Woody Allen Barcelona

73 yıllık ömrünün ve 40 yılı aşan sinema kariyerinin neredeyse tamamını New York’ta geçirmiş, ismi neredeyse New York’un bir diğer adı haline gelmiş nevrotik dahi Woody Allen, yanına Penelope...

73 yıllık ömrünün ve 40 yılı aşan sinema kariyerinin neredeyse tamamını New York’ta geçirmiş, ismi neredeyse New York’un bir diğer adı haline gelmiş nevrotik dahi Woody Allen, yanına Penelope Cruz, Scarlett Johansson ve Javier Bardem‘i de alıp, aşk üzerine bir film yapmak üzere Katalunya’ya teşrif ediyor. Peşlerinden gitmeme gibi bir imkanımız olabilir mi?

2005 yılında İngiltere’de çektiği ve dünyayı salladığı Match Point ile kariyerindeki tozları alan usta yönetmen, son yıllarda artan beklentilere haiz olan “Yeni Woody Allen Projesi” sunumunu bu kez kıta avrupasından yaptı: Vicky Cristina Barcelona

Vicky (Rebecca Hall) ve Cristina (Scarlett Johansson) tatil için barcelona’yı mesken tutan iki yakın arkadaştır. Master çalışmaları ve kültür araştırmaları ile geçirmeyi planladıkları bu tatil, bir galeride gördükleri ressam Juan Antonio (Javier Bardem) ile tanışmaları sonrası bir aşk denklemine doğru yol alır. Tabi denklemin bir diğer ucunda da Juan Antonio’nun eski karısı Maria Elena (Penelope Cruz) vardır.

Vicky Cristina Barcelona, sinemalara her yıl bir film sunmaktan vazgeçmeyen Woody Allen filmografisinin 2008 hediyesi. Woody Allen’ın her sene bir film çekiyor olması ise kesinlikle bir mübalağa değil. Özellikle son 30 yılda, durmak nedir bilmeyen New York’lunun, 1982’den bu yana vizyona film sokmadığı tek senenin 1991 olduğunu, ve bunun acısını çıkarırcasına 1992 yılında iki film birden çektiğini de belirtmek gerekiyor.

Ancak böylesi zengin bir kariyer için bile epey ilkler içeren bir film karşımızdaki. Öncelikle hepimizin malumu Barcelona var tabi. Yıllar boyu röportajlarında, kendi bildiği yer dışında film çekmeyi beceremeyeceğini anlatan Woody allen, 70 yaşında başladığı önyargılarını yıkma projesine bu kez İspanya sınırlarında devam ediyor ve ilk kez Barcelona’da bir film çekiyor. Bir diğer değişiklik ise görüntü yönetmeninde. Yıllardır Gordon Willis, Carlo Di Palma gibi isimleri gördüğümüz görüntü yönetmenliği koltuğu, bu filmde The Others, Mar Adentro, Hable Con Ella gibi yetkin filmlerde çalışmış ispanyol Javier Aguirresarobe‘ye emanet. Barcelona’da geçen bir film için pek de itiraz edilecek bir tercih olmasa gerek.

Scarlett Johansson, bu filmle birlikte üçüncü kez yönetmenle çalışmış oluyor. Şimdiden Woody Allen’ın yeni kadrolu oyuncusu olarak gösterilmeye başlandı. Ancak önünde daha uzun bir yol var. Diane Keaton’a yetişmek için 5, Mia Farrow’un yanına yaklaşması için ise tam 10 Woody Allen filminde daha oynaması gerekiyor.

Filmin oyuncu açısından önemli ilkleri ise, iki dev ispanyol oyuncu Javier Bardem ve Penelope Cruz. En son Pedro Almadovar’ın etkileyici Volver’inde hatırladığımız -ancak arada çaktırmadan 3 filmde daha oynamış olan- Penelope Cruz, kendisini ilk kez Woody Allen yönetmenliğinde gösteriyor. Javier Bardem’i ise, geçen sene No Country for Old Men‘de herkesi korkutan psikopat katil olarak izlemişken, bu filmde elinde pamuk şekeri ile bile görebileceğiz. Oyunculuk böyle bir şey işte.

[dailymotion k3ydyxedZTOX4FF1be&related=1]

İstanbul Filmekimi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında kısıtlı da olsa Türk seyircisiyle buluşmuş bir film Vicky Cristina Barcelona. Yani filmi şimdiden izlemiş olan şanslı Türk seyircilerden olabilirsiniz. Eğer değilseniz haberler kötü. Filmin türkiye’deki dağıtımını üstlenen Bir Film‘in bir yetkilisinden duyduğuma göre, eğer güzel bir sürpriz olmazsa filmi vizyonda ancak Şubat 2009’da görebileceğiz.

Filmin Türkiye gösterim tarihi 9 ocak olarak açıklanmıştır.

kategori:
haber

ilgili