Amazon Yılda 30 Film Yayınlayarak Netflix’le Mücadele Edecek

Amazon'un politikası değişiyor...

Amazon’la Netflix arasında pek çok fark vardı. Amazon büyük bütçeli diziler yaptırmıyor, daha niş diziler yaptırıp genelde bağımsız filmleri satın alıyor ve daha önemlisi neredeyse bütün filmlerini 3 aylığına vizyona çıkarıyordu (filmler ancak 3 ay sonrasında Prime Video’da yayınlanıyor). Öyle ki Amazon dağıtımcılık anlaşmasını sonlandırıp dağıtımcılığa da başlamış, filmlerini sinemalara dağıtmıştı. Bugünkü haberlere göre Amazon, Netflix’le mücadele edebilmek ve abone sayısını artırmak için Netflix’leşecek. Yani bundan sonra Amazon da sinemaları es geçecek, sadece Prime Video platformu için de filmler yaptıracak.

İlk plana göre Amazon her yıl 30 filmi Prime Video’da yayınlayacak. Bu durum, Amazon’un bu yılki Sundance Film Festivali’nde neredeyse 50 milyon dolar harcayıp Honey Boy, One Child Nation, Late Night, The Report ve Brittany Runs A Marathon filmlerini satın almasından belliydi. Amazon vizyon politikasını değiştirdiği ve her yıl 30 film yayınlamayı planladığı için daha fazla film satın alacak, yaptıracak. Tabii Amazon bazı filmleri vizyona çıkarmaya da devam edecek. Mesela Sundance’den satın alınan bu filmler vizyon şansını elde edecek, lakin Amazon giderek daha da az filmi vizyona çıkaracak gibi görünüyor. Amazon’un başkanı Jennifer Salke yapımcı Jason Blum‘ın kendileri için 8 film hazırladığını, Nicole Kidman‘ın artık stüdyoların üretmediği, bir zamanlar TV’nin gece kuşağı için çekilmiş seksi filmlerin (No Way Out, Cruel Intentions gibi) benzeri projeler hazırladığını söylemiş. Bu projeler (Blum’ın küçük korku filmleri, Kidman’ın seksi filmleri) direkt Prime Video’da yayınlanacak.

Durum böyle. Ama Amazon sadece filmlerde değil, dizilerde de Netflix’in izinden gidiyor. Netflix gibi çok büyük bütçeli diziler (Lord of the Rings, The Dark Tower, The Time of Wheels) yaptırmakla kalmıyor, gene Netflix gibi Avrupa’nın pek çok ülkesinde o ülkelerin dillerinde ve kültürlerinde diziler de hazırlıyor.

kategori:
haber

ilgili