2016-17 İçin Hazırlanan Amerikan Başkanları Konulu Yapımlar

Edip Can rende, 2016-17'de gösterilecek, Amerikan başkanlarıyla ilgili projeleri derledi. ...

Hollywood ezelden beridir Amerikan başkanlarının hayatlarını anlatıyor. Bu durum bu yıl da değişmeyecek ve pek çok film ve dizide Beyaz Saray ve şu an toprağın altında olan başkanların hayatları tekrar tekrar işlenecek. Biz de meraklılarına bu yapımları derleyelim istedik. JFK suikastının önüne geçilmeye çalışılmasını konu alan bilimkurgu dizisi “11.22.63” sona erdiği için diziye aşağıda yer vermeyip buradaanıyoruz. James Franco’lu dizinin yapımcılığı Stephen King ve JJ Abrams’a aitti.

jackie-natalie-portman

Jackie: Hollywood hep yaptığını yaptı ve Amerika dışında ünlü olan, filmleriyle epey övülen bir yönetmene yüzde yüz Amerikan bir öyküyü teslim etti. Bu yönetmen en son “El Club” ile övgüleri toplayan Pablo Larrain. Yetenekli yönetmen yeni filmi “Neruda“yı bitirir bitirmez “Jackie”nin çekimlerine başlamıştı. Çekimler geçtiğimiz haftalarda sona erdi. Darren Aronofsky’ın yapımcılığını üstlendiği, Natalie Portman’lı film, Jackie Kennedy’nin hayatından bir kesiti anlatacak. Bilindiği üzere Jackie Kennedy, Başkan John F. Kennedy’nin eşiydi. Film bu suikasttan sonrasına değinecek. Filmin gösterim tarihi henüz netleşmedi ama bu yılın ödül sezonuna yetiştirilmesi bekleniyor. Dileğimiz Avrupalı yönetmenlerin çektiği “Diana”, “Queen of the Desert” ve “Grace of Monaco” biofilmlerinden daha kaliteli olması.

lbj

LBJ: Bu yıl izleyeceğimiz Beyaz Saray konulu filmlerden bir diğeri de “LBJ”. Bu film de JFK’nin suikastından sonrasına değiniyor. Ama bu kez merkezde Jackie Kennedy değil, başkanlık koltuğunu devralan Lyndon B. Johnson yer alıyor. Film aslında LBJ’nin bütün hayatına odaklanıyor. Rob Reiner’ın yönettiği filmde Woody Harrelson ve Jennifer Jason Leigh’i başrolde izleyeceğiz. Bakalım nasıl eleştiriler alacak.

Bryan-Cranston-as-Lyndon-Johnson

All the Way: Tabii tek LBJ biofilmi “LBJ” değil. Bryan Cranston’ın tiyatro oyunundan uyarlanan “All the Way” de LBJ’ye odaklanıyor. Jay Roach’un HBO için çektiği film, LBJ’nin tüm hayatına odaklanmıyor. Suikasttan sonra görevi devralması ve siyahilere seçme ve seçilme hakkını anayasaya dahil etmesine odaklanıyor. Film 21 Mayıs’ta HBO kanalında yayınlanacak.

77786

The Kennedys – After Camelot: Bu yıl yayınlanacak bir mini dizi. 2011 yapımı “The Kennedys”in devamı. Dört bölümden oluşuyor. Adından da anlaşılacağı üzere bu yıl bıkkınlık getirecek Kennedy ailesine odaklanıyor. Jackie’yi yine Katie Holmes, Ted Kennedy’yi ise Matthew Perry oynayacak. Aslında bu dizi de “Jackie” filmi gibi Jackie’yi merkeze koyup onun suikasttan sonraki hayatına odaklanıyor. En son “Game of Thrones”da oynayan Alexander Siddig’in de kadroya dahil olduğunu belirtelim.

landscape-1458650548-emmarosemary

Letters from Rosemary: Bir Kennedy filmi daha. Bu kez merkezde JFK’nin kardeşi Rosemary yer alacak. Baba Joseph Kennedy aslında normal olan kızını akıl hastanesine kapatır ve orada tedavi edilmesini ister. Bunun üzerine normal olan Rosemary Kennedy’ye lobotomi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra Rosemary hayatına bakıma muhtaç halde devam etmiş, 2005’te 86 yaşında ölmüştü. Epey dokunaklı bir film olacak gibi görünüyor. Rosemary’yi Emma Stone canlandıracak. İyi bir film olur ve ödül sezonunda gösterime girerse Stone’a ödül yağabilir. Bekleyelim görelim.

southside.with_.you_

Southside With You: Bu yıl Sundance’de gösterilen Barack Obama biofilmi. Film, Obama’nın başkanlığına değil de eşi Michelle ile tanışmasına, ona âşık olmasına odaklanıyor. Obama’yı Parker Sawyers, Michelle’i Tika Sumpter oynamışlar. Filmi Richard Tanne yazıp yönetti. Filmin ABD’deki vizyon tarihi henüz bilinmiyor. Ocak ayında Sundance’de gösterildikten sonra pek de iyi eleştiriler alamadığını belirtelim.

Barry: Barrack Obama koltuğu başkasına devretmeye hazırlanırken kendisiyle ilgili çekilen kurmaca filmlerin sayısı da artmaya başladı. “Barry” filmi de Obama’ya odaklanacak. Vikram Gandhi’nin yönetmeye başladığı film, Obama’nın New York’taki üniversite yaşamını anlatacak. Galiba Obama’nın başkanlığı üçüncü filme kalacak. Zira “Barry” de başkanlığını anlatmayacak. Bu kez Obama’yı Devon Terrell canlandırıyor. Terrell’a “The Witch” ile ünlenen Anya Taylor-Joy, “Boyhood”un başrolü Ellar Coltrane ve Ralph Rodriguez eşlik ediyorlar. “Barry”nin Terrell’ın ilk sinema olduğunu da notlarımıza dahil edelim.

kategori:
seçki

ilgili