Cannes 2016: Heyecanlandıran Projeler

Cannes'dan gelen proje haberlerini derledik.
cannes marche du film 2016

Cannes Film Festivali başladı. Festivalin her tarafı güzel ama Cannes Film Market (Le Marché du Film) adı verilen, projelere finansman bulunduğu ve projelerin kadrolarının şekillendirildiği bölüm biraz daha güzel. Her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok proje burada satışa çıkarıldı. Biz bu projelerin çoğunu Twitter hesabımızdan duyuruyoruz ama ayrıntılara pek giremiyoruz. Hem ayrıntılara giremediğimiz, hem de birkaç gün önceki haberleri göremeyenler için bu seçkiyi kaleme aldım.

MOLLY’S GAME: Aaron Sorkin’in ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturacağı bu filmde Jessica Chastain ve Idris Elba’nın rol alacakları kesinleşti. Chastain genç bir girişimci olan Molly’i oynayacak. Molly pokerle zenginleşecek, daha sonra FBI’nın hedefi haline gelecek. Molly’nin peşine düşen ajanı tabii ki Elba oynayacak. Film bu yıl çekilecek.

THE OUTSIDER: Yıllardır çekilmeye çalışılan film galiba bu yıl çekilebilecek. Martin Zandvliet’in yöneteceği filmin  başrolü Jared Leto’nun oldu. Film 2.Dünya Savaşı’nda hapisten salıverilen bir askerin yakuza olan hücre arkadaşına bir konuda yardımcı olması ve yakuza eğitimi almasını konu alıyor.

HIGH WIRE ACT: Tony Gilroy’un yazdığı, Brad Anderson’ın yöneteceği bu politik-aksiyon-gerilim filminde Jon Hamm, Rosamund Pike ve Dean Norris rol alacaklar. Film, 80’de Beyrut’ta arkadaşı kaçırılan bir diplomatın arkadaşını kurtarma çabalarını anlatacak. Filmin çekimlerine gelecek ay başlanacak.

THE LIBERTINE: Johnny Depp bol makyajlı karakterlerine ara veriyor. Depp yeni filmi Libertine‘de bir diplomatı oynayacak. Bu diplomat yurt dışında bir oteldeyken otelin temizlikçisine tecavüz ettiği ileri sürülecek, olaylar gelişecek. Film tecavüzle suçlanan, bu yüzden işini kaybeden IMF başkanı Dominic Strauss-Kahn’ın hayatından esinlenerek yazılmış.

JACKPOT: Will Gluck Norveç yapımı Jackpot‘ı Amerika’ya uyarlayacak. Komedi türündeki filmin başrollerini Armie Hammer, Mila Kunis ve Bryan Cranston’a pasladı. Film, jackpot adlı oyundan bir milyon dolar kazanan dört arkadaşın iş bu parayı paylaşmaya gelince birbirlerine düşmelerini anlatacak.

REDOUBTABLE: The Search‘le epey yerilen Fransız yönetmen Michel Hazanavicius yeni filminde usta yönetmen Godard’ın Anne Wiazemsky ile ilişkisini anlatacak. 1967’de geçecek film o sıralar yirmi yaşında olan Anne ile Godard’ın ilişkisine ve dönemin politik atmosferine odaklanacak. Hazanavicius filminin başrollerini Louis Garrell, Stacy Martin ve Berenice Bejo’ya pasladı.

ESCOBAR: Birkaç yıl önce açıklanan Escobar filmi sonunda bu yıl çekilebilecek gibi görünüyor. Pablo Escobar’ın gazeteci Virginia Vallejo ile ilişkisine odaklanacak filmin başrolleri Javier Bardem-Penelope Cruz çiftine teslim edilmişti. Filmin yönetmenliğini ise en son A Perfect Day‘i çeken Fernando Leon de Aranoa üstlenecek. Çekimlere ne zaman başlanacağı açıklanmadı.

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL: Paul McGuigan’ın yöneteceği bu uzun isimli film femme fatale rollerin aranan aktrisi Gloria Grahame’in hasta olduğu zamanda Liverpool’da bir ailenin kendisine yardımcı olmasını anlatacak. Filmin başrolleri Annette Bening, Jamie Bell ve Julie Walters’a teslim edildi.

FLAG DAY: Bu yıl Last Face‘ini izleyeceğimiz Sean Penn arayı uzatmadan yönetmenliğe dönecek. Flag Day adını verdiği filminin başrolünü kızı Dylan Penn’le paylaşacak. Film, Jennifer Vogel’ın anılarından uyarlanacak ve Vogel’ın banka soyguncusu ve katil babası John Vogel’ı anlatacak.

THE PERSONAL HISTORY OF RACHEL DUPREE: Nelson Mandela’nın hayatına odaklanan filmde başrolü paylaşan Naomie Harris-Idris Elba ikilisi tekrar aynı filmde oynayacaklar. 1917’de geçecek film, Rachel’ın ailesine kendisini kanıtlamasına, hamileliğine ve tabii ki ırkçılığa odaklanacak. Film aynı adlı kitaptan uyarlanacak.

AMERICAN EXPRESS: Çekimleri bir süre önce başlayan American Express‘in kadrosu heyecanlandırıyor: Charlize Theron, David Oyelowo, Amanda Seyfried ve Joel Edgerton. Meksika’da çekilen bu aksiyon-komedi filminin haklarını Amazon satın aldı. Filmi yıllardır dublörlük yapan Nash Edgerton yönetiyor. Film, Amerikan rüyasını gerçekleştirdiğini düşünen bir iş adamının (Oyelowo) yeni eşiyle Meksika sınırındayken hayatının tehlikeye girmesini anlatacak.

YOU WERE NEVER REALLY HERE: Lynn Ramsay sonunda setlere dönecek. Film savaştan dönmüş bir adamın bir kadını insan tacirlerinden kurtarmaya çalışmasını konu alacak. Adamı Joaquin Phoenix’in oynayacağı açıklandı. İkinci başrol (yani insan tacirlerinin elindeki kadını oynayacak aktris) henüz belli olmadı. Filmin çekimlerine ne zaman başlanacağı bilinmiyor.

ABOVE SUSPICION: Philip Noyce da setlere dönmeye hazırlanıyor. Noyce bu filminde bir FBI ajanının bir kadınla ilişkisinden sonra evliliğinin ve kariyerinin tepetaklak olmasını anlatacak. Ajanı Jack Huston’ın oynayacağı, ona Emilia Clarke’ın eşlik edeceği açıklandı.

ALL THE OLD KNIVES: Birkaç yıl evvel açıklanan bu proje sonunda çekilebilecek. Filmin başrolleri aradan geçen zamanda değişmedi: Idris Elba ve Kate Winslet. Aynı adlı romandan uyarlanacak bu filmin yönetmenliğini Neil Burger üstlenecek. Film biri CIA ajanı, diğeri CIA’nın “eski” ajanı olan bir çifti merkeze koyacak. Bu çift ayrıldıktan altı yıl sonra bir araya gelecekler, fakat bu buluşma pek iyi geçmeyecek ve birbirleriyle tartışmaya başlayacaklar, olaylar gelişecek.

BREATHE: Şu sıralar The Jungle Book: Origins animasyonuyla meşgul olan Andy Serkis bu filmi tamamlamadan başka bir filmin çekimlerine başlayacak gibi görünüyor. Serkis, Breathe adı verilen filmi yönetecek. Başrolde Andrew Garfield ile Claire Foy yer alacaklar. Film felçli bir adamla eşinin ilişkisini anlatacak.

CHAPPAQUIDDICK: HBO dizisi Lewis and Clark‘ı çekerken kanalla ihtilafa düşen John Curran kısa sürede diziden elini çekmişti. Kısa bir aranın ardından Curran setlere dönecek. Curran yeni filminde Ted Kennedy’nin hayatına ve politik kariyerinin çöküşüne odaklanacak. Kennedy’i Jason Clarke oynayacak.

DON’T MAKE ME GO: Ewan McGregor’ın başrolünü üstleneceği bu filmi Michael Sucsy yönetecek. Film duygusal bir öykü anlatacak. Beyninde tümör olduğunu öğrenen bekâr bir babanın kızını alıp eski sevgilisini bulmaya çalışmasını ve ona kızıyla ilgili bilmesi gerekenleri öğretmesini konu alacak.

LAYOVER: Toni Kalem’in yönetmenliğini, Penelope Cruz’un başrol ve yapımcılığını üstleneceği bu film satış işiyle meşgul olan bir kadının gezerek hayatını yaşamasını anlatacak. Filmin ne zaman çekileceği açıklanmadı.

LOGAN LUCKY: Steven Soderbergh’in üç yıllık emekliliği sona ermiş gibi görünüyor. Hatırlanacağı üzere Soderbergh 2013’te yapımcılarla anlaşamadığından sinema için film çekmekten vazgeçmiş, yola dizi ve TV filmleriyle devam etmişti. Fakat Logan Lucky ile beyazperdeye dönecek. Filmin başrollerini Channing Tatum, Adam Driver ve Riley Keough üstlenecekler. Film iki kardeşin (Tatum ve Driver) gerçekleştirdiği soygunu anlatacak.

OPHELIA: Hamlet’in sevgilisi Ophelia’ya odaklanan roman perdeye taşınacak. Ophelia’yı Daisy Ridley, Hamlet’in annesini Naomi Watts oynayacaklar. Filmi Claire McCarthy çekecek.

JT LEROY: Birkaç yıl önce açıklanan bu proje de çekilecek gibi görünüyor. Film, bir erkek olduğuna herkesi inandıran, daha sonra kadın olduğu ortaya çıkan JT Leroy’a odaklanacak. James Franco, Kristen Stewart ve Helena Bonham Carter filmin başrollerini, Justin Kelly yönetmenliğini üstlenecek.

MANHUNT: Aksiyon filmleriyle ünlenen John Woo, Manhunt adlı filmini bu yıl çekecek. Woo aynı adlı klasik filmin yeniden çevrimine imzasını atacak. Filmin başrollerini Hanyu Zhang ile Fukuyama Masahura’ya pasladı.

KILLING OF A SACRED DEER: Yorgos Lanthimos arayı açmadan setlere dönecek. Lanthimos yeni filmini ağustosta çekmeye başlayacağını açıkladı. Filmin başrolünü Colin Farrell’a teslim etti. Filmin konusu şöyle: “Genç bir adam intikam almak istiyor. Bir doktor artık kararını vermeli. Bir aile hayatta kalma savaşını kazanmalı.” Farrell yolu genç adamla kesişen doktoru oynayacak. Film doğaüstü elementleri içeren bir psikolojik gerilim şeklinde tanımlanıyor. Lanthimos bu filminden sonra Rachel Weisz, Emma Stone ve Olivia Colman’lı kostümlü drama The Favourite‘ı çekecek.

KINGS: Mustang filmiyle 2015’in en fazla konuşulan yönetmenlerinden olan Deniz Gamze Ergüven ilk İngilizce filmi Kings‘in hazırlığına devam ediyor. 92’de Los Angeles’da geçip bir aileyi merkeze koyan bu filmin başrolünü ve yapımcılığını Halle Berry üstlenecek. Film, 92’de siyahi vatandaş Rodney King’in dört polis tarafından öldürüldükten sonra ortaya çıkan olaylara odaklanacak. Olaylar neticesinde elli üç kişi ölmüştü. Filmin çekimlerine ne zaman başlanacağı bilinmiyor. Güven konunun hakkını verirse yılın çokça konuşulan filmlerinden olabilir.

BIGELOW’UN FİLMİ: Kathryn Bigelow bu yaz setlere dönecek. Detroit’te çekeceği isimsiz suç filminin başrollerinden birisini Game of Thrones’la ünlenen genç aktris Hannah Murray’e pasladı. Bu film 1967 yazında geçecek ve beş günü anlatacak. Bu beş günde tarihe Detroit Ayaklanması olarak geçen olaylar yaşanmıştı. Olaylar neticesinde kırk üç kişi ölmüştü. Bu filmin senaryosunu Mark Boal kaleme aldı.

PETERLOO: Kings ve Bigelow’un filminde toplumsal olaylar anlatılacak. İngiliz usta yönetmen Mike Leigh de yeni filminde toplumsal olaya odaklanacak. Leigh yeni filminde İngiltere’deki Peterloo Katliamı’nı anlatacak. 1819’da Manchester’da Parlementer reform lehine gösteri yapan binlerce kişiye suvari saldırmış, on beş kişi öldürülmüştü. Leigh bu katliamı anlatan filmini bu yıl çekecek.

HIGH DIVE: Olaylardan devam edelim. Bu kez demir leydi diye bilinen Margaret Thatcher’a yapılan ve ne yazık ki başarıya ulaşamayan bir suikast anlatılacak. High Dive adı verilen filmin henüz oyuncu kadrosu belirlenmedi. Film aynı adlı romandan uyarlanacak.

WRAITHS OF THE BROKEN LAND: Ridley Scott, Alien serisiyle meşgul durumda. İki film daha çekmeyi planlayan Scott beri yandan başka projeleri de yönetmek istiyor. Yöneteceğini açıkladığı son proje ise Wraiths of the Broken Land. Fırsat bulup yönetebilir mi bilemiyoruz ama ayrıntıları açıklayalım: S. Craig Zahler’ın kaleme aldığı romandan uyarlanacak bu filmin senaristliğini Scott’ın The Martian filmini yazan Drew Goddard kaleme alacak. Bol şiddetli film 20.yüzyılda Meksika’da geçecek ve western türünde olacak.

HONOR FOR SALE: Bu yıl başarısız bulunan Triple 9 filminde kirli polisleri anlatan John Hillcoat yeni filmi Honor for Sale‘de de kirli polislere odaklanacak. Film, ’60’larda geçecek ve New York Polis Departmanı’ndaki özel dedektiflerin 500 pound değerindeki eroini teşkilattan çalmalarını anlatacak. Filmin çeimlerine bu yıl başlanabilir.

THE MAN WHO KILLED DON QUIXOTE: Terry Gilliam eylül ayında bir kez daha Don Kişot filmini çekmeye çalışacak. Bu kez başarıp çekimleri sorunsuz tamamlayabilecek mi göreceğiz. Öte yandan filmin kadrosu tekrar değişti. Geçen yıl başroller Jack O’Connell ve John Hurt’e teslim edilmişti. Bu kez Adam Driver ve Gilliam’ın dostu Michael Palin başrolde yer alacaklar. Film İspanya’da çekilecek.

THE LEISURE SEEKER: İtalyan yönetmen Paolo Virzi (Human Capital) ilk İngilizce filmi The Leisure Seeker‘ın hazırlıklarına başladı. Virzi bu filmini aynı adlı romandan uyarlayacak. Roman yaşlı ve hasta bir çiftin yaptıkları yolculuğu ve birbirleriyle ilişkilerini konu alıyor. Virzi’nin filminde birbirlerini seven bu çifti Helen Mirren ile Donald Sutherland canlandıracaklar. İkilinin 1993’te gösterime giren Bethune filminin başrolünü paylaştıklarını, yirmi dört yıl aradan sonra ilk kez bir filmde çalışacaklarını da belirtelim. Virzi çekimlere temmuz ayında başlayacak.

kategori:
seçki

ilgili