Kaybettiklerimiz: Vilmos Zsigmond

Close Encounters of the Third Kind ile yarattığı olağanüstü görsellik, sonraki kuşaklara ve Hollywood'a yön verdi.

Macar futbol efsanesi Vilmos Zsigmond’un oğlu olarak 1930’da Macaristan’da doğan ve babasının ismini alan Vilmos Zsigmond ailesinin aksine farklı bir alan seçti ve film okumaya karar verdi. Macaristan Film Akademi’sinde okuyan ve master’ını tamamlayan genç Vilmos daha sonra çeşitli stüdyolarda çalıştı ve birçok macar yönetmenin çalışmak istediği bir görüntü yönetmeni haline geldi.

1956’da Macar Devrimi’ni okuldan arkadaşı László Kovács’la birlikte filme alan Vilmos Zsigmond ardından Avusturya’ya kaçmak durumunda kaldı. 1962’de ise ABD’ye göç ederek vatandaşlık aldı.

İlk olarak B-Tipi ve korku filmlerinde yeteneklerini kanıtladı. Robert Altman McCabe & Mrs. Miller’da sinematograf olarak şans tanıyınca hayatı değişti. Altman’ın The Long Goodbye, John Boorman’ın Deliverance ve Steven Spielberg’in The Sugarland Express ve Close Encounters of the Third Kind’ında görev aldı. Close Encounters’la oscar kazandı. Brian De Palma ile Obsession, Blow Out, The Bonfire of the Vanities ve The Black Dahlia, Michael Cimino ile The Deer Hunter ve Heaven’s Gate, Kevin Smith ile Jersey Girl, George Miller ile The Witches Of Eastwick, Woody Allen ile Melinda and Melinda, Cassandra’s Dream ve You Will Meet a Tall Dark Stranger’la çalışarak sinemanın en iyi sinematografları arasına girdi.

Close Encounters of the Third Kind ile yarattığı olağanüstü görsellik, sonraki kuşaklara ve Hollywood’a yön verdi.

kategori:
haber

ilgili

  • François Truffaut İle Yakın İlişkiler

    Steven Spielberg’ün tüm filmleri içinde “Close Encounters of the Third Kind” çok özel bir yerde durur. Jaws’ın büyük gişe başarısının ardından kendine ait bir film yapmak isteyen Spielberg, gençliğinde...