Brad Pitt’ten Nazi Filmi

Brad Pitt, New York Times'ın çok satanlar listesine girmeyi başaran "IBM and the Holocaust" adlı romanı perdeye taşıyacak. ...

Brad Pitt, New York Times’ın çok satanlar listesine girmeyi başaran “IBM and the Holocaust” adlı romanı perdeye taşıyacak. Kitabın haklarını geçtiğimiz sene satın alan Pitt filmin başrolünü de üstlenebilir. Edwin Black’in yazdığı bu kitap İkinci Dünya Savaşı zamanlarındaki bilgisayar şirketi IBM ile Nazilerin işbirliğine odaklanıyor.
Kitap 2001 yılında yayınlandı ve çok satanlar listesine girmeyi başardı. O günden beri IBM şirketi kitapta anlatılanlarla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor. Black yaptığı araştırmalardan sonra IBM şirketinin soykırımdaki altı aşamada, yani yahudilerin teşhis edilmesi, dışlanmaları, müsadere edilmeleri ve en sonunda sınırdışı edilmelerinde parmağının olduğunu savunuyor. Ayrıca Black şirketin para kazanmak için Hitler’e bilgisayar programları yaptığını ve bu programların soykırım için kullanıldıklarını da kitabında belirtiyor. (Bilgisayar programlarından kast edilenin özel okuyucularla kontrol edilebilen delikli kimlik kartları olduğunu belirtelim)
Filmin senaryosunu “All Good Things”i kaleme alan Marcus Hinchey yazdı. Pitt geçtiğimiz seneden beri HBO ile birlikte kitabı uyarlamaya çalışıyor. Fakat HBO bu projeden çekildi. Pitt de şimdilerde başka bir kablolu kanalla iletişime girmeye çalışıyor. Eğer başarılı olabilirse kitap televizyona, olamazsa beyazperdeye taşınacak.

kategori:
haber

ilgili