Sundance 2019 Seçkisi Açıklandı

24 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Sundance Film Festivali'nin seçkisi yine ilgi çekici yapımlarla dolu.

Bağımsız sinemanın en büyük destekçilerinden olan Sundance 2019, 24 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında Utah eyaletinin Salt Lake şehrinde gerçekleştirilecek. 152 ülkeden 14,259 yapımın başvurduğu Sundance 2019’da gösterilecek 112 film açıklandı.

PRÖMİYERLER

“After the Wedding​​”
Yönetmen: Bart Freundlich
Senaryo: Bart Freundlich
Oyuncular: Julianne Moore, Michelle Williams, Billy Crudup, Abby Quinn

“Animals​​”
Yönetmen: Sophie Hyde
Senaryo: Emma Jane Unsworth
Oyuncular: Holliday Grainger, Alia Shawkat

“Blinded by the Light”
Yönetmen: Gurinder Chadha
Senaryo: Sarfraz Manzoor, Gurinder Chadha, Paul Mayeda Berges
Oyuncular: Viveik Kalra, Hayley Atwell, Rob Brydon, Kulvinder Ghir, Nell Williams, Aaron Phagura

“Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile​​”
Yönetmen: Joe Berlinger
Senaryo: Michael Werwie
Oyuncular: Zac Efron, Lily Collins, Haley Joel Osment, Kaya Scodelario, John Malkovich, Jim Parsons

“I Am Mother​​”
Yönetmen: Grant Sputore
Senaryo: Michael Lloyd Green
Oyuncular: Clara Rugaard, Rose Byrne, Hilary Swank

“Late Night​​”
Yönetmen: Nisha Ganatra
Senaryo: Mindy Kaling
Oyuncular: Emma Thompson, Mindy Kaling, John Lithgow, Paul Walter Hauser, Reid Scott, Amy Ryan

“Official Secrets​​”
Yönetmen: Gavin Hood
Senaryo: Sara Bernstein, Gregory Bernstein, Gavin Hood
Oyuncular: Keira Knightley, Matt Smith, Ralph Feinnes, Matthew Goode, Rhys Ifans

“Photograph​”​
Yönetmen: Ritesh Batra
Senaryo: Ritesh Batra
Oyuncular: Nawazuddin Siddiqi, Sanya Malhotra

“Relive”
Yönetmen: Jacob Estes
Senaryo: Jacob Estes, Drew Daywalt
Oyuncular: David Oyelowo, Storm Reid, Mykelti Williamson, Alfred Molina, Bryan Tyree Henry

“Sonja – The White Swan​”
Yönetmen: Anne Sewitsky
Senaryo: Mette Marit Bølstad, Andreas Markusson
Oyuncular: Ine Marie Wilmann, Valene Kane, Eldar Skar, Anders Mordal, Pål Sverre Hagen, Aiden McArdle

“The Mustang​​”
Yönetmen: Laure de Clermont-Tonnerre
Senaryo: Laure de Clermont-Tonnerre, Mona Fastvold, Brock Norman Brock
Oyuncular: Matthias Schoenaerts, Connie Britton, Bruce Dern, Jason Mitchell, Gideon Adlon, Josh Stewart

“The Boy Who Harnessed the Wind​”​
Yönetmen: Chiwetel Ejiofor
Senaryo: Chiwetel Ejiofor
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Lily Banda, Noma Dumezweni, Aissa Maiga, Joseph Marcell

“The Report​”​
Yönetmen: Scott Z. Burns
Senaryo: Scott Z. Burns
Oyuncular: Adam Driver, Annette Bening, Jon Hamm, Ted Levine, Maura Tierney, Michael C. Hall

“The Sunlit Night”
Yönetmen: David Wnendt
Senaryo: Rebecca Dinerstein
Oyuncular: Jenny Slate, Zach Galifianakis, Alex Sharp, Gillian Anderson, Fridjov Sáheim, David Paymer

“The Tomorrow Man​​”
Yönetmen: Noble Jones
Senaryo: Noble Jones
Oyuncular: John Lithgow, Blythe Danner, Derek Cecil, Katie Aselton, Sophie Thatcher, Eve Harlow

“Top End Wedding​​”
Yönetmen: Wayne Blair
Senaryo: Joshua Tyler, Miranda Tapsell
Oyuncular: Miranda Tapsell, Gwilym Lee, Kerry Fox, Huw Higginson, Ursula Yovich, Shari Sebbens

“Troupe Zero​​”
Yönetmen: Bert & Bertie
Senaryo: Lucy Alibar
Oyuncular: Viola Davis, McKenna Grace, Jim Gaffigan, Mike Epps, Charlie Shotwell, Allison Janney

“Velvet Buzzsaw​”​
Yönetmen: Dan Gilroy
Senaryo: Dan Gilroy
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Toni Collette, Zawe Ashton, Tom Sturridge, Natalia Dyer

BELGESEL PRÖMİYERLERİ

“Ask Dr. Ruth​​”
Yönetmen: Ryan White

“Halston​​”
Yönetmen: Frédéric Tcheng

Love, Antosha​​
Yönetmen: Garret Price

“Marianne & Leonard: Words of Love​​”
Yönetmen: Nick Broomfield

“MERATA: How Mum Decolonised The Screen​”
Yönetmen: Heperi MIta

“Miles Davis: Birth of the Cool​”
Yönetmen: Stanley Nelson

“Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins​​”
Yönetmen: Janice Engel

“The Great Hack​”​
Yönetmen: Karim Amer, Jehane Noujaim

“The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley​​”
Yönetmen: Alex Gibney

“Toni Morrison: The Pieces I Am​​”
Yönetmen: Timothy Greenfield-Sanders

“Untouchable​”​
Yönetmen: Ursula Macfarlane

“Words from a Bear”
Yönetmen: Jeffrey Palmer

YARIŞMA BÖLÜMÜ(ABD DRAMALARI)

“Before You Know It”
Yönetmen: Hannah Pearl
Senaryo: Hannah Pearl Utt, Jen Tullock
Oyuncular: Hannah Pearl Utt, Jen Tullock, Judith Light, Mandy Patinkin, Mike Colter, Alec Baldwin

“Big Time Adolescence​”​
Yönetmen: Jason Orley
Senaryo: Jason Orley
Oyuncular: Pete Davidson, Griffin Gluck, Jon Cryer, Sydney Sweeney, Emily Arlook, Colson Baker

“Brittany Runs A Marathon​​”
Yönetmen: Paul Downs
Senaryo: Paul Downs
Oyuncular: Jillian Bell, Michaela Watkins, Utkarsh Ambudkar, Lil Rel Howery, Micah Stock, Alice Lee

“Clemency​​”​
Yönetmen: Chinonye Chukwu
Senaryo: Chinonye Chukwu
Oyuncular: Alfre Woodard, Aldis Hodge, Richard Schiff, Wendell Pierce, Richard Gunn, Danielle Brooks

“The Farewell​​”
Yönetmen: Lulu Wang
Senaryo: Lulu Wang
Oyuncular: Awkwafina, Tzi Ma, Diana Lin, Zhao Shuzhen, Lu Hong, Jiang Yongbo

“Hala​​”
Yönetmen: Minhal Baig
Senaryo: Minhal Baig
Oyuncular: Geraldine Viswanathan, Jack Kilmer, Gabriel Luna, Purbi Joshi, Azad Khan, Anna Chlumsky

“Honey Boy​”​
Yönetmen: Alma Har’el
Senaryo: Shia LaBeouf
Oyuncular: Shia LaBeouf, Lucas Hedges, Noah Jupe

“Imaginary Order​”
Yönetmen: Debra Eisenstadt
Senaryo: Debra Eisenstadt
Oyuncular: Wendi McLendon-Covey, Christine Woods, Max Burkholder, Steve Little, Catherine Curtin, Kate Alberts

“The Last Black Man in San Francisco​​”
Yönetmen: Joe Talbot
Senaryo: Joe Talbot, Rob Richert
Oyuncular: Jimmie Fails, Jonathan Majors, Rob Morgan, Tichina Arnold, Danny Glover

“Luce​”
Yönetmen: Julius Onah
Senaryo: JC Lee, Julius Onah
Oyuncular: Naomi Watts, Octavia Spencer, Kelvin Harrison Jr., Tim Roth, Norbert Leo Butz

“Ms. Purple​​”
Yönetmen: Justin Chon
Senaryo: Justin Chon, Chris Dinh
Oyuncular: Tiffany Chu, Teddy Lee, Octavio Pizano, James Kang

“Native Son​​”
Yönetmen: Rashid Johnson
Senaryo: Suzan-Lori Parks
Oyuncular: Ashton Sanders, Margaret Qualley, Nick Robinson, KiKi Layne, Bill Camp, Sanaa Lathan

“Share​​”
Yönetmen: Pippa Bianco
Senaryo: Pippa Bianco
Oyuncular: Rhianne Barreto, Charlie Plummer, Poorna Jagannathan, J.C. MacKenzie, Nick Galitzine, Lovie Simone

“The Sound of Silence​​”
Yönetmen: Michael Tyburski
Senaryo: Ben Nabors, Michael Tyburski
Oyuncular: Peter Sarsgaard, Rashida Jones, Tony Revolori, Austin Pendleton

“Them That Follow​​”
Yönetmen: Britt Poulton, Dan Madison Savage
Senaryo: Britt Poulton, Dan Madison Savage
Oyuncular: Olivia Colman, Kaitlyn Dever, Alice Englert, Jim Gaffigan, Walton Goggins, Thomas Mann

“To the Stars​”
Yönetmen: Martha Stephens
Senaryo: Shannon Bradley-Colleary
Oyuncular: Kara Hayward, Liana Liberato, Jordana Spiro, Shea Whigham, Malin Akerman, Tony Hale

YARIŞMA BÖLÜMÜ(ABD BELGESELLERİ)

“Always in Season”
Yönetmen: Jacqueline Olive

“American Factory​”
Yönetmen: Steven Bognar, Julia Reichert

“APOLLO 11​”​
Yönetmen: Todd Douglas Miller

“Bedlam​​”
Yönetmen: Kenneth Paul Rosenberg

“David Crosby: Remember My Name​​”
Yönetmen: A.J. Eaton

“Hail Satan​​”
Yönetmen: Penny Lane

“Jawline”
Yönetmen: Liza Mandelup

“Knock Down the House​​”
Yönetmen: Rachel Lears

“Midnight Family​​”
Yönetmen: Luke Lorentzen

“Mike Wallace Is Here​”
Yönetmen: Avi Belkin

“Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements​”​
Yönetmen: Irene Taylor Brodsky

“One Child Nation​​”
Yönetmen: Nanfu Wang, Jialing Zhang

“Pahokee​​”
Yönetmen: Ivete Lucas, Patrick Bresnan

“TIGERLAND”
Yönetmen: Ross Kauffman

İsimsiz The Amazing Johnathan Belgeseli​​
Yönetmen: Ben Berman

“Where’s My Roy Cohn?​”
Yönetmen: Matt Tyrnauer

YARIŞMA BÖLÜMÜ(DÜNYA DRAMALARI)

“Dirty God​”​
Yönetmen: Sacha Polak
Senaryo: Sacha Polak, Susanne Farrell
Oyuncular: Vicky Knight, Katherine Kelly, Eliza Brady-Girard, Rebecca Stone, Bluey Robinson, Dana Marienci

“Divine Love​”
Yönetmen: Gabriel Mascaro
Senaryo: Gabriel Mascaro, Rachel Daisy Ellis, Esdras Bezerra
Oyuncular: Dira Praes, Julio Machado, Emilio de Melo, Teca Pereira, Mariana Nunes, Thalita Carauta

“Dolce Fine Giornata​”
Yönetmen: Jacek Borcuch
Senaryo: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch
Oyuncular: Krystyna Janda, Katarzyna Smutniak, Vincent Riotta, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Robin Renucci

“Judy & Punch​”​
Yönetmen: Mirrah Foulkes
Senaryo: Mirrah Foulkes
Oyuncular: Mia Wasikowska, Damon Herriman, Tom Budge, Benedict Hardie, Lucy Velik, Terry Norris

“Koko-di Koko-da​”
Yönetmen: Johannes Nyholm
Senaryo: Johannes Nyholm
Oyuncular: Leif Edlund, Ylva Gallon, Peter Belli, Katarina Jacobson

“The Last Tree​​”
Yönetmen: Shola Amoo
Senaryo: Shola Amoo
Oyuncular: Sam Adewunmi, Gbemisola Ikumelo, Tai Golding

“Monos​​”
Yönetmen: Alejandro Landes
Senaryo: Alejandro Landes, Alexis Dos Santos
Oyuncular: Julianne Nicholson, Moisés Arias, Sofia Buenaventura, Deibi Rueda, Karen Quintero, Laura Castrillón

“Queen of Hearts​​”
Yönetmen: May el-Toukhy
Senaryo: Maren Louise Käehne, May el-Toukhy
Oyuncular: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper

“The Sharks​​”
Yönetmen: Lucía Garibaldi
Senaryo: Lucía Garibaldi
Oyuncular: Romina Bentancur, Federico Morosini, Fabián Arenillas, Valeria Lois, Antonella Aquistapache

“The Souvenir​”
Yönetmen: Joanna Hogg
Senaryo: Joanna Hogg
Oyuncular: Honor Swinton Byrne, Tom Burke, Tilda Swinton

“This is not Berlin​​”
Yönetmen: Hari Sama
Senaryo: Rodrigo Ordóñez, Hari Sama, Max Zunino
Oyuncular: Xabiani Ponce de León, José Antonio Toledano, Ximena Romo, Mauro Sánchez Navarro, Klaudia García, Marina de Tavira

“WE ARE LITTLE ZOMBIES​​”
Yönetmen: Makoto Nagahisa
Senaryo: Makoto Nagahisa
Oyuncular: Keita Ninomiya, Satoshi Mizuno, Mondo Okumura, Sena Nakajima

YARIŞMA BÖLÜMÜ(DÜNYA BELGESELLERİ)

“Advocate​​”
Yönetmen Rachel Leah Jones, Philippe ​Bellaïche​

“Cold Case Hammarskjold​​”
Yönetmen Mads Brügger

İsimsiz Brezilya Belgeseli
Yönetmen Petra Costa

“The Disappearance of My Mother​​”
Yönetmen Beniamino Barrese

“Gaza”
Yönetmen Garry Keane, Andrew McConnell

“Honeyland​​”
Yönetmen Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

“Lapü​​”
Yönetmen Juan Pablo Polanco, César Alejandro Jaimes

“The Magic Life of V​​”
Yönetmen Tonislav Hristov

“Midnight Traveler​”
Yönetmen Hassan Fazili

“Sea of Shadows​”
Yönetmen Richard Ladkani

“Shooting the Mafia​​”
Yönetmen Kim Longinotto

“Stieg Larsson ​​– ​​The Man Who Played With Fire​​”
Yönetmen Henrik Georgsson

NEXT

Sundance Film Festivali’nin NEXT adlı bölümünde, yenilikçi, ileri görüşlü, cesur, sınırsız yaratıcılık içerip dijital teknolojiden yararlanan Amerikan filmlerine yer verilir.

“Adam​​”
Yönetmen: Rhys Ernst
Senaryo: Ariel Schrag
Oyuncular: Nicholas Alexander, India Menuez, Leo Sheng, Chloe Levine, Margaret Qualley

“Give Me Liberty​”
Yönetmen: Kirill Mikhanovsky
Senaryo: Alice Austen, Kirill Mikhanovsky
Oyuncular: Lauren “Lolo” Spencer, Chris Galust, Maksim Stoyanov, Darya Ekamasova

“Light From Light​​”
Yönetmen: Paul Harrill
Senaryo: Paul Harrill
Oyuncular: Marin Ireland, Jim Gaffigan, Josh Wiggins, Atheena Frizzell, David Cale

“Paradise Hills​”
Yönetmen: Alice Waddington
Senaryo: Nacho Vigalondo, Brian DeLeeuw
Oyuncular: Emma Roberts, Danielle Macdonald, Awkwafina, Eiza González, Milla Jovovich, Jeremy Irvine

“Premature​​”
Yönetmen: Rashaad Ernesto Green
Senaryo: Rashaad Ernesto Green, Zora Howard
Oyuncular: Zora Howard, Joshua Boone, Michelle Wilson, Alexis Marie Wint, Imani Lewis, Tashiana Washington

“Selah and the Spades​”
Yönetmen: Tayarisha Poe
Senaryo: Tayarisha Poe
Oyuncular: Lovie Simone, Celeste O’Connor, Jharrel Jerome, Gina Torres, Jesse Williams

“Sister Aimee​”
Yönetmen: Samantha Buck, Marie Schlingmann
Senaryo: Samantha Buck, Marie Schlingmann
Oyuncular: Anna Margaret Hollyman, Michael Mosley, Andrea Suarez Paz, Julie White, Macon Blair, Amy Hargreaves

“The Death of Dick Long​​”
Yönetmen: Daniel Scheinert
Senaryo: Billy Chew
Oyuncular: Michael Abbott Jr., Virginia Newcomb, Andre Hyland, Sarah Baker, Jess Weixler

“The Infiltrators​​”
Yönetmen: Alex Rivera, Cristina Ibarra
Senaryo: Alex Rivera, Aldo Velasco
Oyuncular: Maynor Alvarado, Manuel Uriza, Chelsea Rendon, Juan Gabriel Pareja, Vik Sahay

“The Wolf Hour​”
Yönetmen: Alistair Banks Griffin
Senaryo: Alistair Banks Griffin
Oyuncular: Naomi Watts, Emory Cohen, Jennifer Ehle, Kelvin Harrison Jr.

MIDNIGHT

Sundance Film Festivali’nin MIDNIGHT adlı bölümünde, korku ve gerilim sinemasının örneklerine yer verilir.

“Greener Grass​​”
Yönetmen: Jocelyn DeBoer, Dawn Luebbe
Senaryo: Jocelyn DeBoer, Dawn Luebbe
Oyuncular: Jocelyn DeBoer, Dawn Luebbe, Beck Bennett, Neil Casey, Mary Holland, D’Arcy Carden

“Little Monsters​”
Yönetmen: Abe Forsythe
Senaryo: Abe Forsythe
Oyuncular: Lupita Nyong’o, Alexander England, Josh Gad

“MEMORY – The Origins of Alien​​”
Yönetmen: Alexandre O. Philippe
Senaryo: Alexandre O. Philippe
Oyuncular:

“Mope​​”
Yönetmen: Lucas Heyne
Senaryo: Lucas Heyne, Zack Newkirk
Oyuncular: Nathan Stewart-Jarrett, Kelly Sry, Brian Huskey, Max Adler, David Arquette, Tonya Cornelisse

“Sweetheart​​”
Yönetmen: JD Dillard
Senaryo: JD Dillard, Alex Theurer, Alex Hyner
Oyuncular: Kiersey Clemons, Emory Cohen, Hanna Mangan Lawrence, Andrew Crawford

“The Hole in the Ground​​”
Yönetmen: Lee Cronin
Senaryo: Lee Cronin, Stephen Shields
Oyuncular: Seána Kerslake, James Cosmo, Kati Outinen, Simone Kirby, Steve Wall, James Quinn Markey

“The Lodge​​”
Yönetmen: Veronika Franz, Severin Fiala
Senaryo: Sergio Casci, Veronika Franz, Severin Fiala
Oyuncular: Riley Keough, Jaeden Martell, Lia McHugh, Alicia Silverstone, Richard Armitage

SPOTLIGHT

Sundance Film Festivali’nin SPOTLIGHT bölümünde, bir önceki yılın sevilen filmlerine yer verilir.

“Anthropocene: The Human Epoch”
Yönetmen: Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky,
Senaryo: Jennifer Baichwal
Oyuncular:

“Birds of Passage”
Yönetmen: Cristina Gallego, Ciro Guerra
Senaryo: Maria Camila Arias, Jacques Toulemonde
Oyuncular: Carmina Martinez, Jose Acosta, Natalia Reyes

“Maiden”
Yönetmen: Alex Holmes
Senaryo: Alex Holmes

“The Biggest Little Farm​”
Yönetmen: John Chester
Senaryo: Mark Monroe, John Chester

“The Mountain​”
Yönetmen: Rick Alverson
Senaryo: Rick Alverson, Colm O’Leary, Dustin Defa
Oyuncular: Jeff Goldblum, Tye Sheridan, Udo Kier, Denis Lavant, Hannah Gross

The Nightingale​​”
Yönetmen: Jennifer Kent
Senaryo: Jennifer Kent
Oyuncular: Aisling Franciosi, Sam Claflin, Baykali Ganambarr, Damon Herriman, Harry Greenwood, Ewen Leslie

KIDS

Sundance Film Festivali’nin KIDS bölümünde, özellikle genç bağımsız sinema takipçilerine hitap eden filmlere yer verilir.

“Abe​​”
Yönetmen: Fernando Grostein Andrade
Senaryo: Lameece Issaq, Jacob Kader
Oyuncular: Noah Schnapp, Seu Jorge Mário da Silva, Mark Margolis, Dagmara Dominczyk, Arian Moayed, Tom Mardirosian

“The Elephant Queen​​”
Yönetmen: Victoria Stone, Mark Deeble
Senaryo: Mark Deeble

“THE WITCH HUNTERS​​”
Yönetmen: Rasko Miljkovic
Senaryo: Marko Manojlovic, Milos Kreckovic
Oyuncular: Mihajlo Milavic, Silma Mahmuti

kategori:
seçki
Barış Toker

ERIN GO BRAGH! criticker.com/profile/baristoker/

ilgili