Reklamın Ehemmiyetlisi: Suntory Whiskey

Akira Kurosawa ve Francis Ford Coppola'yı bir araya getiren reklamlar mühim ayrıntılar barındırıyor....

Suntory Whiskey 80’lerde iki reklam yüzü aradığında ilginç bir seçim yapmış. Akira Kurosawa ve o sıralar başarısız intihar girişiminden sonra dünyayı dolaşıp dostlarını ziyaret eden Francis Ford Coppola’yı birlikte yakalamış. Seri reklam filmleri ilginç ayrıntılar içeriyor:

İlki Coppola ve Kurosawa’nın pek iyi oyuncu olmadıkları… İçtikleri sıvıyı sevdiklerine dair pek bir mimik göremiyoruz kendilerinden… Aslında reklam filmi yönetmeninin de bu iki ustaya “Şöyle oynayın, böyle gülün” diye emir verebileceğini de zannetmiyoruz.

Kurosawa o sıralarda Kagemusha’yı çekiyor. Reklam filmi ilerledikçe Kurosawa’nın yönetmenlik tarzı ve kamera arkasıyla ilgili güzel görüntüleri izliyoruz. Filmin mükemmelliği reklamdaki iki üç sahnede bile belli oluyor.

Kagemusha yüksek maliyeti nedeniyle çekilemiyor, ekonomik olarak pek iyi durumda bulunmayan Japon yatırımcılar tarafından desteklenemiyordu. Filmin Coppola, Spielberg ve George Lucas’ın 20th Century Fox’u ikna etmesiyle çekilebildiğini hatırlatalım.

Suntory Whiskey, daha sonra Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın Lost in Translation’da da küçük ama anlamlı bir saygı duruşuyla karşımıza çıktı.

kategori:
haber

ilgili