Derya Alabora Röportajı

Gezici Festival sona erdi fakat bizim soru-cevaplar daha devam ediyor. Çok sevdiğimiz oyunculardan Derya Alabora da Gezici Festival’in gediklilerinden. Biz de fırsattan istifade edip sorularımızı gönderdik; o da sağolsun...
derya alabora

Gezici Festival sona erdi fakat bizim soru-cevaplar daha devam ediyor. Çok sevdiğimiz oyunculardan Derya Alabora da Gezici Festival’in gediklilerinden. Biz de fırsattan istifade edip sorularımızı gönderdik; o da sağolsun yanıtladı.

Oyuncu olmayı nasıl tarif edersiniz?

Farklı karakterlerin içine girip onların hayatlarını çalmak.

Bir oyuncu olarak size gelen bir filmden beklentileriniz nelerdir?

Öncelikle senaryonun iyi olması gerekiyor.Hikaye örgüsünün ve karakterlerin güçlü olması. Tabii ki kendi rolümün senaryo içindeki önemi. Bazen bir filmin içinde ufak bir rol oynarsınız ama sadece o akılda kalabilir.

Kabul ettiğiniz bir role genel olarak nasıl hazırlanıyorsunuz?

Hangi karakteri oynayacaksam, o olmaya çalışırım. O karakterin içine girmek, onun gözleriyle hayata bakmak. Öfkeli mi, duygusal mı, hırslı mı? Karakterini belirleyen en önemli özelliği nedir? Bazen hayatın içinde kullanırım çok farklı biri ise. Meslek de önemli. Bazı meslekler insanın yapısını da etkiler.

Özel olarak oynamayı çok istediğiniz bir karakter ya da tarif edebileceğiniz bir tip var mı?

Sanırım iyi yazılmış bütün kadın karakterleri oynamak isterim.

Son olarak oynadığınız filmlerden Deliha ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

İlk defa sinemada, bir komedi filminde oynadım. Genellikle dizilerde komedi oynuyorum. Rolümün çok sevimli olduğunu düşünüyorum. Gupse’nin kendi yazdığı bir senaryoydu. Bence çok sıcak bir film oldu. Bütün oyuncu kadrosu çok başarılı.

Sinemaya genel olarak umutla bakıyor musunuz? Sinemadan ne beklemeli ne beklememeli?

Umutla bakıyorum. Özellikle yeni nesil sinemacılara çok güveniyorum. Ben daha derdi olan sinemacılardan yanayım. Sanat’ın amacının içimizdeki eksiklikleri tamamlamak olduğunu düşünüyorum. Sinema çok büyük kitlelere hitap ediyor; insanlar filmlerden ve oradaki karakterlerden etkileniyor. Dünyayı değiştiremeyiz belki ama en azından bazı şeyleri anlatabiliriz.

Gezici Festival’le ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Gezici Festival’i çok önemsiyorum. 20 senedir çok fazla yer dolaştık. Ben bazılarına katıldım bazılarına katılamadım ama bunca senedir bir festivali yüklenebilmek büyük bir başarı. Ahmet ve Başak bence büyük bir övgüyü hakediyorlar. Seçilen filmler, çağrılan konuklar çok özel. Ve her zaman çok eğleniyoruz.

Gezici Festival vesilesiyle gittiğiniz kentlerle ve oradaki sinefillerle ilgili gözlemleriniz nedir?

Seçilen yerlerden biri Kars’tı ve çok güzel buluşmaların yaşandığını düşünüyorum. O dönemin belediye başkanı festivale çok büyük destek verdi; çok iyi ağırlandık. Paneller yapıldı ve oyuncuların hemen hepsi Kars’a geldi. Filmler çekildi Kars’ta. Artvin ve Sinop’a hayran kaldım. Hem şehir olarak hem de insanların ilgisi sıcak ve sahici. Bazı yerlerde çok ilginç insanlarla karşılaşıp sinema sohbetleri yaptık. Sanırım yeni sinemacıların tohumları atıldı.

Son zamanlarda seyrettiğiniz ve etkilendiğiniz filmler hangileridir?

Lars Von Trier’in Antichrist’i benim için hala çok özel. Daniel Nettheim’ın The Hunter’ı… Eva Sørhaug’un 90 minutes’ı… Thomas Vinterberg’in The Hunt’ı…

Özellikle takip edilmesi gerektiğini düşündüğünüz yönetmen ve oyuncuları öğrenebilir miyiz?

Lars von Trier, Alejandro González Iñárritu, Michael Haneke, Thomas Vinterberg.
Mads Mikkelsen, Willem Dafoe, Meryl Streep, Julianne Moore, Cate Blanchett, Al Pacino, Brayn Cranston.

Son olarak… hayatla derdinizi nasıl anlatırsınız?

İnsana ve doğaya çok önem veriyorum. Ve hayvanlara. Şiddete, ırkçılığa karşı bir insanım. Durum böyle olunca hayatla kavgamın çok büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz.

derya alabora

kategori:
söyleşi

ilgili

 • erol mintaş

  Erol Mintaş Röportajı

  Annemin Şarkısı filmiyle Gezici Festival'e müdahil olan Erol Mintaş da, sağolsun sorularımızı yanıtladı. Buyrun. ...
 • fırat yücel

  Fırat Yücel Röportajı

  En sevdiğimiz sinema dergisi Altyazı'dan tanıdığımız, takip ettiğimiz; Gezici Festival'in de müdavimlerinden Fırat Yücel, sağolsun birkaç sorumuzu yanıtladı. Buyrun....
 • nesimi yetik

  Nesimi Yetik Röportajı

  İlk olarak Annem Sinema Öğreniyor filmiyle sinefillerin gönlünü çelen, bu sene ise Toz Ruhu'yla çok ses getiren yönetmen Nesimi Yetik sorularımızı yanıtladı....
 • derya durmaz

  Derya Durmaz Röportajı

  Özellikle Cannes Film Festivali'nde aldığı ödüllerle ses getiren kısafilm Ziazan'ın yönetmeni Derya Durmaz da Gezici Festival'e katılanlardandı ve sağolsun, sorularımızı yanıtladı......