Casablanca’nın Devamının Hazırlıkları Başladı

Ne yazık ki Casablanca'nın da devamı çekilecek. Michael Curtiz'in yönettiği ve çabucak klasik haline gelen 1942 çıkışlı Casablanca bilindiği gibi hem bir casusluk öyküsü anlatıyordu, hem de bir aşk...

Ne yazık ki Casablanca’nın da devamı çekilecek. Kariyerinde 100’ün üzerinde film bulunan Michael Curtiz’in yönettiği ve çabucak klasik haline gelen 1942 çıkışlı Casablanca bilindiği gibi hem bir casusluk öyküsü anlatıyordu, hem de bir aşk öyküsü.

Nazi işgali yüzünden yolları ayrılan, yıllar sonra Kazablanka kentinde karşılaşan Ilsa ve Rick’in aşklarına ve Ilsa’nın kocası Victor’ın buradan kaçmaya çabalamasına odaklanıyordu film. Sinema tarihinin en sevilen filmlerinden olan Casablanca’nın devamı için Warner Bros. düğmeye tam 18 ay önce basmıştı. Casablanca’nın senaristi Howard Koch’un 1980de kaleme aldığı senaryo temel alınacak. Koch 1955 yılında Casablanca’yı televizyona taşımış ve dizinin on bölümünü kaleme almıştı. Onuncu bölümden sonra sona eren dizi, 1983 yılında tekrar çekildi. Bu kez sadece beş bölüm yayınlandı. Casablanca’nın devamı için Koch’un orijinal senaryoları kullanılacak. Bu senaryoları toparlayıp film haline getirecek isimse henüz belirlenmedi. Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın canlandırdıkları Rick ve Ilsa rollerinin yeni sahipleri de, filmin yönetmeni de belirlenmiş değil. Filmin ismi ise “Return to Casablanca” (Casablanca’ya Dönüş) olacak.

Peki “Return to Casablanca” ne anlatacak? Hatırlanacağı üzere “Casablanca”nın finalinde Rick, Ilsa’yı ve onun Nazizm aleyhine çalışan ve polislerce aranan sevgilisi Victor’ı uçağa bindirip Kazablanka’dan yolluyordu. Film Ilsa ile Victor’ın bu şehirden kaçması ile sona ermişti. Yeni filmin konusu şu şekilde: Ilsa Kazablanka’dan kocasıyla beraber ayrılır. Amerika’ya döndüğünde hamile olduğunu öğrenir. Ama çocuğun babası sandığı gibi Victor değil, Rick’tir. Ilsa oğlunun adını Richard koyar. 1961 yılında Richard gerçek babasının Victor olmadığını öğrenecek ve en sonunda babasını bulmak için bir girişim başlatacak. Richard babasını bulmak, onu bulamasa da onunla ilgili daha fazla şey öğrenmek için Kazablanka’ya gider. Richard Kazablanka’ya ulaşır ama hayal ettiğinden çok farklı bir şehirle karşılaşır.

kategori:
haber

ilgili