Vizyon Öncesi Love & Mercy: Beyazperdede İki Adet Brian Wilson

Beach Boys’un yıllar geçse de tazeliği gitmeyen onlarca klasiğinin ve -çoğu kişiye göre müzik tarihinin zirvesindeki- Pet Sounds gibi mucize bir albümün yaratıcısı Brian Wilson’ın hayatı, Love & Mercy...

Beach Boys’un yıllar geçse de tazeliği gitmeyen onlarca klasiğinin ve -çoğu kişiye göre müzik tarihinin zirvesindeki- Pet Sounds gibi mucize bir albümün yaratıcısı Brian Wilson’ın hayatı, Love & Mercy ismini alan filmle 28 Ağustos’ta sinemalarda.

MTMwNjgzODIwNTg3MzYyOTQ3

Filmin göze ilk çarpan özelliği, Wilson’ın farklı zaman dilimlerdeki hallerinin iki önemli oyuncu; Paul Dano ve John Cusack tarafından canlandırılması. Paul Dano (rol için 15 kilo aldığını belirtelim), Wilson’ın Pet Sounds albümünün ortaya çıkardığı efsane dönemini oynarken, Cusack ise uyuşturucu bağımlılığı ve psikolojik sorunlar nedeniyle emanet bir hayat yaşayan orta yaşlı Wilson’a hayat veriyor.

Biyografi filmlerinin çoğu, bir filme sığmayacak kadar büyük hayatlar yaşayan insanları konu ederek aslen bir açmazın içine doğuyor: “Dolu dolu yaşayan bir insanın hayatını anlatmak istiyoruz, ancak anlatmaya değer her şeyi anlatacak vaktimiz yok.” Bu nedenle biyografi filmi çekenler, o kompleks hayatın içinden bir kesit, bir olay ya da bir cümle seçip senaryoyu buna göre şekillendirmek zorunda. Yazarların ve yönetmenin tercihi, Brian Wilson’un hayatından iki kesit ve aslen iki cümle çıkarmak olmuş. Bu yüzden yer yer Brian Wilson hakkında iki ayrı biyografi filmi izliyor hissine kapılmak mümkün. Azılı fanlardan gelecek “bu kısım niye yok” ya da “bu aslında böyle olmadı” yorumları ise elbette kaçınılmaz.

24787-Love-&-Mercy-2015-Wallpapers.1200w.tn

Neden izlenir?
-Paul Dano ve John Cusack’ın Brian Wilson portrelerini izlemek ve kıyaslamak için.
-Pet Sounds albümünün oluşumuna dair detaylı sahneleri izlerken kayıtların yapıldığı stüdyodaymış gibi hissetmek için.
-Müzik endüstrisinde farklı olmanın nasıl zorluklar getirdiğine bir kez daha tanık olmak için.
-Paul Giamatti’yi bir kez daha döktürürken izlemek için (öyle ki Brian Wilson filmi izlerken Giamatti’yi yer yer gerçekten eski doktoru sanmış.)
-Beach Boys hayranıysanız böyle bir filmi es geçmek ayıp olacağı için.
-Müzik seviyorsanız Beach Boys hayranı olmamak ayıp olacağı için.
-Nefes alıp veriyorsanız müzik sevmemek ayıp olacağı için.

01-love-and-mercy.w529.h352.2x

Beklentileri ayarlamak için bilinmesi gerekenler:
-Yönetmen Bill Pohlad’ın ilk ciddi yönetmenlik deneyimi.
-John Cusack’ın Brian Wilson yorumu şimdiye kadar izleyenleri ikiye ayırmış durumda.
-Kayıt sahnelerinde yer yer Paul Dano’nun sesinin kullanılması hayranlarda hoşnutsuzluk yaratabilir.
-Beach Boys’u çok sevenlerdenseniz, illaki “bu da olsaydı” dediğiniz bir şarkı veya anının eksikliğini fark edebilirsiniz.

kategori:
izlenim

ilgili