8. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor

Bu yıl 20 ülkeden 110 film’in katılımıyla gerçekleşecek olan sekinci Akbank Kısa Film Festivali 19-29 Mart tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Her zaman ki gibi ücretsiz olarak gerçekleşecek festivalde yine...

Bu yıl 20 ülkeden 110 film’in katılımıyla gerçekleşecek olan sekinci Akbank Kısa Film Festivali 19-29 Mart tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Her zaman ki gibi ücretsiz olarak gerçekleşecek festivalde yine farklı bölümler, atölyeler ve söyleşiler de festival programında yer alacak.

Festivalin Kısadan Uzuna bölümü bu yıl Ümit Ünal‘a ayrıldı. Ünal’ın ilk uzun metrajı filmi 9 bu bölümde gösterilecek. Belgesel Sinema bölümünde ise Yılmaz Güney, Aşk Bu mu ve Tan Baskını belgeselleri ile Can Dündar yer alacak.

Alman görüntü yönetmeni Sebastian Wiegartner‘in katılılımında HD-DSLR kameralarla çekim yapmak ve dijital sinemada görüntü estetiği konularının anlatılacağı atölye çalışması Deneyimler başlığı altında gerçekleşecek.Diğer atölye çalışmaları ise Işıl Özgentürk ile Senaryo, Derya Alabora ile Oyunculuk, Bora Gökşingöl ile Kurgu, Mehmet Aksın ile Görüntü Yönetmenliği olacak.

Söyleşiler ise yönetmen Aysim Türkmen, Erol Mintaş,  Emre Akay2ın katılacağı Kısa Filmde Söz Yönetmenlerin, Cahit Berkay, Selim Demirdelen ve Murat Ertel’in katılacağı Sinemada Müzik, avukat Erdem Türkekul, BİROY Başkanı Atilla Engin ve SENDER Başkanı Nilgün Öneş’in katılacağı  Telif Hakları ve Laçin Ceylan, Akasya Asıltürkmen, Türkü Turan ve Melih Selçuk’un katılacağı Oyuncu Gözüyle Kısa Film başlıkları altında gerçekleşecek.

Festival dahilinde En İyi Kurmaca Film ve En İyi Belgesel Film dallarında da ödül verilecek. Kazananların sekiz bin tl ile ödüllendireleceği törenin En İyi Kurmaca Film jürisi yapımcı Zeynep Özbatur, oyuncu Uğur Polat, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan, yönetmen Seren Yüce ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan, En İyi Belgesel Film jürisi ise  Yekta Kopan, belgesel yönetmeni Ethem Özgüven ve Aysim Türkmen, gazeteci ve sinema yazarı Burçak Evren, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyor.

http://www.akbanksanat.com/

kategori:
haber

ilgili