Fellini: Bergman Herkesin Dinlediği Bir Ortaçağ Ozanı Gibidir

İtalyan ustanın sinemanın en önemli isimlerinden birine övgüleri...

Federico Fellini, dönemdaşı ve sinemaya kattıklarıyla en az kendisi kadar önemli bir isim olan Ingmar Bergman’a hayrandı. İtalyan usta, Bergman’a olan sevgisini şu sözlerle dile getirdi.

“Tüm filmlerini izlememiş bile olsam, onun her zaman büyük bir hayranı oldum. Bu işin en büyük ustalarından biridir, kendi işini büyük bir ustalıkla sahiplenir. Herşeyi gizemli, ilgi çekici, renkli veya istediği zaman tiksinmenize neden olacak kadar etkili bir şekilde perdeye aktarabilir.
Bundan dolayı başka insanlar hakkında konuşma hakkına sahiptir ve başka insanlar da onu büyük bir dikkatle dinler. Bir ortaçağ ozanıdır. Eski bir handa elinde enstrümanıyla oturur ve hikayeler anlatır, şarkılar söyler, gitarını çalar, şiirler okur, illüzyon numaraları yapar.

Herkesin ilgisini çekebilmek için baştan çıkarıcı bir yeteneği ve kalitesi vardır. Onun söylediğiyle aynı kanıda olmayabilirsiniz ama onun kendi fikrini söyleme biçiminden zevk alırsınız. Onun dünyayı görme biçimine hayranlık duyarsınız. Hayatımda gördüğüm en büyük sinematik yaratıcıdır.”

kategori:
sinema tarihinden

ilgili