2011in En İyi Filmleri: Bakınız Yazarları Seçti

Bakınız yazarları 2011de seyrettikleri en iyi filmleri seçti; ortaya 16 harika filmlik leziz bir seçki çıktı. ...

HUGO

Haberlerini heyecanla beklediğimiz fakat fragmanıyla şaşırdığımız (ve şahsen hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim) fakat filmle hayretlere düştüğümüz bir Martin Scorsese fenomeni.

Suat Demirel: Martin Scorsese’yi eleştirdiğimde ardı arkası kesilmeyen laflar yiyorum ama gerçekten, tüm samimiyetimle söylüyorum, bu filmin ilk 10 dakikası ve eskitilerek yansıtılan Méliès filmlerinden örnekler, verilen sahneler hariç iyi bir yan var mıydı? 2 saatten fazla süren bir filmde toplansa 20 dakika yapmayacak bir şeyin iyiliğinden bahsetmek, sinema sanatına bir saygı duruşu, ustaları ve özellikle “Méliès’i anıyoruz hadi” olayı beni açmadı maalesef.

Edip Can Rende: Avatar’dan beri 3D’nin hakkının verilmediği konusunda herkes hemfikir. Martin Scorsese de bu düşünceyi paylaşıyor olacak ki 3D’nin hakkını sonuna kadar veren, kimilerine göre bu teknolojiyi Avatar’dan bile daha iyi kullanan Hugo’ya imza attı. Fakat filmin asıl önemli yönü bizleri sinemanın ilk dönemlerine götürmesi, sinemanın ilk ustalarına ve en önemlisi Georges Méliès’e saygı duruşunda bulunması… Melies’in hayat hikayesi, Hugo’nun hikayesiyle paralel anlatılmakta ve ortaya sağlam bir 3D, fantastik film kadar sağlam bir biyografik film de çıkıyor. Savaşlar ve sesli sinema yüzünden batan, bir daha film çekemeyen Méliès’e hak ettiği övgüleri bir de Scorsese diziyor Hugo’da.

Méliès demişken, büyük yazarımız Ijon Tichy’nin yazdığı George Méliès yazılarına da mutlaka bakınız.

Yöneten: Martin Scorsese
Yazan: John Logan (Brian Selznick’in kitabından)
Oynayanlar: Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz, Ben Kingsley

kategori:
seçki

ilgili