En İyi Yabancı Film Oscar’ına Başvurular

26 Şubat 2013'de gerçekleşecek olan Oscar Ödül Töreni'nde, Yabancı Dilde En İyi Film dalındaki ödül için 71 ülke başvurdu....

26 Şubat 2013’de gerçekleşecek olan ve Family Guy’ın yaratıcısı Seth MacFarlane‘nin sunacağı Oscar Ödül Töreni’nde, Yabancı Dilde En İyi Film dalındaki ödül için 71  ülke başvurdu. Geçtiğimiz sene A Separation filmi ile ödülü alan İran, bu sene tüm dünyayı karıştıran ve youtube’da yayınlanan Müslümanlara hakaret içeren film yüzünden ödül törenini boykot ederek A Cube of Sugar filmi ile katılmaktan vazgeçti.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü alan Michael Haneke‘nin Amour adlı filmi ise Avusturya’dan aday adayı oldu. Türkiye’yi ise İsmail Güneş‘in yönettiği Ateşin Düştüğü Yer filmi temsil edecek.

Afganistan- ”The Patience Stone”, Atık Rahihimi

Arnavutluk- ”Pharmakon”, Joni Shanaj

Avustralya- ”Lore”, Cate Shortland

Azerbaycan- ”Buta”, İlgar Necef

Almanya- ”Barbara”, Christian Petzold

Avusturya- “Amour”, Michael Haneke

Bangladeş- ”Pleasure Boy Komola”, Humayun Ahmed

Belçika- ”Our Children”, Joachim Lafosse

Bosna Hersek- ”Children of Sarajevo”, Aida Begiç

Brezilya- ”The Clown”, Selton Mello

Bulgaristan- ”Sneakers”, Valeri Yordanov ve İvan Vladimirov

Cezayir- ”Zabana!”, Said Ould Halife

Çin- ”Caught in the Web”, Çen Kaige

Çek Cumhuriyeti- ”In the Shadow”, David Ondriçek

Danimarka- ”A Royal Affair”, Nikolaj Arcel

Dominik Cumhuriyeti- ”Jaque Mate”, José Maria Cabral

Ermenistan- ”If Only Everyone”, Natalia Belyauskene

Estonya- ”Mushrooming”, Toomas Hussar

Endonezya- ”The Dancer”, Ifa Isfansyah

Fransa- ”The Intouchables”, Olivier Nakache ve Eric Toledano

Finlandiya- ”Purge”, Antti J. Jokinen

Fas- ”Death for Sale”, Fevzi Bensaydi

Filistin- ”When I Saw You”, Annemarie Jacir

Filipinler- ”Bwakaw”, Jun Robles Lana

Gürcistan- ”Keep Smiling”, Rusudan Chkonia

Grönland- ”Inuk” Mike Magidson

Güney Afrika- ”Little One”, Darrell James Roodt

Güney Kore- ”Pieta”, Kim Ki-duk

Hırvatistan- ”Vegetarian Cannibal”, Branko Schmidt

Hindistan- ”Barfi!”, Anurag Basu

Hollanda- ”Kauwboy”, Boudewijn Koole

İsveç- ”The Hypnotist”, Lasse Hallström

İzlanda- ”The Deep”, Baltasar Kormkur

İsrail- ”Fill the Void”, Rama Burshtein

İtalya- ”Caesar Must Die”, Paolo Taviani ve Vittorio Taviani

İspanya- ”Blancanieves”, Pablo Berger

İsviçre- ”Sister”, Ursula Meier

Japonya- ”Our Homeland”, Yang Yonghi

Kamboçya- ”Lost Loves”, Chhay Bora

Kanada- ”War Witch”, Kim Nguyen

Kenya- “Nairobi Half Life”, David ”Tosh” Gitonga

Kolombiya- ”The Snitch Cartel”, Carlos Moreno

Kazakistan- ”Myn Bala: Warriors of the Steppe”, Akan Satayev

Kırgızistan- ”The Empty Home”, Nurbek Egen

Letonya- ”Gulf Stream under the Iceberg”, Yevgeni Paşkeviç

Litvanya- ”Ramin”, Audrius Stonys

Macaristan- ”Just the Wind”, Bence Fliegauf

Makedonya- ”The Third Half”, Darko Mitrevski

Malezya- ”Bunohan”, Dain İskender Said

Meksika- ”After Lucia”, Michel Franco

Norveç- ”Kon-Tiki”, Joachim Ronning ve Espen Sandberg

Peru- ”The Bad Intentions”, Rosario Garcia-Montero

Polonya- ”80 Million”, Waldemar Krzystek

Portekiz- ”Blood of My Blood”, Joo Canijo

Romanya- ”Beyond the Hills”, Cristian Mungiu

Rusya- ”White Tiger”, Karen Şakhnazarov

Sırbistan- ”When Day Breaks”, Goran Paskaljevic

Singapur- ”Already Famous”, Michelle Chong

Slovakya- ”Made in Ash”, İveta Grfov;

Slovenya- ”A Trip”, Nejc Gazvoda

Tayvan- ”Touch of the Light”, Chang Jung -Chi

Tayland- ”Headshot”, Pen-ek Ratanaruang

Türkiye- (Ateşin Düştüğü Yer, İsmail Güneş

Ukrayna- ”The Firecrosser”, Mykhailo Illienko

Uruguay- ”The Delay”, Rodrigo Pla

Venezuela- ”Rock, Paper, Scissors”, Hernan Jabes

Vietnam- ”The Scent of Burning Grass”, Nguyen Huu Muoi

Yunanistan- ”Unfair World”, Filippos Tsitos

kategori:
haber

ilgili