Bakınız Fragman Yorumları: Inherent Vice

Bakınız yazarları Paul Thomas Anderson'un Thomas Pynchon uyarlaması Inherent Vice'ı yorumladı....
Inherent Vice

Can Rende: Mizahın önplanda olduğu bir fragman olmuş. Filmin tonu da bu şekilde sanırım. Şaşırdım; zira mizahın önplanda olduğu bir film beklemiyordum. Eğlenceli bir film gibi görünüyor. Oyuncu kadrosu da şahane zaten. Senenin en iyilerinden olabilir. Heyecanla bekliyorum.

Ozancan Demirışık: Bu sene beni “Inherent Vice” kadar heyecanlandıran başka bir film yok. Filmin uyarlandığı romanın yazarı Thomas Pynchon, çağdaş amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden. Paul Thomas Anderson da bir Pynchon romanını sinemaya uyarlamak için biçilmiş kaftan. Ortaya nasıl lezzetli bir çeşni çıktığı zaten fragmandan belli. Yönetmen, eski dönem filmleriyle yeni dönemdeki anlayışını güzelce bir araya getirmiş gibi görünüyor. Bir yandan Boogie Nights havası alırken bir yandan Punch-Drunk Love absürtlüğünü ve ara ara da son dönem filmlerindeki ciddiyeti hissettim. Gelsin de izleyelim!

Engin Eryigit: American Hustle meets The Big Lebowski meets The Master! Biz hapşıralım, sen çok yaşa Paul Thomas Anderson. Facebook’ta oyun daveti yolla, kabul edeyim Joaquin Phoenix.

Yekta Kurtcebe: Ozancan’ın dediği gibi PTA’den bir Thomas Pynchon uyarlaması izlemek büyük keyif olacak. Pynchon’un Yerçekiminin Gökkuşağı romanını hep merak etmiş fakat okumaya fırsat bulamamıştım. Afedersiniz türkçeye çevrilmiş mi ona bile bakmadım. Pynchon’un tipi de biraz dişlek bir Joey. Tabi ki gençlik halleri. Gelsin izleriz.

Yıldıray Kibar: Zannımca “Gravity’s Rainbow” modern amerikan edebiyatının en cilalı eseri ve PTA kişisel fenomenim. Inherent Vice ona göre daha kolay bir metin. Yine de güçlü bir meydan okuma PTA’den. 5 yıldır bekliyorum filmi. 5 yıldır hangisinden vazgeçeceğim diyorum kendi kendime. Pynchon mu, yoksa PTA mı? İkisi de aynı güzellikte olamaz. PTA, ya Inherent Vice’ın altında kalacak ya da üstüne çıkacak. Keyifli olduğu kadar endişe verici bir deneyim olacak kendi adıma. Kaldı ki bu düzeyde beklentimin olduğu hiç bir yeni eser kalbimi fethedemedi.

Absürd, gerçeküstü veyahut gerçekaltı bir deneyim olacak. Pynchon zor bir edebiyatçı ve romanları da bir o kadar zorlu. Fragman yüzümü güldürdü fakat demoya bakıp mal satın almamayı 16 yıl önce öğrendim ben.

Gelsin artık inherent vice ve bitsin bu acı hasret!

Haktan Kaan İçel: Ben Big Lebowski tadı aldım, Coen tipi bir kara mizah gibi duruyor. Açıkçası aşık olunma ihtimali var.

kategori:
haber

ilgili