Oscar Tartışması Büyüyor

Geçen hafta Akademi ikinci kez siyahileri aday göstermedi ve adaylar açıklandıktan sonra pek çok kişi Akademi'ye tepki gösterdi....

Geçen hafta Akademi ikinci kez siyahileri aday göstermedi ve adaylar açıklandıktan sonra pek çok kişi Akademi’ye tepki gösterdi. Oyuncu Jada Pinkett Smith ve yönetmen Spike Lee tepkiyle yetinmeyip töreni boykot etme çağrısında bulundular. Janet Hubert, Smith’in boykotunu Hollywood’tan para kazandığı için ironik bulduğunu söyledi. Akademi başkanı ise değişim sözünü verdi. Bugün David Oyelowo ve George Clooney de tartışmaya dahil oldular.
David-Oyelowo

Oyelowo konu hakkında şunları söyledi: “Akademi bir problem ama çözülmesi gerekli bir problem. Geçen yıl “Selma”da oynadım. Akademi Ödülleri’nden sonra Cheryl [Akademi başkanı] beni ofisine davet edip neyin yanlış gittiğini açıkladı. Derin ve anlamlı bir sohbetti. Geçen yıl adaylığı kaçıran renkli oyuncular için bunun tekrarlanması affedilemez. Oscarların neden önemli? Çünkü Oscarlar zirvedir, simgedir. Biz Oscar hevesiyle, hayaliyle, özlemiyle büyüdük. Çünkü Oscarlar mükemmelliğin zirvesi. Kalkıp ‘Mühim değil,’ demeyi isterdim, ama mühim. Çünkü bu onay [Oscar alma] sizin hayatınızı, kariyerinizi ve yaşadığımız dünyanın kültürünü değiştiriyor. Akademi’deki değişiklikler hemen olamaz. Fakat Cheryl’e dua etmeli, onu desteklemeli, onu sevmeliyiz. Negatif düşünemeyiz. Sesimiz daha gür çıkmalı.”

Clooney ise Akademi’nin on yıl önce iyi kararlar alıp pek çok siyahiyi aday gösterdiğini, ama son zamanlarda yoldan çıktığını, Hispanikleri ise hiç görmediğini, bu durumun çözüme kavuşturulması gerektiğini, son iki yılda pek çok başarılı film ve sinemacının görmezden gelinmesinin saçmalık olduğunu söyledi. Beyazlardan Michael Moore da siyahileri tepkileri konusunda destekledi. Bakalım bu tepki daha ne kadar büyüyecek. Töreni Chris Rock’ın sunacağını hatırlatalım.

kategori:
haber

ilgili