2011in En İyi Filmleri: Bakınız Yazarları Seçti

Bakınız yazarları 2011de seyrettikleri en iyi filmleri seçti; ortaya 16 harika filmlik leziz bir seçki çıktı. ...

MELANCHOLIA

Danimarkalı asi usta Lars von Trier’nin son filmi. Yine kendine has bir dilde, kendine has bir evrende.

Suat Demirel: Lars Von Trier. Garip. Aykırı. Güzel. Güzellikten hoşlanmayan. Estetik. Estetikten hoşlanmayan. Anormal. Gerçekten. Şakacıktan. Açılıştaki sekansı için bile birkaç kez izlerim sanırım bu filmi.

Yekta Kurtcebe: Fi tarihinde Ankara Film Festivalinde bu Trier zıpçıktısının Epidemic filmini izleyip Trier’in daha ilk filmiyle insana dair birçok konuya vakıf olduğunu fark etmiştim. Adam iyi beyler. Ayrıca bu filminde yanına da memeleri ile zaten yıllar önce saygımı kazanan Kirsten Dunst’ı almış olması bitirici darbe olmuş. Kirsten abla da acayip beyler.

Alper Artam: Lars von Trier’den 35mm’lik bir yalnızlık resepsiyonu. Gerçek kurmacadan daha tuhaftır ilkesiyle iki zıt kardeşin iç dünyalarında gezinen , aslında aciz dünyalıların kendi gerçekliklerinde ne kadar da yalnız olduklarını gösteren didikleyici bir film Melancholia. Ama kendi adıma madalyonu ters çevirirsem, Trier’nin bu filmde karakterleri parçalamakta gösterdiği özeni, zamanı parçalamakta gösterdiğini kesinlikle söyleyemem. Zira iki bölümde nihayete eren filmin sürükleyiciliğinde ciddi bir aksama sorunu olduğunu aksiyonlar arası sağ köşeden saati keserken düşünmedim değil. Sonuç itibariyle 2011 de ben ne izledim diye düşünecek olursam – ki büyük olasılıkla olur bu- Melancholia’yı unutmam pek mümkün olmayacak. Tabii bu düşüncede Cannes arifesinde kopan tartışmaların da etkisinin büyük olacağını söylemeliyim. Son olarak sizin ve Norse tanrılarının da izniyle buradan Danimarka’daki dayım Lars von Trier’e iki dolu teşekkür ve bir ince kalay yollamak istiyorum; Dogme 95 yeminini ve Jane Birkin’i tekrar anımsattığın için sayısız teşekkürler ama slow motion siyah at kaldırma işgüzarlığını da görmedik değil. Saygılar.

Ebru Çavdarlı’nın yazmış olduğu İçselliğin Dışavurumu yazısı için bakınız.

Yöneten: Lars von Trier
Yazan: Lars von Trier
Oynayanlar: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg and Kiefer Sutherland

kategori:
seçki

ilgili