2012 Filmleri: Animasyonun Mükemmel Yılı

2012 yılı animasyon filmleri açısından çok zengin bir menüyle karşı karşıyayız. Listeye baktığınızda "Seç, beğen, izle" durumu yaşıyorsunuz!...

Henüz elimizde Tim Burton’ın Frankenweenie’nin sadece fotoğrafları, yeni bir Miyazaki filminin de söylentileri olsa da 2012’nin animasyon sineması açısından muhteşem geçeceği şimdiden garanti gibi… Özellikle Avrupa animasyonlarının güçlü bir performans sergileyeceği şimdiden belli… ABD’nin büyük stüdyoları da ayak uydurursa mükemmel bir yıl geçireceğiz.

KOKURIKO ZAKA KARA

Japonya’da geçtiğimiz temmuzda gösterime giren Studio Ghibli’nin yeni filmlerinden Kokuriko Zaka Kara Hayao Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaki tarafından yaratıldı. Japonya’dan gelen eleştiriler olumlu. Zaten Ghibli’den çıkan bir işe “Seyretmiyorum!” demek olmaz.

TATSUMI

Yine Japonya’da 2011’de gösterime giren Tatsumi, manganın büyük ustalarından Yoshihiro Tatsumi’ye Eric Khoo tarafından yapılan büyük bir saygı duruşu… Basit çizim stiliyle ancak muhteşem öyküleriyle ilgi çekecek bir animasyon.

CINDRELLA 3D

Cindrella’nın modern vahşi batı yorumuyla karşımıza çıkan ekibe fragmanı izlediğinizde “Abi siz ne içtiniz böyle?” demekten kendinizi alamayacaksınız. Pascal Harold’un filmi kesinlikle yılın en çarpıcı animasyonlarından biri olmaya aday.

ZARAFA

Le premier jour du reste de ta vie (Geri Kalan Hayatının İlk Günü) ile izleyenlere son yılların en duygu dolu anlarını yaşatmayı başaran Remi Bezançon, şansını animasyonda deneyecek. Filmin fragmanı yılın en iyi çocuk animasyonlarından birini bekleyebileceğimizi gösteriyor.

ALOIS NEBEL

İlk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan, ülkesi Çek Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz eylül ayında vizyona giren Alois Nebel, sadece yılın en iyi animasyorlarından değil, en sağlam kara filmlerinden biri olmaya da aday. Küçük bir tren istasyonunu bir mikro-kozmos’a çeviren Tomaz Lunak’ın işi yılın merakla beklenenlerinden.

THE PIRATES! BAND OF MISFITS!

Wallace and Gromit ve Chicken Run gibi klasiklerle tanıdığımız Aardman Stüdyoları korsan filmleri furyasından başarılı bir şekilde yararlanmış. Animasyon stillerinden en zorlarından clay-motion’la bir kez daha karşmıza çıkacak olan Aardman her zaman bir şansı hak ediyor.

LE MAGASIN DE SUICIDES

Fransız sinemasının en iyi yönetmenlerinden Patrice Leconte da bu yıl animasyonu deneyecek isimlerden… Olağanüstü bir hikayeyle karşımıza çıkacak olan Leconte, bakalım bu ilginç konuyu nasıl işleyecek?

MADAGASCAR 3

Yılın büyük gişe yapması beklenen animasyonlarının başında Madagascar 3 geliyor. İlk ikisini beğendiyseniz, yeni bölümü nasıl olsa izleyeceksiniz.

ICE AGE 4

Ice Age de korsan filmleri furyasına katılan yapımlardan biri olacak. Fragmana bakılırsa filmin gelecek yılın iyi gişe yapacak filmlerinden biri olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

DR.SEUSS’TAN LORAX

Dünyanın en çok okunan çocuk kitaplarının yayıncısı Dr.Seuss’un Lorax’ı Illumination Entertainment’la sinemaya uyarlandı. Özellikle tatil dönemlerinin en çok izlenen filmi olmaya şimdiden aday.

BRAVE

Pixar’ın ilk kadın başkahramanlı filmi Brave 2012’de hem büyük bir gişe başarısını hem de yılın ardından oscar’ı hedefliyor gibi…

PARANORMAN

Henry Selick’i kaybeden Coraline’i yaratan stüdyo Laika’nın ayakta kalmak için en önemli şanslarından biri 2 yıldır üzerinde çalıştıkları Paranorman… 2012 eylül ayında gösterime girmesi bekleniyor.

THE GOON

Kült çizgiromanın sinema uyarlamasının 2012’nin sonuna doğru gösterimde olması bekleniyor.

METEGOL

El Secreto De Sus Ojos’un yönetmeni Juan Campanella bir animasyon çekiyor. Üstüne üstlük konusu langırt… 2012’nin en çok merak edilecek animasyon filmi şimdiden belli… Henüz elimizde fragman olmasa da fikir verebilecek kısa tanıtımlar var.

GOODBYE MISTER CHRISTIE

En basitinden animasyon, en soğuğundan ingiliz mizahı, usta diyaloglar, içinden çıkılması zor absürt durumlar. Kendine has animasyonlarıyla tanıdığımız Phil Mulloy’un The Christies’e devam filmi olarak çektiği Goodbye Mister Christie’si yılın en ilginç animasyonlarından

kategori:
haber

ilgili