Oscar 2017 Tahminleri: En İyi Film

Oscar sezonu yaklaşırken En iyi Film kategorisindeki adaylar da az çok belli gibi...

Oscar 2017 Ödül Töreni yaklaşırken önemli kategorilerdeki muhtemel adayları kısa değerlendirmelerle aktarmak istedik. Serimize ilk olarak En İyi Film kategorisiyle başlıyoruz.

Oscar yarışında daha önce stüdyolar filmlerini kasım-aralık aylarında gösterime sokar ve izleyicilerin tepkilerinin akademi üyelerini etkilemesini beklerdi. Bu taktik hala devam ediyor tabi ki, ABD’de kasım ve aralık aylarında birçok önemli film gösterime girecek.

Ancak stüdyolar dünya çapında festivallerin sayısının artmasıyla buna yönelik taktikler de geliştirmeye başladılar. Kasım-Aralık ayındaki gösterimlerden önce filmlerini bir tur da ağustos-eylül aylarındaki festivallerde gezdiriyorlar. Bu durum hem filmleri için iyi bir reklam oluyor, hem de festivallere izleyici veya konuk olarak gelen akademi üyelerini tavlama şansı yakalıyorlar. Daha önce pek popüler filmlerle anılmayan Venedik, son 10 yılda bolluk yaşıyor. Toronto, hızla yeni bir Cannes olma yolunda ilerliyor. Telluride gibi küçük ölçekli festivaller bile dev filmlere evsahipliği yapıyor.

Bu üç festival geride kaldığında bu yılın yarışının ana hatları da ortaya çıkmaya başladı haliyle… Bazı kategorilerde favoriler şimdiden belli… Bazılarında ise yarışın çok çetin geçeceği ortaya çıktı…

la-la-land

Toronto gösterdi ki, bu yıl en iyi film kategorisinde en büyük favori La La Land… Damien Chazelle’in filmi yukarıda belirttiğimiz taktikle Spotlight ve Birdman gibi galasını Toronto’da yaptı. Hem eleştirmenler, hem de izleyici tarafından çok sevildi ve İzleyici Ödülü’nü aldı.

Senenin ortalarına gelindiğinde en büyük favorinin Birth of a Nation olduğu düşünülüyordu. Özellikle akademide azınlıklara verilen üyeliklerin olumlu yönde gelişmesi stüdyoları bu yönde filmler üretmeye yöneltmişti. Sundance’te gösterimi yapılan film iyi eleştiriler almıştı ancak yönetmeni Nate Parker’ın tecavüzle suçlanması filmi yarıştan büyük olasılıkla düşürdü.

Siyahi bilim kadınlarının NASA’ya ve uzay yarışında ABD’ye yaptıkları büyük katkıları anlatan Hidden Figures ve yine benzer önceliklerle çekilen Fences da bu yılın “siyahi hassasiyetleri” bulunan adayları olacak gibi görünüyor.
Büyük stüdyolar ise ödüle ilk kez bu kadar uzak bir görüntü çiziyorlar. Robert Zemeckis’in Brad Pitt ve Marion Cottillard’la çektiği Allied, Pitt’in ailevi sorunlarından etkilenecek gibi… Oscar için çekildiği her halinden belli olan Clint Eastwood’un Sully’si ise Tom Hanks’e rağmen iyi eleştiriler alamadı. Will Smith, Kate Winslet, Keira Knightley, Helen Mirren, Edward Norton’lı Collateral Beauty, Ang Lee’nin Billy Lynn’s Long Halftime Walk isimli filmi, Miles Teller’lı boks filmi Bleed for This, Tom Ford’un Nocturnal Animals da bu yarışta merakla beklenen filmler olacaklar.

silence-scorsese

Martin Scorsese’nin Silence’ı 3 saat 15 dakikalık süresi ve gösterim tarihinin stüdyoyla yönetmen arasında kavga nedeni olmasıyla yarıştan uzak gibi görünüyor. Film zaten Scorsese’nin “Bir kendim, bir de stüdyo için çekiyorum” dediği sıralamada kendisi için çektiği filmlere denk düşüyor. Yönetmenin hristiyanlık konusundaki tutkusu ve düşünceleri herkese uymayacaktır.

David Mackenzie’nin suç draması Hell or High Water, akademi üyelerinin pek sevdiği bir janrda olmadığı için pek uygun değil. Ancak aldığı iyi eleştiriler filmi en azından aday yapımlar arasına sokabilir. Pablo Larrain’in Jackie’si ise daha çok Natalie Portman’ın performansına göre adaylığı belli olacak bir film.

Kısacası En İyi Film kategorisi, şimdilik La La Land’in favori olduğu ancak son iki ayda gösterime çıkacak filmlerle sürprize açık bir durumda…

kategori:
seçki

ilgili