Star Wars: Bıkkınlık Uyanıyor mu?

Star Wars öncesinde bıkkınlık veren kampanyayı ve kafalardaki soru işaretlerini yazdık....

İşin sinema yönü, sanat yönü hala ilgi çekici… İlk 6 filmle öyle bir evren kuruldu ki, J.J. Abrams’ın kötü bir film oluşturabilmesi için özel olarak uğraşması ve 30 yıldır kurulan herşeyi yıkması gerekiyor. Bu yönden içimiz rahat. Ama Disney’in rahatsız edici tutumuna da gözlerimizi kapatmak çok doğru değil.
Star Wars: Force Awakens öncesinde yaşadığımız kampanya çılgınlığı artık bıkkınlık seviyesine ulaştı. Star Wars’ın fanatiklerini de serinin bambaşka bir şeye evrilmiş olma ihtimali korkutuyor.

Bu bıkkınlık ve korkuyu oluşturan etkenleri baştan sona bir derleyelim dedik:

Yüksek Bölüm Sayısı: 2020’ye kadar spin-off’larla beraber 7 yeni bölüm, eski 6 bölümün restore edilmiş yeniden gösterimleri, animasyon dizisinin devamı, evrenden bazı karakterlerin TV dizisi olma ihtimali derken sinemaya her gittiğimizde bir Star Wars filmine toslama ihtimalimiz artacak. TV’yi her açtığımızda da yeni bir Star Wars reklam kampanyasına rastlayacağız. Bu kadar yüksek bölüm sayısında insanların bıkma, sıkılma ihtimali de artacak.
Latest-The-Force-Awakens-Trailer-Description
Ergen Korkusu: Fragmanlardan sonra oluşan korku filmin ilk 6 bölümün aksine tek bir kitleye yönelik kurgulanmış olabileceği şeklinde… Force Awakens’ın ailelerinin paralarını umarsızca harcayan ergen kitleye yönelik bir serinin başlangıcı olma ihtimali Star Wars’ın fanatiklerini korkutuyor. Serinin Disney’in eline geçmesi, aksiyon ve bilim-kurgu’dan çok genç karakterler arasındaki aşklara odaklanan bir yapıya dönme ihtimalini arttırıyor. Oyuncu seçimlerinde de filmin “teen adult” diye nitelenen kitleye göre kurgulandığı söylentileri ayyuka çıkmıştı. Bu konuda tek güvence JJ Abrams. Dizi dünyasındaki işlerinde de Alias, Lost ve Fringe gibi geniş hedef kitlelere ulaşmayı başarması, Disney’e rağmen filmlerin yetişkin izleyicilere de uygun olma ihtimalini kuvvvetlendiriyor. Star Wars’ın her yıl biri öne çıkan vampir dizilerine dönüşmemesi seriyi çok seven kalabalık kitlenin en büyük dileği…

Reklam Dünyası: Bir çoğunun Star Wars izlemediğine emin olduğumuz, yeni filmle ilgili pek de bilgisi olmayan bir dolu reklam yazarı ve kreatif ekip yüzlerce reklamı bir anda önümüze yığdı. Şu anda Türkiye’de ve dünyada neredeyse her iki reklamdan birisi Star Wars’la alakalı… Beşiktaş-Galatasaray derbisinin tanıtımının bile Star Wars ile yapıldığını gördü artık bu gözler…
Reklam yazarlarının Star Wars evrenine pek hakim olmadığını şuradan anlıyoruz: Hemen hepsinde Darth Vader kullanılıyor. En azından Wikipedia’ya bakılsa Vader’ın öldüğü ve yeni filmde yer almayacağı anlaşılabilir. Star Wars evreni için çok baskın bir karakter ama yeni filmle beraber öne çıkacak karakterin kim olacağını pek öngöremeyen yazarlar her tarafı film gösterime girdiği ve Darth Vader’ın yer almadığı kitlelerce anlaşıldığı anda etkisi düşecek reklamlarla donatmış durumdalar.
Disney’in George Lucas’a ödediği milyar dolarları çıkarmak isteyen sponsorluk ve merchandising satış ekibi de kendilerine göre başarılı bir iş çıkartmış görünüyor. Ancak Star Wars’a esas para kazandıran kitlenin evrene yıllardır sadık kalan fanatik kitle olduğunu unutmuşlar. BİM’de bile daha önce 70-80 lira ödedikleri Star Wars oyuncaklarını 10’da 1 fiyata gören kitlenin artık eskisi gibi fanatik olmayacağı bir gerçek.
bim star wars
Bitmemişlik Hissi: Star Wars’ın özellikle ilk üç filminin (4-5-6) en iyi özelliklerinden biri “seri” olarak ele alınmadıkları için her biri ayrı giriş-gelişme-sonuç bölümlerine sahip ve hikayenin film sonunda sonuca bağlandığı yapımlar olmasıydı. Filmler bu kez seri olarak planlandı ve her bölümün sonunda hikayelerin havada bırakılma ihtimali yüksek… Bu durum Lord of the Rings, Harry Potter gibi serilerde de aynıydı ama o filmlerin kitap uyarlaması olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu kadar fazla filmli bir seride hikayenin devamlı havada bırakılması sorun yaratabilir.

Sonuçta Star Wars VII: Force Awakens, ilk kez seri hakkında kafalarda bu kadar çok soru işareti oluşmuşken gösterime giriyor. Filmin çok büyük gişe yapacağı şimdiden kesin. Ancak beklenilen ilgiyi görmezse en fazla bir devam bölümüyle daha seri bitirilebilir. Tarihin en yüksek gişesini yapan Avatar’ın ikinci bölümü için hala yatırımcıların ve yapımcıların burun kıvırdığı bir ortamda Star Wars’un da geleceği sanıldığı kadar garanti değil.

kategori:
haber

ilgili