Jesus! Dine Yönelen Hollywood Ben-Hur’u Tekrar Çekiyor

Yeniden çevrimlerde sıra tekrar Ben-Hur'a geldi....

Düşene bir tekme de biz vuruyoruz ama Hollywood da bu tekmeleri hak ediyor doğrusu. Yeniden çevrimlerde sıra tekrar Ben-Hur’a gelmiş, bu filmin yeniden çevriminin hazırlıklarına hızla başlanmış. William Wyler’ın en görkemli ve en epik filmi olan Ben-Hur 1959 yılında Lew Wallace’ın aynı adlı romanından perdeye taşındı. “Ben-Hur” hem bir intikam öyküsü, hem de Hz. İsa’nın peygamber olma ve çarmıha gerilme sürecinin öyküsüdür. M.Ö. 26 yılında yaşayan prens Ben-Hur Yahudiler için mücadele verirken çocukluk arkadaşı Massala ile karşı karşıya gelir. Romalı bir general olan Massala, Ben-Hur’a istediğini yaptıramayınca onu hapse attırır ve böylelikle Ben-Hur’un çileli yolculuğu başlar. Filmin başrollerini Charlton Heston ve Jack Hawkins üstlenmiş, film gişe rekorları kırmış, Akademi’den on bir Oscar’ı kaparak Titanic’e kadar en çok Oscar kazanan film olmuştu. Dört dörtlük bu filmin ilk yeniden çevrimi televizyon için yapıldı. Kristin Kreuk, Emily VanCamp, Joseph Morgan’dan mürekkep dizi iki bölümden oluşuyor.

Sadece üç sene aradan sonra MGM tekrar bu filme yöneldi. Dizi versiyonu hala akıllarda olan “Ben-Hur”un yeniden çevriminin senaryosunu Keith Clarke kaleme alacak. Şimdilik filmin sadece senaristi belli olmuş durumda. Yeniden çevrimin yönetmenliğinin kime teslim edileceği, Ben-Hur ile Massala’yı kimlerin oynayacağı belli değil. Filmde Hz. İsa’ya daha fazla odaklanacağı da gelen bilgiler arasında. İlk uyarlama filmde Hz. İsa’ya değinilmişti ama çoğu zaman göz ardı edilmişti. Bu kez peygamberin hikayesine daha fazla yer verilecek. Hollywood’un peygamberleri anlattığı diğer filmlerini hatırlayalım yeri gelmişken: Darren Aronofsky’nin yönettiği ve Hz.Nuh’u anlatan “Noah”, Steven Spielberg ve Ridley Scott’ın hazırlıklarını yürüttükleri iki farklı Hz. Musa projeleri, Brad Pitt’in başrole kurulacağı ve İsa’nın çarmıha gerilmesine neden olan kişi olarak bilinen Pontius’u anlatan “Pontius Pilate”. Hollywood’un içine Vatikan kaçmış anlaşılan.

kategori:
haber

ilgili

  • Timur Bekmambetov, Ben-Hur’u Yönetecek

    Hollywood’a son on yılın en kötü filmlerinden Wanted ile giriş yapan, bu filminin elde ettiği sağlam gişeyle burada tutunan, ama gün geçtikçe yetenekleri daha da köreltilen Kazakistanlı yönetmen Timur...