyle kanıksadığımız insan olma durumunu sıfırdan tecrübe ettiriyor. Böylelikle de zeka-artı bilinç- yetimizin aslında bize sorumluluklar da yüklediğini sanki yeniden keşfediyoruz Sezar aracılığıyla.

Simge Üngör’ün yazdığı Maymunlar Cehennemi’nin Evrimi isimli yazıyı okumak için bakınız.

Sinan Doğrul’un yazdığı eleştiri için bakınız.

Ebru Çavdarlı’nın yazdığı için bakınız.

Yöneten: Rupert Wyatt
Yazan: Rick Jaffa, Amanda Silver
Oynayanlar: Andy Serkis, James Franco, Freida Pinto

kategori:
seçki

ilgili