Vaclav Havel’i de Kaybettik

Eski Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, sayısız eseri sinemaya aktarılan bir yazar ve ilk filmini bu yıl gösterime sokan çiçeği burnunda bir yönetmendi....

Çekoslovakya’nın onuncu ve sonuncu cumhurbaşkanı, Çek Cumhuriyeti’nin de ilk cumhurbaşkanı Vaclav Havel bugün hayata gözlerini yumdu.

Havel, tiyatro ve sinemayla iç içe bir yaşam sürdü. Doğduğu ve büyüdüğü Barrandov, Çekoslovakya’nın en büyük film stüdyolarının bulunduğu bölgeydi. 25 yaşında adım attığı tiyatroda oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik yaptı. Prag Baharı’nda komunist rejimi eleştirince tiyatro yapması engellendi. Önüne konulan yasaklar sonucunda girdiği politikada kıvrak zekası sayesinde kısa sürede yükseldi. Sadece rejim karşıtlarının değil, sosyalistlerin de sevdiği bir isim haline geldi. Çekoslovakya Cumhurbaşkanı olduktan sonra komunist dönemin sonunu kansız bir şekilde getirmeyi başardı. 2005’e kadar sürdürdüğü politik yaşamının ardından hayatının son yıllarını çok sevdiği sinema ve tiyatroya ayırdı.
3-4 filmde aktörlük yaptı. Çehov ve Shakespeare oyunlarını günümüze uyarladı. Hayatının son yılında sinema yönetmenliğini de tattı ve Odchazení isimli filmiyle büyük beğeni topladı. Kamuoyunun karşısına son kez geçtiğimiz hafta Dalai Lama’yla yaptığı görüşmede çıkan Havel bugün hayata gözlerini yumdu. Arkasında sayısız tiyatro oyunu, şiir, kitap ve film bıraktı.

kategori:
haber

ilgili