Oscar Adayı Tutuklanır mı? Filistinliyse Evet!

Filistinli yönetmen Emad Burnat, ABD'ye girişinde göz altına alındı....

ABD’de 3 gün önce yaşanan ve üzeri hızlıca kapatılmaya çalışılan bir rezalet gerçekleşti. Michael Moore’un çabalarıyla kamuoyuna duyurulan olayda filistinli yönetmen Emad Burnat’ın Akademi Ödülleri için ziyaret ettiği ABD’ye girerken bir gece nezarette tutulduğu ortaya çıktı.
Emad Burnat
Akademi tarafından bizzat davet edilmesine rağmen eşi ve 8 yaşındaki oğluyla sınırda herhangi bir neden gösterilmeksizin göz altına alınan Burnat, kamuoyunun tepkileri sonucunda bir saat sonra serbest bırakıldı.

Burnat’ın tek telefon hakkını Michael Moore’u aramak için kullandığı ve Moore’un da özellikle twitter’da ortalığı karıştırmasıyla olay ortaya çıktı. Moore tweet’lerinde “Anlaşılan sınır yetkilileri bir filistinlinin oscar adayı olduğuna inanamamış” sözleriyle dalgasını da geçti.

Burnat, 5 Broken Cameras’la en iyi belgesel dalında oscar adayı… Film, bir filistinli çiftçinin barışçı yöntemlerle israil askerlerine olan direnişini anlatıyor.

kategori:
haber

ilgili

  • Bir Sivil Direniş Hikayesi: Beş Kırık Kamera

    Filistin’de bir kasaba olan Bil’in’de yaşayan Emat Burnat 2005’te dördüncü çocuğu Cebrail doğunca kendine bir kamera satın alır. İlk başlarda amacı oğlunun büyüyüşünü görüntülemektir fakat İsrailliler Bil’inlier’e ait arazilere...