Sundance 2016: Amerikan Sineması Bölümü

Sundance 2016 Rehberi'mizin İkinci Bölümü'nde Amerikan Sineması bölümü var......

21-31 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Sundance Film Festivali’nin programının tamamı açıklandı. Bir süre önce programın Gece Yarısı Bölümü’ndeki filmleri tanıtmıştık. Bu yazıda Amerikan yapımı dramaları tanıtacağız.

As You Are (Y: Miles Joris-Peyrafitte): “As You Are” adlı film, üç gencin arkadaşlıklarının bir polis soruşturmasıyla değişmeye başlamasına ve gençlerin bu soruşturmayla ilgili anılarına odaklanıyor. 1990 yılını fon alan bu film yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.
AsYouAre_still1
The Birth of a Nation (Y: Nate Parker): Aktör Nate Parker’ın (iki adet kısa filmini saymazsak) ilk kez kameranın arkasına geçtiği “The Birth of a Nation” ile 1831 yılını fon alıp kölelik üzerine bir öykü anlatıyor. Başrolünü ve senaristliğini de üstlenen Parker bu filminde Nate adındaki bir kölenin siyahilerin liderliğini üstlenip özgürlük için mücadele etmesini anlatıyor. Parker’a Armie Hammer, Gabrielle Union, Jackie Earle Haley ve Penelope Ann Miller eşlik ettiler.
The-Birth-of-a-Nation-2-620x344
Christine (Y: Antonio Campos): 1974 yılında Florida’da haber sunuculuğu yapan bir kadının gözü yükseklerdedir, ihtişamlı bir hayatı düşlemektedir ve bunun için her şeyi yapacaktır. Campos’ın gerçeklerden uyarladığı bu filminde başroller Rebecca Hall ile Michael C. Hall’ın.

Equity (Y: Meera Menon): Equity, Wall Street’i bir kadının gözünden anlatan ilk film, şeklinde tanıtılıyor. Film bankacı olan Naomi’nin büyük bir finansal krizle tehdit edilmesinden sonra yolsuzluk ağını çözmeye çalışmasına odaklanıyor. Filmin başrolünü “Breaking Bad”de izlediğimiz Anna Gunn ve James Purefoy paylaşıyorlar.

The Free World (Y: Jason Lew): Mo Lundy işlemediği bir suç yüzünden hapse atılır. Bir süre hapiste kalan Mo sonunda özgürlüğüne kavuşur kavuşmasına da bir türlü özgürlüğüne adapte olamaz. Şiddetli bir geçmişi olan gizemli Doris ile Mo’nun yolları kesişir. Mo, Doris’i yanında tutmak ve korumak için her şeyi riske etmeye karar verir. Filmin başrollerinde Elisabeth Moss ile Boyd Holbrook’u izleyeceğiz.
FreeWorld
Goat (Y: Andrew Neel): David Gordon Green’in senaryosuna katkıda bulunduğu “Goat”, erkeklik, kendini kanıtlama ve kardeşlik temaları çerçevesinde şekillenen bir öykü anlatacak bizlere. Film, 19 yaşındaki bir gencin ağabeyine kendisini kanıtlamaya çalışmasını konu alıyor. Filmin başrolü Nick Jonas’ın.

The Intervention (Y: Clea DuVall): Komedi türündeki bu filmin başrollerinde Cobie Smulders, Melanie Lynskey, Ben Schwartz ve Jason Ritter’ı izleyeceğiz. Senarist-yönetmen DuVall’ın da rol aldığı bu filmin merkezinde dört çift yer alıyor. Bu dört çift birlikte seyahate çıkarlar ama seyahat devam ederken bazı çiftler diğerleri tartışırlar ve seyahati iptal etmek isterler, olaylar gelişir.

Joshy (Y: Jeff Baena): Evlenmeye hazırlanan Josh bekarlığa veda partisi düzenlemeye ve partiye uzun zamandır görüşmediği arkadaşlarını davet etmeye karar verir, olaylar gelişir.

Lovesong (Y: So Yong Kim): Kocası tarafından ihmal edilen Sarah kızı ve en iyi arkadaşı Mindy ile birlikte plansız bir seyahate çıkar. Yolculuk sırasında bazı şeyler yüzünden Sarah ile Mindy arasında istenmeyen şeyler yaşanır. Yıllar sonra Sarah, Mindy’nin evliliğinden önce Mindy ile iletişime geçer ve onunla arkadaşlığını düzeltmeye çalışır. Filmin başrolünde Jena Malone, Riley Keough ve Rosanna Arquette yer alıyorlar.
Lovesong-620x350
Morris from America (Y: Chad Hartigan): Hip-hop âşığı, 13 yaşındaki Morris babasıyla birlikte Almanya’ya taşınır. Bu tamamen yabancı ülkede Morris, Alman bir kıza gönlünü kaptırır, onunla arkadaş olup ergenliğin sıkıntılarını onunla atlatmaya çalışır, onunla gezip eğlenir.

Other People (Y: Chris Kelly): Komedi yazarı olan David sevgilisinden ayrılmıştır. Hayatının en kötü dönemini geçirdiğini düşünürken memleketi Sacramento’ya dönüp ölüm döşeğindeki annesiyle ilgilenmeye çalışır. Annesinin durumu kötüleşince bile David kendisini annesinin iyileştiğine inandırmaya çalışır. Filmin başrollerinde Jesse Plemons, Molly Shannon ve June Squibb yer alıyorlar.

Southside With You (Y: Richard Tanne): Bu film, Amerika’nın şimdiki başkanı olan Obama ile eşini Michelle’in 1989’dan günümüze kadarki ilişkilerine odaklanıyor. Biofilmin başrollerinde Tika Stumpter ile Parker Sawyers yer alıyorlar.

Spa Night (Y: Andrew Ahn): Koreli-Amerikalı genç bir adam göçmen ailesinin borçlarını ödeyebilmek için uğraşırken Los Angeles’ta Korelilerin işlettiği, eşcinsellerin olduğu bir spa mekânında cinsel arzularını dindirmeye çalışır. Filmin başrollerinde Koreli oyuncular yer alıyorlar.

Swiss Army Man (Y: Daniel Scheinert, Daniel Kwan): Mutsuz ve bir yerde mahsur bir adam olan Hank bir gün gizemli bir ceset bulur. Hank hayatta kalmak için bu cesedin önemli olduğunu düşünür, bu cesede bakıp hayatın yaşamaya değer olduğunu kendisine hatırlatmaya çalışır. Filmin başrollerinde Paul Dano, Mary Elizabeth Winstead ve Daniel Radcliffe yer alıyorlar. Film türler karması adeta: Komedi, müzikal, fantastik, drama, macera ve romantizm.
SwissArmyMan
Tallulah (Y: Sian Heder): Köksüz genç bir kadın, zengin olduğu kadar ihmalkâr da olan annesinden uzaklaşır ve bebeğini korumak için müthiş bir efor harcamaya başlar. Bu karar (bebeği koruma kararı) üç farklı kadını birbirlerine bağlar ve hayatlarını değiştirir. Ellen Page, Allison Janney filmin başrollerini üstlendiler.

White Girl (Y: Elizabeth Wood): Yaz, New York City: Bir üniversite öğrencisi, uyuşturucu satıcısı sevgilisini karşılamak için hapishaneye gider, olaylar gelişir.

kategori:
seçki

ilgili

 • Sundance 2019 Seçkisi Açıklandı

  Bağımsız sinemanın en büyük destekçilerinden olan Sundance 2019, 24 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında Utah eyaletinin Salt Lake şehrinde gerçekleştirilecek....
 • Sundance: En İyi Film Ödülleri Kelebekler ve The Miseducation of Cameron Post’un

  Daha önce Sarmaşık filmiyle Sundance Film Festivali’nde yarışan yönetmen Tolga Karaçelik’in yeni filmi Kelebekler festivalin dünya sineması bölümünde en iyi film ödülüne değer görüldü. Amerikan yapımı filmlerdeyse Chloe Moretz’li...
 • Sundance 2017: Ödüller Dağıtıldı

  Bağımsız filmlerin en önemli festivali olan Sundance Film Festivali ödüllerini dağıtarak sona erdi. Macon Blair’in yönettiği, Melanie Lynskey’li I Don’t Feel at Home in This World Anymore büyük ödülü...
 • Sundance 2016: NEXT Bölümü

  Sundance Film Festivali’nin NEXT adlı bölümünde yenilikçi, ileri görüşlü, cesur, sınırsız yaratıcılık içerip dijital teknolojiden yararlanan Amerikan filmlerine yer verilir. Sundance bu bölümde on film gösterecek. Sundance Film Festivali...