Doug Liman Ajan Gerilimlerine Geri Dönüyor

Şu sıralar Jumper 2'nun hazırlıklarına devam eden Liman tekrar bir ajan filmi çekme peşinde......

Doug Liman sinema tarihinin en kaliteli üçlemeleri arasında yerini alan Bourne üçlemesini başlatan kişi. Serinin ilk filmi olan “Bourne Identity”i çeken Liman bu filmden dört yıl sonra bir başka ajan filmi “Mr. & Mrs. Smith”i kotarmıştı. Aksiyon sekansları çekmekte yetenekli bir isim olan Liman kariyerine berbat “Jumper” ile devam etti. Bu filmden hemen sonra gerçek hayatta da yaşamış olan bir CIA ajanının dramını ve mücadelesini anlattığı “Fair Game”i çekti.

Yönetmen geçtiğimiz aylarda Tom Cruise ve Emily Blunt’lı bilim-kurgu/aksiyon filmi “All You Need Is Kill”in çekimlerini tamamladı. Şu sıralar Jumper 2’nun hazırlıklarına devam eden Liman tekrar bir ajan filmi çekme peşinde. Söz konusu film Olen Steinhauer’ın “The Tourist” adlı kitabından uyarlanacak. Ülkemizde Bilge Kültür Sanat Yayınevi’nce piyasaya “Turist” adıyla sürülen kitabın konusu ise şu şekilde:

İsimsiz bir CIA ajanı, yersiz yurtsuz bir Turist olan Milo Weaver saha görevinden ayrılmış, CIA’in New York’taki genel merkezinde masa başı görevine getirilmiştir. Sırlar ve yalanlarla örülü eski hayatını geride bırakmaya çalışan Milo, bir eş ve bir babadır artık. Ne var ki uzun zamandır aranan bir tetikçinin yakalanmasıyla Milo ayrılmanın asla mümkün olmadığı eski işinin başında bulur kendini. En son El-Kaide yanlısı kışkırtıcı söylemleriyle tanınan Molla Salih Ahmet’i öldürmesi için tutulan Kaplan lakaplı tetikçi, işvereni tarafından oyuna getirilince eski meslektaşı Milo’yla iş birliği yapmaya karar verir. Anlattıkları hiç de yabana atılır şeyler değildir; zira aralarında Global İslami Cihat, Sudan, petrol için buraya milyarlarca dolar yatırım yapan ve Sudan hükümetine kendi insanlarını öldürmesi için silah temin eden Çin de vardır. Sır perdeleri bir bir aralandıkça parçaları teker teker birleşen bir yapboz çıkar ortaya: Tüm dünyanın içinde olduğu bir yapboz. Oyun içinde oyunların, türlü entrikaların döndüğü bu karmaşık hikâyede Milo sandığından çok daha uzun ve karanlık bir geçmişin karabasanlarıyla da yüzleşmek zorundadır.

kategori:
haber

ilgili