Venedik’te Altın Aslan Kim-Ki-Duk, Genç Aslan Ali Aydın’ın Küf’ünün

Jüri başkanlığını Michael Mann'ın yaptığı Venedik Jürisi bu yılki aslanları dağıttı. ...

Jüri başkanlığını Michael Mann’ın yaptığı Venedik Jürisi bu yılki aslanları dağıttı. Ödüllerin çok farklı sinema ekollerinden farklı filmlere gitmesi sinemaseverler için olumlu bir gelişme gibi görünüyor… Çünkü görüldüğ kadarıyla bu yıl menümüzde farklı tatlar olacak… Bizleri en sevindiren gelişme ise son 3 yılda ikinci kez en iyi ilk film ödülünün bir türk yönetmene gitmesi oldu. Seren Yüce’nin “Çoğunluk”unun 2010’da aldığı ödülü, bu kez de Ali Aydın Küf’le kazandı. Lafı fazla uzatmadan ödüllerin tam listesine geçelim:

Altın Aslan (En iyi Film)
“Pieta” Kim-Ki Duk

Gümüş Aslan (En İyi Yönetmen)
Ulrich Seidl – “Paradise: Faith”

Volpi Cup – (En İyi Erkek Oyuncu)
Joaquin Phoenix & Philip Seymour Hoffman – “The Master”

Volpi Cup – En İyi Kadın Oyuncu
Hadas Yaron – “Fill The Void”

Jüri Özel Ödülü
Paul Thomas Anderson – “The Master”

Mastroianni Award – (En İyi Genç Oyuncu)
Fabrizio Falco – “Dormant Beauty,” “It Was The Son”

En İyi Senaryo
Olivier Assayas – “Something In The Air”

Teknik Başarı Ödülü
Daniele Cipri – “Il Stato E Figlio”

Luigi De Laurentiis Ödülü (En İyi İlk Film)
“Küf” Ali Aydın

Orrizonti Jürisi: En İyi Film
“Three Sisters” Wang Bing

Orrizonti Jürisi: Özel Ödül
“Tango Libre” Frederic Fonteyne

FIPRESCI Ödülü (Yarışma Filmleri Arasından)
“The Master” Paul Thomas Anderson

FIPRESCI Ödülü (Yarışmadışı Filmler Arasından)
“The Interval” Leonardo Di Constanzo

SIGNIS Ödülü
“To the Wonder” Terrence Malick

SIGNIS Award (Özel Mansiyon)
“Fill the Void” Rama Burshtein

Seyirci Ödülü (Eleştirmenler Haftası)
“Eat Sleep Die” Gabriela Pilcher

Avrupa Sineması Ödülü
“Crawl” Herve Lasgouttes

Leoncino d’Oro Agiscuola Ödülü
“Pieta” Kim Ki-duk

Leoncino d’Oro Agiscuola Ödülü (UNICEF Mansiyonu)
“It Was the Son” Daniele Cipri

Pasinetti Ödülü
“The Interval” Leonardo Di Constanzo

Pasinetti Ödülü (Belgesel)
“The Human Cargo” Daniele Vicari

Pasinetti Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu)
Valerio Mastandrea, “Gli Equilibristi”

Pasinetti Ödülü (Özel Mansiyon)
“Clarisse,” Liliana Cavani

Brian Ödülü
“Dormant Beauty” Marco Bellocchio

Eşcinsel Aslan Ödülü
“The Weight” Jeon Kyu-Hwan

Biografilm Lancia Ödülü (Gerçek Hayat Hikayesi Filmleri Arasından
“The Human Cargo” Daniele Vicari;
“Bad 25” Spike Lee

CICAE Ödülü
“Wadjda” Haifaa Al Mansour

CinemAvvenire Ödülü (Çeşitliliği Öne Çıkaran Filmler Arasından)
“Wadjda” Haifaa Al Mansour

FEDIC Ödülü
“The Interval” Leonardo Di Costanzo

FEDIC Ödülü (Özel Mansiyon)
“Bellas Mariposas” Salvatore Mereu

Mimmo Rotella Vakfı Ödülü
“Something in the Air” Olivier Assayas

Future Film Festival Dijital Ödülü
“Bad 25” Spike Lee

Future Film Festival Dijital Ödülü (Özel Mansiyon)
“Spring Breakers,” Harmony Korine

P. Nazareno Taddei Ödülü
“Pieta” Kim Ki-duk

Magic Lantern (Sihirli Fener Ödülü)
“The Interval” Leonardo Di Costanzo

Lina Mangiacapre Ödülü
“Queen of Montreuil” Solveig Anspach

Altın Fare Ödülü
“Pieta” Kim Ki-duk

Gillo Pontecorvo-Arcobaleno Latin Filmler Ödülü
Laura Delli Colli

kategori:
haber
Bakınız Twitter

ilgili