Bakınız Öneriyor: Dressed To Kill (1980)

Dressed to Kill, Hitchcockvari yönetmenlerden Brian De Palma’nın gerek kamera kullanımı, gerek müzik kullanımı, gerekse sahne düzenlemeleri açısından en Hitchcockvari filmidir. Hiç konuşma içermeyen müze, asansör, metro ve finaldeki...

Dressed to Kill, Hitchcockvari yönetmenlerden Brian De Palma’nın gerek kamera kullanımı, gerek müzik kullanımı, gerekse sahne düzenlemeleri açısından en Hitchcockvari filmidir.

Hiç konuşma içermeyen müze, asansör, metro ve finaldeki duş çekimi Palma’nın ne denli teknik deha olduğunu gösterir niteliktedir. Yanlış anlaşılmasın, olay sadece teknik değil; onun tekniğinin, hikayesini en iyi biçimde anlatmasına hizmet etmesidir. Şöyle izah edeyim: Dr. Elliot’ın iki kadın tarafından da cinsel olarak uyarıldığında kendini sorgular gibi hemen karşısındaki aynaya her seferinde korkuyla bakması, kurban kadının arzulu bir biçimde duş alışı esnasında cinsel fantezisinin korkuya dönüşmesi ve sonrasındaki olağanüstü kamera hareketleri ve açılarıyla oluşturulmuş müze sahnesini takip eden sahnede fantezisini gerçekleştiren kadını ölümün beklemesi; karakterlerin arzularının korkuyla, hatta ölümle kardeş olduğunu gösterebilecek biçimde düzenlenmiştir.

Yönetmen: Brian De Palma
Oynayanlar: Michael Caine, Angie Dickinson, Nancy Allen…

http://www.youtube.com/watch?v=VxG57Uf7iMU

dressed to kill 1980 film

kategori:
izlenimsinema tarihinden

ilgili