Sundance 2015 – 1.Bölüm: Amerika Yapımlarından İlk Kareler ve Bilgiler

22 ocak - 1 şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Sundance Film Festivali seçkisinin Amerika yapımlarını anlatıyoruz......

Bir Sundance Film Festivali’ne daha az bir süre kaldı. Yıllardır gerçekleştirilen, Amerikan bağımsız ve yabancı (başka dilde çekilmiş) filmlerin en önemli ve saygın mekânı olan Sundance, 2015’te de ocak ayında (22 ocak – 1 şubat arasında) düzenlenecek. 

Festivalde gene önemli yapımlar boy gösterecek. Bu sene festivalde “Boyhood”, “Listen Up Philip”, “Whiplash”, “Ida”, “Only Lovers Left Alive” ilk gösterimlerini gerçekleştirdikten sonra sene boyunca gündemde kalmış, bu filmlerden “Boyhood”, “Ida” ve “Whiplash”, Oscar’a kadar ilerlemeye başlamışlardı. Bakalım yeni Sundance’ten hangi filmler “Boyhood”un başarısına erişecek.

Lafı uzatmadan festivalin seçkisine kısa kısa değinelim. Bu ilk bölümde Sundance’te gösterilecek Amerikan filmlerine değineceğiz. Diğer bölümdeyse Amerika dışındaki ülkelerden seçkiye dahil edilen filmleri irdeleyeceğiz.

DRAMA SEÇKİSİ (AMERİKAN FİLMLERİ)

Advantageous film

Advantageous

Advantageous / ABD (Yön: Jennifer Phang) || Yakın gelecekteyiz. Ekonomik istikrarsızlık baş gösterirken bir anne olan, aynı zamanda yeni bir teknolojinin sözcülüğünü üstlenen, bu teknolojiyi tanıtan Gwen kızı Jules’ü istikrarsızlığa, zorluklara ve sözcülüğünü üstlendiği yeni teknolojinin tehditlerine rağmen mutlu bir şekilde büyütmeye çalışacaktır. Phang üçüncü filminde Jennifer Ehle, Jacqueline Kim ve Ken Jeong gibi deneyimli isimlerle çalıştı. Film bilim-kurgu türünde.

the bronz film

The Bronze

The Bronze / ABD (Yön: Bryan Buckley) || 2004’teyiz. Hope Ann Greggory, kadınlar jimnastik takımıyla bronz madalyayı kazanınca Amerika’nın kahramanı oluverir. Bugünse Hope hâlâ küçük evinde yaşamakta, mahvolmuş ve hayata küsmüş durumda. Geçmişe takılı kalan Hope bu hayatını gözden geçirir. Buckley’nin yönettiği filmin tanıdık tek yüzü Captain America’larla ünlenen Sebastian Stan. Baş karaktere Melissa Rauch hayat verdi. Buckley’nin “Asad” adlı kısa filmiyle Oscar’a aday olduğunu da belirtelim.

The D Train

The D Train

The D Train / ABD (Yön: Jarrad Paul, Andrew Mogel) ||  Yıllar sonra lise arkadaşları bir araya gelip Los Angeles’a gezi düzenlemeye karar verirler. Kendine güvenmeyen Dan bu buluşmada lisedeki halinden farklı olduğunu, değiştiğini kanıtlamak için yanlış bir işe soyunur ve sınıfının en popüler bir adamıyla dost olur. Çılgın bir geceden sonra olanlar olur. Komedi türündeki filmde Jack Black, James Marsden, Kathryn Hahn başrolleri üstlendiler.

The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl / ABD (Yön: Marielle Heller) || 70’lerin San Fransiscosu’ndayız. 15 yaşındaki Minnie çizgi-roman sanatçısı olmaya can atan genç, genç ve ergen bir kızdır. Minnie bir gün annesinin sevgilisiyle yatar ve evden kovulur. Phoebe Gloekner’ın romanından uyarlanan film, Heller’ın ilk uzun metrajlı filmi. Oyunculuğu da olan Heller bu ilk işinde Kristin Wiig, Alexander Skarsgard, Christopher Meloni, Bel Powley’nin başını çektiği kaliteli bir kadroyla çalıştı.

dope 2015

Dope

Dope / ABD (Yön: Rick Famujiwa) || Malcolm, Los Angeles’ın zor bir mahallesinde yaşayan bir gençtir. Üniversite uygulamaları, SAT sınavına hazırlık, akademik çalışmalarla boğuşan Malcolm bir partiye davet edilir. Malcolm bu partide bambaşka maceraların içinde bulacak, inek ve sonuçta kendin olmanın nasıl bir şey olduğunu keşfedecektir. ’96’dan beri filmlerini yazıp çeken Famujiwa beşinci filmiyle gençlerin dünyasına eğildi. Filmin tanıdık tek yüzü Zoe Kravitz.

I Smile Back

I Smile Back

I Smile Back

I Smile Back

I Smile Back / ABD (Yön: Adam Salky) || Laney Brooks öncelikle bir eştir. Ama anneliğinin de kenarındadır, anne olmak üzeredir. İlaç kullanan Laney ilaçlarını kullanmaktan vazgeçer. Uyuşturucuya bulaşan Laney ailesini korumak için son, umutsuz bir girişimde bulunur. Salky ikinci filminin başrollerini Sarah Silverman, Mia Barron, Chris Sarandon ve Josh Charles’a teslim etti.

Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and Dying Girl / ABD (Yön: Alfonso Gomez-Rejon) || Greg liseye giden, tuhaf filmler çeken bir gençtir. Greg’in tek arkadaşı vardır. O da Earl’dür. Bir gün Greg, Earl’ün dayatmasıyla sınıfında okuyan lösemeli bir kızla tanışmak durumunda kalır. Greg ve Earl bu genç kızla arkadaş olurlar. Filmin başrolleri Nick Offerman, Jon Bernthal, Thomas Mann, Olivia Cooke ve Connie Britton’a teslim edildi.

overnight

The Overnight

The Overnight / ABD (Yön: Patrick Brice) || Alex, Emily ve oğulları RJ, Los Angeles’a taşınırlar. Bu aile, parktayken gizemli Kurt, Charlotte ve Max’le tanışma şansına erişirler. Bu iki aile bir gün çocuklarının birbirleriyle oynamaları için buluşurlar. Buluşma gün ilerledikçe ilginç bir hal alır. “Creep” adlı filmle dikkatleri çeken Patrick Brice dört karakterli komedi filminde Jason Schwartzman, Taylor Schilling, Adam Scott ve Judith Godréche ile çalıştı.

People, Places, Things

People, Places, Things

People, Places, Things

People, Places, Things

People, Places, Things / ABD (Yön: James C. Strouse) || Yeni bir grafik romancı olan Will Henry bir sürü şeyle boğuşmaktadır: Üniversite öğrencileriyle, yani mesleğiyle; genç ikiz kızlarıyla, yani babalıkla; ilişkileriyle… Bunların hepsini dengede tutmaya çalışan Henry neticede bunu beceremez ve sevgilisi kendisinden ayrılır. Ama Henry onu tekrar elde etmeye çalışacaktır. Komedi türündeki filmin başrollerinde Jemaine Clement, Regina Hall, Jessica Williams’ı izleyeceğiz. Film, Strouse’nin üçüncü filmi.

The Results

The Results

Results / ABD (Yön: Andrew Bujalski) || Romantik komedi türünde bir film. Guy Pearce ile Cobie Smulders birbirlerine âşık olan karakterlere hayat verdiler. Onlara Anthony Michael Hall, Brooklyn Decker, Giovanni Ribisi, Kevin Corrigan eşlik ettiler.

Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me / ABD (Yön: Chloé Zhao) || Günümüzde geçen film, karmaşık ilişkileri konu alıyor. Film, bir adamla kız kardeşinin ilişkilerine odaklanıyor. İki kardeşin yolları ayrılacak, kendi doğalarını, evin anlamını keşfetmeye çalışacaklar. Film, “Post” adlı filmiyle dikkatleri çeken Zhao’nun ikinci filmi.

The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment / ABD (Yön: Kyle Patrick Alvarez) || ’71 yılında geçen bu film, merkeze Profesör Doktor Philip Zimbardo’yu yerleştiriyor. Profesör, Stanford Üniversitesi’ne gider. Deney için ikna ettiği öğrencileri mahkumlar ve gardiyanlar şeklinde iki gruba ayırır. Daha sonra iki grubu, üniversitenin kullanılmayan bir bölümünden oluşturulan hapishaneye yerleştirir. Profesör bu deneyinde öğrencilerin rollerine uyumlarını inceler. Ama herkes rolünü fazlasıyla benimseyince deney iptal edilir. Film, gerçeklerden uyarlanmıştır. Zimbardo’nun deneyi “Das Experiment” filminde de işlenmiştir. Alvarez filminin başrollerini Billy Crudup, Ezra Miller, Tye Sheridan, Olivia Thirlby’e teslim etmişti.

Stockholm, Pennsylvania

Stockholm, Pennsylvania

Stockholm, Pennsylvania  Saoirse Ronan

Stockholm, Pennsylvania

Stockholm, Pennsylvania / ABD (Yön: Nicole Beckwith) || Genç bir kadın henüz çocukken ailesinden koparılıp kaçırılır. Aradan 17 sene geçer ve kadın evine döner. Beckwith’in yönettiği filmin başrolünü genç aktris Saoirse Ronan üstlendi.

unexpected 2015

Unexpected

Unexpected / ABD (Yön: Kris Swanberg) || Samantha Abbott, Chicago lisesinde bilim üzerine ders vermeye başladığında bir şeyin, beklemediği bir şeyin haberini alır: Bir bebeğin. Samantha hamiledir. Kısa bir süre sonra Samantha favori öğrencisi Jasmine’le ilişkisini ilerletir. “Unexpected” iki kadının, Samantha ile Jasmine’in arkadaşlıklarını anlatır. Filmde Cobie Smulders (evet, iki filmle Sundance’te olacak), Anders Holm, Elizabeth McGovern rol aldılar.

The Witch

The Witch

witch 2015

The Witch

The Witch / ABD (Yön: Robbert Eggers) || 1630 yılının İngilteresi’ndeyiz. William ve Katherine beş çocukla dindar bir yaşam sürmektedirler. William ve Katherine’in önce bebekleri kaybolur, daha sonra ekinleri tahrip olur. İki felaketle yüz yüze gelen ebeveynler doğaüstü, şeytani bir şeyin kendilerine musallat olduğunu düşünmeye başlarlar.

Z for Zachariah

Z for Zachariah

Z For Zachariah / ABD (Yön: Craig Zobel) || Post apokaliptik bir dünyadayız. Nükleer felaketinden sonra dünyada tek başına kaldığını düşünen genç bir kadın iki kişiyle karşılaşacak ve beraber hayatta kalma savaşı vereceklerdir. Umut vaat eden bu filmde Margot Robbie, Chiwetel Ejiofor ve Chris Pine rol aldılar.

kategori:
seçki

ilgili