Naciye: Türk Usulü Slasher

Güzin Tekeş, Türk usülü slasher filmi "Naciye" hakkında yazdı....

En özel anlarımızı içinde yaşadığımız, kapısını kapattığımızda dünyayı dışarda bıraktığımız “ev”, hepimizin sığınağıdır.

İşte Naciye de içinde büyüdüğü evi yabancılardan korumaya kararlı ve bu uğurda her bedeli ödemeye razı bir adalı. Karşısında ise hamileliğinin son aylarında olmasından başka hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz Bengi var. Peki bu iki kadını karşı karşıya getiren ev, onlara sığınak mı olacak yoksa cehennem mi orası meçhul…

NACIYEEXCPOSTERFEAT

Lütfü Emre Çiçek’in ilk uzun metrajlı filmi Naciye, bizi maktülle değil katille empati yapmaya davet eden bir slasher filmi. Naciye rolünde izlediğimiz Derya Alabora, film boyunca sergilediği soğukkanlı duruşuyla filmin en çarpıcı performansını sergiliyor. Alabora’nın karşısında ise gizemli hamile Bengi’ye hayat veren Esin Harvey’i izliyoruz. Yeterince beslenmemiş yan karakterler ise anlık olarak filme girip çıkıyor. Türe hakim sinemaseverleri çok şaşırtmayacak olan bu durum, karakter odaklı minimal bir anlatımı tercih eden yönetmene avantaj sağlıyor. Öyküsünü kurarken hiç acele etmeyen yönetmen, süresinin büyük kısmını Naciye’ye ayırırken, geçmişle bugün arasında gidip gelerek bize evin tarihini aktarıyor. Yönetmen, mekan seçiminde de akıllıca davranıp tıpkı toplumdan izole bir şekilde yaşayan Naciye gibi şehirden izole konumdaki bir ada evini tercih ediyor.

Türkiye sinemasında örneğini görmeye pek alışık olmadığımız bir tür filmi olması Naciye’yi diğer yerli yapımlardan oldukça farklı kılıyor. Yerli korku-gerilim sinemasının cin konulu filmlere hapsolmasından bunalan seyircinin tıpkı Baskın gibi Naciye’yi de heyecanla karşılayacağını tahmin ediyorum. Zira 2015 Screamfest’teki (ABD) ilk gösterimin ardından !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Türkiye galasını yapan film, sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Eleştirmenlerden de olumlu yorumlar alan yönetmen Lütfü Emre Çiçek, dilerim Naciye’yle çıktığı yola üzerinde daha çok kafa yorulmuş senaryolarla devam eder.

 

Bu yazı ilk olarak yazarın kişisel blogunda yayınlanmıştır.

kategori:
izlenim

ilgili