Sinematik Bilinçaltı: Dinozor Filmlerini Neden Seviyoruz?

Dinozor filmlerini neden sevdiğimizi anlamaya çalıştık....

Dinozor filmleri artık başlı başına ayrı bir tür olarak ele alınabilecek düzeye geldi. Her yıl bir ya da iki büyük yapım, 10’a yakın da efektlere ağırlık veren ortalama yapım tarih öncesi çağlarda yaşayan dinozor türlerine odaklanıyor. Bu filmlerin büyük bir bölümü de ciddi ilgi görüyor.

Sinematik Bilinçaltı’nın bu ilk bölümünde bilinçaltlarımıza dalıp, dinozor filmlerini neden sevdiğimizi anlamaya çalışalım dedik. Ortaya belirli maddeler çıktı. Yazımız sizlerin katkılarıyla da gelişebilir. Aklınıza gelenleri göndermekten çekinmeyin lütfen…

1.Büyükler, Çok Büyükler
Hayal sınırlarımızı belirli ölçülerde zorlayan her olgu ilgi görebilir.
Dinozor filmlerinde bizi esas çeken ise dinozorları insanların dünyasında görmek oluyor. Sadece dinozorların yaşadığı dönemde geçen filmler pek iş yapmadı. Aradaki boy ve cüsse farkı, bir dinozorun insanların dünyasındaki büyük etkisi herkesin ilgisini çekiyor. Jurassic Park’ta bardaktaki suyun titreşimi bile dinozorların yarattığı büyük etkiyi göstermesi bakımından bizi heyecanlandırıyor.

2.Çeşitlilik
Çocukluktan itibaren çeşitliliği severiz. Barbie’yi 40 farklı şekilde giydiririz, LEGO’nun tek tipiyle asla yetinmeyiz. Süper kahramanlar bireysellikten kurtulup “takım olduklarında” daha etkileyicidirler. X-Men’de hepsi ayrı güçlere sahip mutantların özelliklerini ezberlemeye çalışırız. Dinozorlarda da bu çeşitlilik göze çarpıyor. Tartışmasız süper-star T-Rex olsa da, her insana ve dolayısıyla her zevke göre dinozor bulmak mümkün.

3.Gizemliler
Günümüzde hemen her çeşidini keşfedip modellemiş olduğumuzu düşünsek de, her yıl yepyeni özellikleriyle karşımıza çıkan yeni bir dinozor bulunuyor neredeyse… Bu kadar büyük ve inanılmaz canlılarla aynı havayı solumuş olmasak da farklı dönemlerde aynı dünyayı paylaşmış olmak, hepimizin kafasında gizemli ve fakat heyecan verici bir his yaratıyor.

4.Endüstriye Uygunlar
Film, oyuncak, kitap, oyun endüstrisi hiçbir telif ödemeden dinozor malzemeleri ve öyküleri üretip pazarlayabilir. Tüm bu endüstriler için özellikle çocukların büyük sevgisi nedeniyle dinozorlar garantili ve zahmetsiz para kazanma yolu neredeyse… Bu yüzden Hollywood’un da daha uzuuuun bir süre dinozor hikayelerini dinleyeceğiz.

5.Ölü ve güvenliler
Dinozorların bile yok olduğu bir dünyada yaşıyor olmamız bize belli belirsiz bir zafer hissi yaşatıyor. Tamam biz öldürmedik hiçbirini ama onların yaşayamadığı topraklarda artık biz yaşıyoruz. Bu yüzden sonunda dinozorların veya Godzilla’nın kazandığı film sayısı da 10’u geçmez.

6.Aynı Evrim Ağacının Parçasıyız
Beynimizin Medulla Oblongata bölümü dinozorlar ve ilk sürüngenlerden beri aynı. Beynimizin derinliklerinde dinozorların davranışları da gizli. “Reptillian Brain” yani “sürüngen beyni” hala temel davranışlarımızı şekillendiriyor. Kızdığımızda, çok aç kaldığımızda içimizdeki dinozor ortaya çıkıyor. Dinozorlarla aynı temel içgüdüleri paylaşıyoruz.

kategori:
seçki
Bakınız Twitter

ilgili