It’s Not Just You, Murray!: Scorsese’nin Bebek Adımları

Martin Scorsese'nin öğrencilik dönemi filmleri 50 yıl sonrasına dair izler taşıyor.

Martin Scorsese, üniversite yıllarında da ilginç eserler veren, ustalığını o yıllardan gösteren bir yönetmen olmayı başaran ender isimlerden biri oldu. It’s Not Just You, Murray!, yönetmenin gelecekteki tarzına dair en fazla ipucunu barındıran erken dönem filmi…

Kısa filmde Ira Rubin, Murray’i oynuyor. Murray, bulunduğu yere zor ve komik yollardan gelmiş bir mafyozo… Scorsese’nin daha o yıllardan narrator (anlatıcı) tekniğini kullanması, filmin baş kahramanının Goodfellas, Casino, Wolf of Wall Street’te olduğu gibi hayatını kendi ağzından anlatıyor olması hemen dikkatinizi çekiyor. Murray, sadece anlatmakla kalmıyor, küçük el hareketleriyle kamerayı da yönlendiriyor. Dakikalar ilerledikçe Murray’in yakın arkadaşı Joe (San De Fazio) ile olan ilişksine odaklanıyoruz. Joe da arada lafa girerek hikayenin dallanıp budaklanmasına yol açıyor.

Mardik Martin’le daha sonra başyapıtların oluşmasını sağlayan ortaklığı bu kısa filmde de kendisini gösteriyor, hareketli ve komik bir hikayenin içinde buluyoruz kendimizi… Polis kovalamacasında fiziksel komedinin, müzikal bölümünde Scorsese’nin müzik aşkının, Murray’in kameramana ve hatta yönetmene verdiği direktiflerle dördüncü duvarın yıkılmasına tanık oluyoruz. Scorsese’nin daha öğrencilik yıllarında bu kadar farklı tekniği sıkmadan kullanması karşısında saygı duymamak elde değil.

Scorsese’nin annesini de Murray’in annesi rolünde izleyebileceğimiz film Fellini’nin 8 1/2’una bir saygı duruşuyla sona eriyor.

Scorsese, bu kısa filmi 1964’te çekmişti. İlginç olan o yıllardan 2013’te çektiği The Wolf of Wall Street’e hazırlandığını görüyor olmak:

kategori:
seçki

ilgili