Mutlu Aile Defteri: Aile Olabilmek Zor Zanaat

Başrollerini Tuncel Kurtiz, İlker Aksum, Büşra Pekin ve Bülent Parlak’ın üstlendiği Mutlu Aile Defteri, Türk sineması için çok önemli bir alt tür olan drama soslu aile komedisi filmlerine modern...

Başrollerini Tuncel Kurtiz, İlker Aksum, Büşra Pekin ve Bülent Parlak’ın üstlendiği Mutlu Aile Defteri, Türk sineması için çok önemli bir alt tür olan drama soslu aile komedisi filmlerine modern bir yorum getiriyor.

Hepimizin ezbere bildiği Neşeli Günler, Bizim Aile ve Aile Şerefi gibi filmleri defalarca bayıla bayıla izledik. Bu filmlerin gösterime girdiği 70li yıllarda insanları sinemaya çoluk çocuk, 7den 70e taşındığına da eminim. Türkiye’de yaşayan tüm etnisiteler için büyük önem arzeden aile olgusunu, Mutlu Aile Defteri filmiyle günümüz modern hüzünlü ama neşeli, uyanık ama saf portresini gözler önüne seriyor.

Uluslararası değere sahip oyuncularımızdan Tuncel Kurtiz’in asker kökenli sert aile babası Yıldırım Taşyumruk’un karakterini canlandırdığı filmde, sert otoriter ama aslında çocuklarını çok seven bir babanın trajikomik hikayesini izliyoruz. Ailenin annesi erken yaşta hakkın rahmetine kavuşmuş, kalbi de yumruğu kadar taş olduğunu düşünülen Yıldırım’ın üç küçük çocuğu ile başbaşa kalışı geriye dönüşler ile seyirciye aktarılıyor. Filmin flashbackler ile geçmişi anlattığı kısımlar, temposu ve açık anlatımı ile öne çıkıyor.

BKM Mutfak’tan çıkma oyuncular Büşra Pekin ve Bülent Emrah Parlak, ortanca ve küçük kardeşleri başarıyla canlandırıyorlar. Zaten filmin oyuncu kadrosu ve bu oyuncuların performasına diyebileceğimiz fazla bir şey yok. Yer yer teatral bir oyun verseler de filmin hafif buruk, absürd havası arasında kaynayıp gidiyor bu aşırıya kaçan oyunculuklar. Diğer oyunculardan İlker Aksum, Yıldırım Taşyumruk’un en büyük oğlu olan Kudret karakterini canlandırıyor. Kendisi bir çekim sırasında düşüp bacağını kırması sonucu filmin çekimleri 1.5 ay ertelenmek durumunda kalmış.

Bülent Parlak’ın eşini canlandıran Binnur Kaya, İlker Aksum’un eşini canlandıran Goncagül Sunar ve Bornova Bornava filmindeki muhteşem performansı ile akıllarımıza kazınan Öner Erkan yan rollerde yer alıyor. Yine gayet iyiler.

Yönetmenlik koltuğundan oturan Nihat Durak, tecrübeli bir isim olarak Türk Sinemasından çok televizyon sektöründen başarılı ve sükseli işlere imza atmış ilk filmi bir Yakup Kadri Karaosmanoğlu uyarlaması olan Yaban’ı sanırım okurlarımız arasından kimse hatırlamıyordur. Yılan Hikayesi ve Ömre Bedel gibi dizilerde yönetmenlik yapmış olan Durak, İlk Aşk isimli romantik komedisiyle sulu komedilerden sıkılan seyircinin bır kısmını mutlu edebilmişti.

Mutlu Aile Defteri, İzmir’i mekan olarak seçmiş bir film. İnan Temelkuran’ın Bornova Bornava’sından sonra İzmir’in şirin ve güzel bir başka ilçesi olan Urla ve İzmir şehir merkezi filmin çekim yerleri olmuş. Ayrıca İzmirlerin hem açması hem poğaçası hem de kruvasanı olarak tanımlayabileceğimiz Boyoz’u da önemli yan rollerden birinden görüyor olmak eminim İzmirli sinemaseverlerin hoşuna gidecektir.

Wes Anderson’un Royal Tennenbaums’unu biçimsel bazı benzerlikler göstermesi de bazı sinefilleri rahatsız edebilir. Bülent Parlak’ın yeşil Pazar işi fason adidas eşortmanı ile Ben Stiller’ın kırmızı özel seri orijinal adidas eşortmanı ilk bakışta oldukça benziyor olsa da Nihat Durak ve filmin senaristleri ile Wes Anderson arasında benzeşim kurmak pek mümkün değil. İki filminde gayeleri çok farklı. Filmin aksayan yönleri yok mu? Elbette var. Biraz müdahale gördüğü belli olan senaryonun akışı, kimi zaman filmin temposunu olumsuz etkiliyor. Dikkatli seyircilerin kolaylıkla farkedebileceği birkaç tatsız devamlılık hatası ve Mirkelam’ın Asuman’ı dışında bizi tatmin etmeyen zayıf Soundtrack’i olmasaymış daha güzel olacakmış Mutlu Aile Defteri. Şimdilik bu da yeter diyor bu filmi; aile komedisine ve bel altına vurmayan, sinkafsız, neşeli bir filme hasret sinema severlere tavsiye ediyorum.

kategori:
izlenim

ilgili