Sundance 2015 – 4.Bölüm: Spotlight Seçkisinden İlk Kareler ve Bilgiler

22 ocak ile 1 şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Sundance Film Festivali, Spotlight seçkisinde yer alan filmler......

22 ocak ile 1 şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Sundance Film Festivali ile ilgili kaleme aldığımız dördüncü yazıda, festivalin Spotlight seçkisinde yer alan filmlere değineceğiz. Birinci bölümde festival kapsamında yer alan Amerika yapımlarını (bakınız), ikinci bölümde festivalin dünya sinemasından filmlerini (bakınız), üçüncü bölümde ise NEXT < => seçkisinde yer alan filmleri tanıtmıştık (bakınız). Bu sefer de Spotlight seçkisinde yer alan filmlerden bahsedeceğiz.

71 film

’71

’71 / İngiltere (Yön: Yann Demange) || 1971 yılında Belfast’tayız. İrlandalılar ile İngilizler arasındaki çatışmalar devam ediyor. İngiliz bir asker çatışmaların en şiddetli olduğu gecede Belfast’ta tıkılı kalır. Yann Demange’ın yönettiği ve iyi eleştiriler alan gerilim filmi “’71” bir İngiliz askerinin İrlanda’da hayatta kalma çabalarına odaklanıyor. Filmde askere yükselişe geçen aktör Jack O’Connell hayat verdi.

’71 Fragman

99 homes

99 Homes

99 Homes / ABD (Yön: Ramin Bahrani) || Hapisten yeni çıkan Dennis, ailesinin evden çıkarıldığını öğrenir. Parası pulu olmayan Dennis evine sahip olabilmek ve ailesiyle eski yaşantısına devam edebilmek için bir işe girmeye çalışır. Rick’i ikna eden Dennis Rick’in iş yerinde çalışmaya başlar. Rick, Dennis’e yasadışı yollardan evini nasıl alabileceğini ve hacizden kurtulabileceğini anlatmaya başlar. Bahrani’nin yeni filminde Michael Shannon, Andrew Garfield ve Laura Dern’ü izleyeceğiz. Bahrani’nin Sundance’e ilk kez katılacağını belirtelim.

aloft film

Aloft

Aloft / İspanya-Fransa (Yön: Claudia Llosa) || Tek başına çocuklara bakmak durumunda kalan bir anne olan Nana’nın hayatla mücadelesini ve ünlü bir şifacı olmasını konu alıyor “Aloft”. Nana aradan yıllar geçtikten sonra eski sevgilisiyle karşılaşır. Filmde Jennifer Connelly, Melanie Laurent, Cillian Murphy rol aldılar.

eden film 2014

Eden

Eden / Fransa (Yön: Mia Hansen-Love) || Hansen-Love, “Eden” adını verdiği filminde ’90’lı yıllarda bir DJ’in yükselişini, düşüşünü ve aşk hayatını anlatıyor. Film, Daft Punk ikilisinden birisinin kardeşi olan Sven’in hayatından uyarlandı. Başroller Greta Gerwig, Brady Corbet, Felix de Givry’e teslim edildi.

Eden Fragman

girlhood bande de filles

Girlhood

Girlhood / Fransa (Yön: Celine Sciamma) || Ailesi, biten öğrencilik hayatı ve mahalledeki çocukların kuralları tarafından ezilen, özgür ruhlu Marieme yeni arkadaşlar edindikçe yeni bir hayata da yol almaya başlar. Adını ve elbiselerini değiştirir ve bir çetenin liderliğini üstlenmeye başlar. Sciamma’nın “Girlhood”u gösterildiği festivallerden olumlu eleştiriler almayı başarmış, “Boyhood” gibi bir çocuğun büyümesine odaklanmış bir film.

Girlhood Fragman

tribe film 2014

The Tribe

The Tribe / Ukrayna (Yön: Myroslav Slaboshpytskiy) || Özel, yatılı bir okuldayız. Bu okul (adı “Kabile”dir), sağır ve dilsizleri ağırlamakta, bu kişileri eğitmektedir. Filmin merkezinde genç bir kızla genç bir oğlan vardır. Bu iki sağır ve dilsiz insan birbirlerine âşık olurlar. Ama bu okulun kuralları vardır ve bu iki genç kuralları ihlal etmişlerdir. İki genç, sistemle mücadele etmeye başlarlar. Aşağıdaki fragmandan da anlaşılacağı üzere filmde konuşmalara ve altyazılara yer verilmedi.

The Tribe Fragman

white god Fehér Isten

White God

White God / Macaristan (Yön: Kornel Mundruczo) || “White God”, 13 yaşındaki Lili ile köpeği Hagen’ın ilişkisini konu alıyor. Gün gelecek Lili çok sevdiği köpeği Hagen’ı devlete karşı korumaya çalışacaktır.

White God Fragman
http://www.youtube.com/watch?v=c0M_P_exD1Q

wildtales

Wild Tales

Wild Tales / Arjantin (Yön: Damian Szifron) || Kısa öykülerden oluşan uzun metrajlı bir film. Yönetmen “Wild Tales” adını verdiği filminde bizlere altı öykü anlatmaktadır. Filmin başrollerinden birisini ünü Arjantin’in dışına da yayılan Ricardo Darin üstlenmekte.

Wild Tales Fragman

kategori:
haber

ilgili