Courmayeur: Kara Film Festivali

İtalya'nın Courmayeur Kenti 25 yıldır sinema dünyasının en ilginç festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor....

Dünyada birçok janra ait festivaller bulunuyor. Animasyon, korku, komedi, ülkemizdeki kadın filmleri ve insan hakları festivalleri, sinemadan daha fazlasını isteyenleri doyurmak için farklı menüler sunuyor.
image-courmayeur
Bu kadar çok farklı janrın içinde hemen hemen her bilinçli sinema izleyicisi için farklı yerde duran tür ise “Film Noir” yani kara filmlerdir. Birazdan 2015 yılıyla ilgili haberlerini aktaracağımız festivalin tanıtım bölümünde de yazdığı üzere Norman Mailer’ın sözü durumu özetliyor: “Film Noir sinemanın tek büyük ve popüler türüdür. Kamyon şoförü de, şair de, kültürsüz gençler de, zevkleri gelişmiş burjuvalar da aynı tadı alırlar.”

Bu türde artık çok film çekilmese de sinemanın birçok ustası kariyerlerinin bir yerinde mutlaka bir kara film için çalışıyor. Dünya sinemasını tarayıp kara filmleri bulan Courmayeur Festivali Yönetimi de her yıl aralık ayında festivali düzenliyor. Festivalin ödülü de adına ve janrına yakışır bir şekilde Siyah Aslan.

Bu yıl 25.si düzenlenen festivalin kazananları geçtiğimiz hafta içinde belli oldu. Spy Time ile adaylar arasında yer alan ispanyol Javier Ruiz Caldera büyük ödülün sahibi oldu. Jüri büyük ödülünü ise Into the Forest ile kanadalı Patricia Rozema kazandı.

kategori:
haber

ilgili