Kon-Tiki: Balsa Ağacından Bir Sal

2012, Norveç yapımı ve aynı zamanda 2013 Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film dalında Norveç’in aday filmi Kon-Tiki. ...

Bu yazı hem Kon-Tiki hem de Life of Pi adlı filmleri için sürpriz bozanlar içerir. Bu iki filmin keyfini kaçırmak istemiyorsanız okumamanız şiddetle tavsiye edilir.

İnandığınız teorinin doğruluğundan o kadar eminsinizdir ki teorinizi ispatlamak adına hayatınızı ortaya koyarsanız. Bilim dünyasında insanların teorilerini ispatlayıp insanlara inandırması için en zor şartlarda kendilerini sınadıklarını bir kez daha bize gösteren 2012, Norveç yapımı ve aynı zamanda 2013 Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film dalında Norveç’in aday filmi Kon-Tiki.

Filmin ismi antropolog ve kaşif Thor Heyerdahl’in Polinezya’ya ilk insanların Peru’dan okyanusu balsa ağacından yaptıkları bir salla aşarak geldiklerini ispatlamak için yine aynı yöntemleri kullanarak balsa ağacından yaptığı salın adından geliyor. Aslında aynı adlı film belgesel olarak 1950 yılında olayın gerçek kahramanı Thor Heyerdahl yönetmenliğinde siyah beyaz olarak çekilmiş ve 24. Oscar ödüllerinde en iyi belgesel dalında ödüle layık görülmüş. Bu ödülü özel kılan detay ise Norveç’in şimdiye kadar kazandığı tek Oscar olması. Thor Heyerdahl’in Polinezya’ya gidip orada yaşayan insanların yaşamlarını inceleyip onların anlattığı hikayeleri dinledikten sonra ürettiği bu teoriyi, kendisi ve beş arkadaşıyla bizzat deneyip başarıya ulaşarak ispatlamasını anlatıyor film.

Thor Heyerdahl’i filmde Troubled Water filminde izleyebileceğiniz Norveçli aktör Pål Sverre Valheim Hagen canlandırıyor. Thor Heyerdahl klasik olarak teorisini ispatlamak için maddi kaynağı bulamaması, daha sonra ise şansını kullanarak Peru kralından aradığı desteği bulmasıyla, eski arkadaşlarından ve yeni tanıştığı; biri kamera kullanabilen bilim insanı diğeri ise mühendis olan arkadaşlarıyla birlikte okyanus yolculuğuna başlıyor.

Film ilk dakikalarından itibaren sıkıcılıktan uzak bir şekilde ilerliyor ve izleyiciyi yolculuğun içine çekmeyi başarıyor. Çoğunlukla sakin bir denizde yolculuk yapsalar da aksiyonun eksik olmadığı bir yolculuk oluyor. Filmin benim açımdan en dikkat çeken yönlerinden biri bazı sahnelerin Life of Pi filmiyle oldukça benzeşmesi. Örneğin; uçan balıklar Life of Pi filminde gördüklerimizle aynı. Diğer bir benzerlik ise dev balina, sonuncusu ise denizdeki parlayan canlılardı. Bana göre bu filmler birbirinden etkilenmiş; yoksa iki filmde görülen benzerliği tesadüfle açıklamak pek inanılır olmuyor.

Filmin akılda kalan sahnelerinden biri mühendisin gemiyi onarmak istemesi ancak Thor Heyerdahl’in buna izin vermeyip ne olursa olsun Polinezya’ya gelen insanlarla aynı şartlarda yolculuğu tamamlamak istemesiydi. Diğer bir tanesi ise kameranın saldan gökyüzüne uzanması ve saldakilerin evrende sanki tek başınalarmış gibi gösterilmesiydi.

Thor Heyerdahl’in aynı adlı kitabından uyarlanan bu film hem bilim için göze alınanları hem de kendinizi kaptırabileceğiniz bir deniz yolculuğunu vadediyor bizlere. 2013 Oscarlarında en iyi yabancı film dalında en güçlü adaylardan biri olan Kon-Tiki aynı zamanda son yıllarda etkileyici ve iyi filmlerin çıktığı Norveç sinemasının başarılı ürünlerinden biri.

kategori:
izlenim

ilgili