66. Cannes Film Festivali Seçkisi

66. Cannes Film Festivali dün akşamki açılış töreni ile resmen başladı. Baz Luhrmann'ın yönettiği The Great Gatsby ile başlayan festival Jerome Salle’in yönettiği Zulu filminin gösterimiyle kapanacak....

66. Cannes Film Festivali dün akşamki açılış töreni ile resmen başladı. Baz Luhrmann’ın yönettiği The Great Gatsby ile başlayan festival Jerome Salle’in yönettiği Zulu filminin gösterimiyle kapanacak. Festivalin ana yarışma bölümünün jüri başkanı Steven Spielberg olarak açıklanmıştı. Peki festival kapsamında Cannes Film Festivali’nde neler izleyicilerle buluşacak.
palais-cannes-2013-05152013-042038
Yarışma Bölümü (Altın Palmiye)

Yarışma dışı olan Baz Luhrmann’ın yönettiği The Great Gatsby filminin açılış filmi olarak gösterilmesiyle başlayacak ve Jerome Salle’in yönettiği Zulu filminin gösterimiyle kapanacak festivalde yarışacak filmler:

Valeria Bruni-Tedeschi – Un Chateau en Italie, Joel ve Ethan Coen – Inside Llewyn Davis, Arnaud Despallieres – Michael Kohlhaas, Arnaud Desplechin – Jimmy P., Amat Escalante – Heli, Asghar Farhadi – Le Passe (The Past), James Gray – The Immigrant, Mahamat-Saleh Haroun – Grisgris, Jia Zhangke – Tian Zhu Ding, Hirokazu Kore-eda – Soshite Chichi Ni Naru, Abdellatif Kechiche – La Vie d’Adele, Takashi Miike – Wara No Tate, François Ozon – Jeune et Jolie, Alexander Payne – Nebraska, Roman Polanski – Venus in Furs, Steven Soderbergh – Behind the Candelabra, Paulo Sorrentino – La Grande Bellezza, Alex Van Warmerdam – Borgman, Nicholas Winding Refn – Only God Forgives

Un Certain Regard / Belirli Bir Bakış

Festivalin Belirli Bir Bakış bölümünün açılış filmi ise Sofia Coppola’nın yönettiği The Bling Ring.

Hany Abu-Assad – Omar, Adolfo Alix Jr. – Death March, Ryan Coogler – Fruitvale Station, Claire Denis – Les Salauds, Lav Diaz – Norte, Hangganan Ng Kasaysayan (Norte, The End of the History), James Franco – As I Lay Dying, Valeria Golino – Miele, Alain Guiraudie –  L’Inconnu Du Lac, Flora Lau – Bends, Rithy Panh – L’Image Manquante, Diego Quemada-Diez – La Jaula De Oro, Chloé Robichaud – Sarah Préfere La Course (Sarah Would Rather Run), Rebecca Zlotowski – Grand Central

Directors Fortnight / Yönetmenlerin 15 Günü

16-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek bölümün açılışı İsrailli yönetmen Ari Folman’ın yönettiği animasyon filmi The Congress ile başlayacak. 17’si dünya prömiyerini gerçekleştirecek 21 film seyirciyle buluşacak.

The Congress – Ari Folman, We Are What We Are – Jim Mickle, A Strange Course of Events – Raphaël Nadjari, The Summer Of Flying Fish (El Verano de los Peces Voladores) – Marcela Said, Les Apaches – Thierry de Peretti, Un Voyageur – Marcel Ophuls, Até ver a luz – Basil Da Cunha, Ugly – Anurag Kashyap, Blue Ruin – Jeremy Saulnier, La Danza de la Realidad – Alejandro Jodorowsky, L’Escale – Kaveh Bakhtiari, Tip Top – Serge Bozon, The Selfish Giant – Clio Barnard, On the Job – Erik Matti, Magic Magic – Sebastián Silva, Les Garçons et Guillaume, à table ! – Guillaume Gallienne, Last Days on Mars – Ruairi Robinson, Jodorowsky’s Dune – Franck Pivatch, La fille du 14 juillet – Antonin Peretjatko, Henri – Yolande Moreau, Ilo Ilo – Anthony Chen

Bölümdeki kısalar:

Gambozinos – João Nicolau, Lágy Eső – Dénes Nagy, Le Quepa sur la vilni! – Yann Le Quellec, Man kann nicht auf einmal alles tun, aber man kann auf einmal alles lassen – Marie-Elsa Sgualdo, O umbra de nor – Radu Jude, Pouco mais de um mês – André Novais Oliveira, Que je tombe tout le temps – Eduardo Williams, Solecito directed – Oscar Ruiz Navia, Swimmer – Lynne Ramsay

Semaine de la Critique du Festival de Cannes / Eleştirmenler Haftası

Festivak kapsamında 52. kez düzenlenecek bölümün açılış filmi Katell Quillévéré’in yönettiği Fransa yapımı Suzanne filmi.

Salvo – Fabio Grassadonia & Antonio Piazza (İtalya-Fransa), The Lunchbox – Ritesh Batra (Hindistan-Fransa-Almanya), For Those in Peril -Paul Wright (İngiltere), The Dismantlement (Le Démantèlement) – Sébastien Pilote (Kanada), Nos héros sont morts ce soir – David Perrault (Fransa),Los Dueños – Agustin Toscano & Ezequiel Radusky (Arjantine),The Major – Yury Bykov (Rusya), 3X3D – Jean-Luc Godard, Peter Greenaway, Edgar Pêra (Portekiz)

Bölümdeki kısalar:

Vikingar – Magali Magistry (Fransa/İzlanda), Agit Pop – Nicolas Pariser (Fransa), Pátio – Ali Muritiba (Brezilya), Come and Play Komm und Spiel – Daria Belova (Almanya), The Opportunist – David Lassiter (ABD), Pleasure – Ninja Thyberg (Suède), Océan – Emmanuel Laborie (Fransa), Tau Seru – Rodd Rathjen (Hindistan-Avusturya), La lampe au beurre de Yak – HU Wei (Fransa/Çin), Breathe me – HAN Eun-young (Güney Kore)

Özel Gösterimler:

Les Rencontres d’après minuit – Yann Gonzalez (Fransa), Les Amants du Texas (Ain’t Them Bodies Saints) – David Lowery (ABD)

Yarışma Dışı Filmler

Max Rose – Daniel Noah, Blind Detective – Johnnie To, Monsoon Shootout – Amit Kumar, The Last of the Unjust (Le Dernier des injustes) – Claude Lanzmann, All Is Lost – J. C. Chandor, Blood Ties – Guillaume Canet, Muhammad Ali’s Greatest Fight – Stephen Frears, Bombay Talkies – Anurag Kashyap, Sibakar Banerjee, Zoya Akhtar, Karan Johar, Bite the Dust (Otdat Konci) – Taisia Igumentseva, Stop The Pounding Heart – Roberto Minervini, Weekend of a Champion – Roman Polanski & Frank Simon, Seduced and Abandoned – James Toback

kategori:
haber

ilgili