3X3D: Godard, Greenaway ve Pera’nın 3D İle İmtihanı

Cannes'ın en ilgi çekici filmlerinden biri üç yönetmenin 3D teknolojisiyle tanıştığı 3X3D'ydi... İlk görüşler olumlu... ...

Kamera arkasında geçirdikleri toplam yıl sayısı 100’ü aşan üç usta yönetmen Jean-Luc Godard, Peter Greenaway ve Edgar Pêra, tüm sinema yaşamlarında olduğu gibi yine cesur davrandılar. Yeni teknolojileri reddetmeden önce, ne olanaklar sağladığını uygulayarak görme ve ona göre not verme yolunu seçen üç usta, Guimares kentinin kendilerine verdikleri fırsatı değerlendirdiler.

3x3D. 1-Just In Time

Avrupa’nın en güzel kentlerinden 2000 yıllık Guimares’te çekilen film, Cannes’da görücüye çıktı ve özellikle Godard ve Greenaway’in bölümleri beğenildi. (Bu arada filmin fonu Avrupa Kültür Başkenti iletişim fonundan aktarıldı. Milyonlarca doları yandaşlarına aktaran gerizekalı yöneticilerimize duyurulur)

Godard’ın daha önceki filmlerinde özellikle metinlerle ve kurguyla yaptığı oyunların 3D ile yepyeni bir boyut kazandığı belirtiliyor. Greenaway’in de eğlenceli bir film yaptığı belirtilirken, Pera’nın çalışması eleştirmenlerce yetersiz bulundu.

3x3D. 2-Just In Time

3x3D. 3-Les Trois Desastres

3x3D. 4-Les Trois Desastres2

3x3D. 5-Cinesapiens

kategori:
haber

ilgili