Ailenin Son Sinemacısı: Gia Coppola

Sinemanın içinde doğup, sinemayla birlikte yetişen ve 27 yaşında ilk uzun metrajlı filmi Palo Alto’yla izleyiciyle buluşan Gia Coppola incelemeye değer bir karakter......
gia coppola

Konuk Yazar: Sertaç Saraç

Sinemanın içinde doğup, sinemayla birlikte yetişen ve 27 yaşında ilk uzun metrajlı filmi Palo Alto’yla izleyiciyle buluşan Gia Coppola incelemeye değer bir karakter.

gia coppola

1959 yılında, Francis Ford Coppola arkadaşları Mikhail Karzhukov ve Aleksandr Kozyr ile birlikte iki ülkenin Mars’a gitmek için ettikleri mücadeleyi anlatan Nebo Zovyot isimli bir bilimkurgu filmi çekmeye karar verdi. İşte Coppola ailesinin sinema serüveni, bu fikirle başladı. 1939 doğumlu İtalyan asıllı Francis Ford Coppola, sonrasında tarihin en iyi yönetmenlerinden biri olarak anılacak, Mario Puzo’nun eseri The Godfather serisini beyazperdeye taşıyacak ve 5 Oscar ödülü kazanacaktı.

1971 yılında, Francis Ford ve Eleanor Coppola çiftinin Sofia adını verdikleri bir kızları oldu. Babası yönetmen, annesi aktris olan Sofia da sinemayla ilgilenmeyi tercih etti ve ortaya çok beğeni toplayan eserler koydu. Lost in Translation filmiyle En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar ödülünü, Somewhere filmiyle ise Venice Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazandı.

2 Şubat 1987’deyse Francis Ford Coppola’nın torunu, Sofia Coppola’nın yeğeni, Gian Carlo Coppola ve Jacqui de la Fontaine çiftinin kızı Gia Coppola dünyaya gözlerini açtı. Babası annesi kendisine hamileyken bir tekne kazasında hayatını kaybetmişti, annesi de kızının ismini eşinin hatırası dolayısıyla Gia koymaya karar verdi.

Gia’nın sinemayla tanışması henüz 3 yaşındayken rol aldığı The Godfather filminin yapımını anlatan The Godfather Family: A Look Inside belgeseline dayanıyordu. Çocukluğu boyunca halası Sofia Coppola’nın film setlerinde vakit geçirdi. Lise eğitimini yarıda bıraktı ve fotoğrafçılıkla ilgilenmeye karar verdi. Sonrasında Bard College’ta fotoğrafçılık okumaya başladı ama okul hayatı ilgisini çekmedi ve böyle bir eğitim almayı gereksiz buldu. Eğitim hayatında yaşadığı tüm bu sıkıntılar onu film sektörüne yöneltti. 2010 yılında Somewhere filminde kıyafet bölümü asistanı olarak görev aldı. 2011 yılında bu sefer dedesi Francis Ford Coppola’nın Twixt filminde yaratıcı danışmanlık görevini üstlendi. Artık, kendi başına bir şeyler üretmeye hazırdı.

gia coppola set

2012 yılında, geçmişi yüzünden bir türlü beladan kurtulamayan bir adamla bir krupiyerin aşkını anlattığı kısa metrajlı filmi Casino Moon’u çekti. Las Vegas’ta geçen 15 dakika uzunluktaki filmde Robert Schwartzman ve Jingchu Zang rol aldılar. Samimi diyalog ve etkileyici görüntülerin yer aldığı keyifli bir seyirlik olan kısa filme internetten erişmek mümkün.

Tüm bu deneyimleri sonrasında, James Franco’nun Palo Alto isimli kısa hikayeler derlemesi olan kitabını sinemaya aktarmaya karar verdi. İlk uzun metrajlı filminin ismi de kitapla aynı şekilde Palo Alto oldu. İlk gösterimini 70. Venedik Film Festivali’nde yapan film, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı ve 38. Toronto Film Festivali, Telluride Film Festivali ve Tribeca Film Festivali’nde gösterildi. Başrollerinde Emma Roberts, James Franco ve Jack Kilmer gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı filmde, Palo Alto çevresinde hayatlarını sürdüren gençlerin hayatlarını kendi perspektifinden izleyiciyle buluşturdu. Melankolik bakış açısı ve anlatım tarzıyla Sofia Coppola’nın The Virgin Suicides filmiyle de benzerlik gösteren Palo Alto’da, Gia Coppola belki de bir ilk filmden beklenmeyecek ustalıkta bir eser ortaya koymuş.

Gia Coppola, ilk filmiyle ailesinden çıkan sinemacılar arasında kendisine sağlam bir yer edindi ve biz izleyicileri de yeni filmlerini sabırsızlıkla bekleyecek konuma getirdi.

kategori:
seçki

ilgili