Krizde Festival: Atina Sinemayla Direniyor

Atina Film Festivali, ülkedeki büyük ekonomik kriz ve siyasi çalkantılara rağmen devam ediyor. ...

Yunan sineması her 10 yılda bir Gavras, Angelopulos gibi büyük ustalar çıkaran, son yıllardaysa Yorgos Lanthimos gibi isimlerle adını yeniden duyurmayı başaran bir ekol. Ancak tüm ülkeyi saran ekonomik kriz onları da vurmuş durumda… Buna rağmen Atina Film Festivali perdeleri kapatmayı değil, direnmeyi seçmiş. Festivalin sanat yönetmeni Orestis Andreadakis, The Guardian’a çabalarını anlatmış:

“Biz umut vermek istiyoruz. Festivali zaten devletten yardım almadan  sponsorlarla yürütüyorduk. Bu yıl bütçede kesintiler oldu. Buna rağmen film sayısını arttırdık. Büyük galalara değil, genç yönetmenlere, umut ve heyecan veren yeni işlere yöneldik.”

“Sinema izleyicisinin buna geri dönüşü çok iyi oldu. Biletler neredeyse tamamen satıldı. Bu arada her gösterimde işsiz insanlara 100’er bilet veriyoruz. Onların sinemaya ara vermelerini istemiyoruz”

“Sadece Yunanistan’da değil, Avrupa’nın hiçbir yerinde umut yok. Ama hayat devam ediyor. Hala yaratıcılığa ve sanata inanabiliriz. Yaratıcılık krizlerle ölmez”

kategori:
haber

ilgili