Pera’da İlk İspanyollar

Pera Müzesi farklı konseptlerdeki film etkinliklerine İspanyol Yönetmenlerden İlk Filmler etkinliğiyle devam ediyor. 90lı yıllarda İspanya sinemasına yaptıkları ilk filmlerle damgasını vuran bu yönetmenler, İspanya sinemasının uluslararası sahnedeki imajını...

Pera Müzesi farklı konseptlerdeki film etkinliklerine İspanyol Yönetmenlerden İlk Filmler etkinliğiyle devam ediyor. 90lı yıllarda İspanya sinemasına yaptıkları ilk filmlerle damgasını vuran bu yönetmenler, İspanya sinemasının uluslararası sahnedeki imajını da oldukça güçlendirmişti. Yani Türkiye’deki ‘Yeni Sinemacılar’ akımına denk düşen bir yönetmen grubundan söz ettiğimizi belirtmek mümkün. 10-28 mart 2009 tarihleri arasında düzenlenecek film gösterimlerinde altı kurmaca bir de belgesel film yer alıyor. Ancak gösterime girecek olan filmlerin hiçbiri o ilk filmler değil.

İsmi kafa karıştırsa da bu güzel etkinlike yer alacak filmler şöyle:

LOS NOMBRES DE ALICIA (ALICIA’NIN ADLARI)

Pilar Ruiz-Gutiérrez’in 2005 yılında yönettiği film. Bu film ispanyol yönetmenin ilk filmi değil. Gutiérrez sesini ilk defa 1996 yılında yönettiği Blanco Perfecto adlı filmde duyurmuştu. Kendisi sadece yönetmen değil, televizyon senaristi olarak da tanınıyor. Los Nombres De Alica 2005 yılında Malaga Film Festivali’nde jüri özel ödülü almıştı.

AGUA CON SAL (TAŞLARIN ALTINDA)

Bu filmin yönetmeni Pedro Peres Rosado ve bu film de yine 2005 yapımı. Yönetmenin ilk filmi olan Las Cenizas Del Volcán, 2000 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunulmuştu. Rosado daha sonraki yıllarda birçok film ve televizyon yapımında prodüktör olarak da çalıştı. Agua Con Sal, Rosado’nun en çok ses getiren filmi oldu. Yönetmenin son çalışması ise 2008 yılında İspanya’da gösterime giren Mala, La oldu.

AMOR EN DEFENSE PROPIA (AŞK SAVUNMASI)

Rafa Russo’nun Amor En Defense Propia’sı, gösterimdeki filmler arasında uluslararası alanda en çok tanınan yapımlardan biri. Birçok festivalde aday ya da aday olan film, katıldığı festivallerde ödül kazanamadıysa da ABD ve İngiltere’de gösterime girmişti. Yönetmen en büyük başarılarını 1998 yılında çektiği ilk filmi The Man with Rain in His Shoes adlı filminde kazandı. 2006 yapımı olan Amor En Defense Propia izleme listesinde mutlaka yer almalı.

LA DISTANCIA (UZAKLIK)

Iñaki Dorronsoro’nun filmi, Toulouse Cinespaña festivalinde, gösterime girdiği 2006 yılında öğrenci jürisi tarafından birinci seçilmiş, 2007 yılındaysa Guadalajara Mexican Film Festivali’nde birincilik ödülünü kazanmıştı. Dorronsoro’nun ilk filmi, El Ojo del fotógrafo 1993 yılında gösterime girdi. Yönetmenin başka filmi bulunmuyor. 111 dakikalık film daha önce Almanya, Hollanda ve Güney Kore’de de gösterime girdi.

ESTRELLAS DE LA LINEA (DEMİRYOLUNDA YILDIZLAR)

Guatemala’daki seks işçilerinin kurduğu bir futbol takımının hikayesini konu edinen filmin yönetmeni Chema Rodríguez. Film 2006 yapımı ve yönetmenin ilk filmi. Ancak Rodríguez’in asıl işi oyunculuk. Toplam üç film ve bir televizyon dizisinde rol aldı. Yönetmenliğini yaptığı ikinci film Coyote 2009 yapımı ve halen İspanya’da gösterimde. Esterellas de la linea, çekildiği yıl İspanya’da iki festivalde ödül aldı.

LA LINEA RECTA (DÜZ ÇİZGİ)

José María de Orbe’nin 2007 yapımı filmi La Linea Recta, Barselona ve Bask bölgesinden bir yaşam kesiti. Yönetmenin yeni filmi Aita ise hâlen yapım sürecinde. Ancak Orbe’nin asıl işi prodüktörlük ve ilk işini 1983 yılında çıkarmıştı.

¿POR QUÉ SE FROTAN LAS PATITAS? (SKANDAL!)

Álvaro Begines’in 2006 yapımı filmi müzikâl komedi türünde. Film, 70li yıllarda İspanya’da oldukça yaygın olan müzikallerden esinlenerek yapılmış. Begines de yönetmenlikten ziyade senaristliğiyle nam salmış, yenilik arayışlarıyla öne çıkan bir sinemacı. Portfolyosunda üç film bulunuyor.

kategori:
haber

ilgili