Akira Kurosawa: İyi Senaryonun Gücü ve Yazmanın Sırrı

Kurosawa, senaryo yazımını anlatıyor.

Akira Kurosawa, iyi senaryo yazmak için nelerin lazım olduğunu ve yönetmenler için senaryonun ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Senaryo yazabilmek için, ilk olarak dünya edebiyatının büyük romanlarına, tiyatro oyunlarına ve film senaryolarına bakmalısınız. Onların niye büyük eserler olduğunu anlamalısınız. O kitapları okuduğunuzda hissettiğiniz duygular nereden geliyor? Bir yazar eseri için ne kadar tutku hissetmelidir? Karakterleri ve olayları yazmak için kendisini ne kadar zorlamalıdır? Bunları anlayana, kavrayana kadar okumalısınız. Aynı zamanda önemli filmleri bir kez daha izlemelisiniz. Büyük yönetmenlerin film teorilerini gözden geçirmelisiniz. Eğer yönetmen olmak istiyorsanız, senaryo yazımı konusunda ustalaşmalısınız.

İyi bir senaryo ile iyi bir yönetmen bir başyapıt yaratabilir. Aynı iyi senaryo ile ortalama bir yönetmen izlenebilir bir film çekebilir. Ama kötü bir senaryo ile en iyi yönetmenin bile iyi bir film yapma şansı yoktur. İyi bir film için kameranını ve mikrofonunu ateşe de, suya da sokabilmelisin. Ve elindeki senaryo sana bu gücü vermeli.
Akira Kurosawa Camera
Sağlam yapılı bir senaryo ile bir senfoninin yapısı aynıdır; üç veya dört farklı tempoda bölüme sahip olmalıdır. Ya da geleneksel japon tiyatrosu Noh’un yapısını alabilirsiniz. Noh, üç parçadan oluşur Jo (Tanıtma), Ha (Yoketme) ve Kyu (Çabukluk). Kendinizi Noh’a verir ve iyi yönlerini kendinize aktarabilirsiniz. Yine de günümüzü düşündüğünüzde iyi bir senfoninini yapısını yazdığınız senaryoya uyarlamak en doğrusu.

Dikkate almanız gereken önemli bir konuda iyi bir senaryonun daha az “anlatan” bölümlere sahip olması gerektiğidir. Hikayeyi tanımladığınız bölümlere “anlatan” bölümlere koymanız, düşebileceğiniz en tehlikeli tuzaktır. Karakterinizin psikolojik durumunu, “doğrudan anlatan” bir bölüm koyarak kolay yoldan anlatmak mümkündür. Ama karakterin durumunu diyalog içinde geçen küçük nüanslarla veya davranışlarla anlatmak zor olsa da daha doğrudur. Bunun en iyi uygulamaları büyük tiyatro eserlerini inceleyerek görülebilir. Ama aynı zamanda dedektiflik romanları okuyarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

kategori:
sinema tarihinden

ilgili