William Shakespeare Uyarlamaları Bitmek Bilmiyor!

1564 yılında İngiltere'de doğan William Shakespeare 52 yıllık yaşantısına yüzyıllar boyunca yaşayacak onca eser sığdırmayı başardı. Kaleme aldığı, asla da unutulmayacak eserleri sinemacıları hâlâ etkiliyor....

1564 yılında İngiltere’de doğan William Shakespeare 52 yıllık yaşantısına yüzyıllar boyunca yaşayacak onca eser sığdırmayı başardı. Kaleme aldığı, asla da unutulmayacak eserleri sinemacıları hâlâ etkiliyor. Eserleri en çok basılan, en çok da bir yerlere uyarlanan sanatçılardan olan Shakespeare’in önümüzdeki dönemlerde gösterime girecek uyarlamalarına bir değinelim istedik.
Marion Cotillard
MACBETH UYARLAMALARI: Macbeth… Eli kanlı Leydi Macbeth ile kocası Lord Macbeth’in ihtiraslarını konu alan bu güzide eserin en bilindik “yeni” uyarlaması Harvey Weinstein’in satın aldığı, Justin Kurzel’in yönettiği aynı adlı sinema filmi. Macbeth’lere Michael Fassbender ile Marion Cotillard hayat verdiler. Cannes’dan gelen ilk eleştiriler bir hayli olumlu. Film bu senenin sonlarında Oscarlarda adından epey söz ettirecek. Biz bu uyarlamayı beklerken ABD’de başka bir uyarlamanın hazırlandığı da gelen haberler arasında. “Macbett” olarak anılan bu projeyi Aletta Chappelle yönetecek. Karakterlere ise bu kez siyahi oyuncular, Terrence Howard ile Sanaa Lathan hayat verecekler. Öykünün günümüze taşınacağı söyleniyor.

HAMLET UYARLAMALARI: Henüz açıklanmayan Macbeth projelerini dışarıda bırakırsak önümüzdeki dönemlerde sadece iki uyarlama izleyeceğiz. Hamlet uyarlamalarının sayısı ise daha fazla. Şubat ayında Amerika’nın kablolu kanallarından birinde “Hamlet: The Series” adında üç bölümlük dizi yayınlanmış. Yayınlandıktan sonra gene üç bölümlük ikinci sezon onayını da kapmıştı. Hazırlıkları devam eden diğer diziyse ayrıntılarına vakıf olamadığımız “The Tragedy of Hamlet”. Dizi gelecek sene yayın hayatına başlayacak. Sinemadaysa üç uyarlama izleyeceğiz: Siyah beyaz çekilen ve sadece 75 dk süren, çekimleri tamamlanan, Alek Sabin’in yönettiği, ABD menşeli “Hamlet”; öyküye bilim-kurgu sosunu katan, animasyona da yer veren, ABD menşeli “Hamlet A.D.D.” ve Hindistan’da çekilip gösterime girecek, ’64 yapımı, Richard Burton’lı “Hamlet”i temel alan “Haider”. Bu yapımların dikkat çekmeden gösterime girecekleri aşikâr. Şimdilik yıldız isimlerle dolu bir Hamlet uyarlaması ufukta görünmüyor.

ROMEO ve JULIET UYARLAMALARI: Aleta Chappelle belli ki Shakespeare’in hayranı. Zira “Macbett”in hazırlıklarına başlamadan evvel Shakespeare’in yürek burkan (?) “Romeo and Juliet”ini siyahilerin yaşadığı Harlem’e taşıdı ve “Romeo and Juliet in Harlem”i çekti. Bu filmde karakterlere isimsiz/ünlü olmayan kişiler hayat verdiler. Tabii Harlem deyince anlaşılacağı üzere öykü günümüze taşındı. Film bu sene gösterime girecek dağıtımcı bulunursa. Diğer uyarlamaysa Litvanya’dan gelecek. Litvanya-Rusya ortak yapımı olan “Romeo n’Juliet”in aksiyona dönüştürüldüğü, yani işin romantizminden çok aksiyon boyutuna odaklandığı dillendiriliyor. Filmi Shanghai Film Festivali’nden 2008’de ödülle dönen Maris Martinsons yönetiyor. Günümüze taşınan diğer uyarlamaysa Shakespeare’in memleketinden geliyor: “Star Crossed Lovers”. Francesco Nuzzi yazıp yönetiyor. Bu sene Orlando Bloom ve Condola Rashad’lı bir versiyonun da gösterime girdiğini ama gündemde yer edemeden gösterimden kalktığını belirtelim. Bloom da Romeo’ya hayat verdiyse artık bu eseri uyarlamayı bırakmak gerek herhalde.

KING LEAR UYARLAMALARI: Alexander Barnett zorlu bir göreve soyunmaya hazırlanıyor. King Lear’in sinema uyarlamasını hem yazacak, hem yönetecek, hem de uyarlamada Kral Lear’e hayat verecek. Üstelik uyarlamanın 240 dakika süreceği açıklandı. Bu uyarlama da siyah beyaz çekilecek. Çekimlere bu sene başlanacak. Diğer Lear uyarlaması ise Kanada’dan gelecek. Antoni Cimolino yöneteceği (ilk kez kameranın arkasına geçecek) “King Lear”ın da çekimlerine bu sene başlanacak. Cimolino’nun ’93’te bir TV kanalı için çekilen “Romeo & Juliet”te Romeo’ya hayat verdiğini hatırlatalım. Bu filmde Mercutio’ya hayat veren Colm Feore, “King Lear”da kralı canlandıracak. 2008’de gösterime giren “Othello The Tragedy of the Moor”da rol alan Jonathan Goad da kadroda yer alıyor. Kısacası kadro Shakespeare hayranlarından oluşmuş.
High Quality Wallpaper
JULIUS CAESAR UYARLAMALARI: Julius Caesar uyarlamalarının sayısı da fazla görünmüyor. Şimdilik önümüzdeki dönemlerde sadece iki uyarlama izleyeceğiz gibi görünüyor. İlki “Julius Caesar 2014”. Sonundaki 2014’ten anlaşılacağı üzere sene sona ermeden gösterilecek. 155 dakikalık filmi daha önce hiç film çekmemiş Nicolas Walker yönetti. Walker filmde Strato’ya hayat vererek oyunculuğu da denemiş. İkinci ise Tiago Mesquita imzalı “Caesar”. Gerilim türündeki bu filmin kadrosunda Sean Bean (pek tabii Ceasar rolünde), John Boyega, “Game of Thrones”un Sam’i John Bradley ile Orell’i Mackenzie Crook, “Les Miserables”dan Samantha Barks yer alıyor. Filmin çekimlerine bu sene başlanacak. 2015’in kışından önce gösterilmeyecek.

MUCH ADO ABOUT NOTHING UYARLAMALARI: Shakespeare’in düz yazı şeklindeki tek eseri olan “Much Ado About Nothing”in son uyarlamasını Joss Whedon kaleme almış, “The Avengers”tan fırsat bulur bulmaz on iki günde çekmişti. Ortaya da günümüze uyarlanmış, kaliteli ve eğlenceli bir uyarlama çıkmıştı. Aynı eser, Laura Mary Kruse tarafından da uyarlanacak. Çekimlere bu sene başlanacak. Henüz kadronun oluşturulmadığını belirtmek gerek.

DİĞER UYARLAMALAR: Michael Almereyda “Cymbeline” adını verdiği uyarlamasının çekimlerini tamamlayıp filmini gösterime hazır hale getirdi bu sene. Almereyda da modaya uyup eseri günümüze, yani modern dünyaya uyarladı. Uyarlamanın kadrosu sağlam: Ethan Hawke, Dakota Johnson, Kraliçe rolünde Milla Jovovich, Penn Badgley, Anton Yelchin, filme adını veren Cymbeline rolünde Ed Harris, John Leguizamo ve Bill Pullman. Günümüze uyarlanan bu filmin merkezinde bisiklet ve motorsiklet kullananlar yer alıyor. Shakespeare’in eseri aşağıdaki fragmandan anlaşılacağı üzere bir çeteye uyarlanmış. Bahsedeceğimiz son uyarlamaysa “Rosaline”. Umut vaat eden bir proje. Zira filmin senaryosunu “(500) Days of Summer”, “The Spectacular Now”, “The Fault in Our Stars” filmlerinin senaristleri Michael H. Weber ile Scott Neustadter kaleme alıyorlar. Filmi Alex Timbers yönetecek. Universal’ın dağıtacağı bu filmin başrolü Felicity Jones’a teslim edildi. Rosaline karakterinin “Romeo and Juliet”te yer aldığını da belirtmekte yarar var. Yani Shakespeare’in “Rosaline” diye bir eseri yok.

TAVSİYELER: Madem Shakespeare’den uyarlanan filmleri derlemişiz. O zaman kapanışı ustanın en iyi uyarlamalarıyla yapalım. Kral Lear’in en iyi uyarlamalarından olan, Akira Kurosowa’nın yönettiği “Ran”; Shakespeare ustası olarak anılan, zamanında onun bazı eserlerini uyarlayan Kenneth Branagh’nın yönettiği “Hamlet” ve “Much Ado About Nothing”; Orson Welles imzalı “The Tragedy of Othello”; yukarıda da bahsettiğimiz Whedon imzalı “Much Ado About Nothing”; Michael Redford’un Al Pacino’nun başrolünde çektiği “The Merchant of Venice”; sanırım en kanlı Shakespeare uyarlamalarından, Roman Polanski imzalı “Macbeth”; şikeyle Oscar alan, Oscarlık olup olmadığını anlamak için izlenmesi gereken “Shakespeare in Love”; Metin Erksan imzalı, esere Hollywood’tan daha yenilikçi yaklaşan “Kadın Hamlet”; Luhrmann imzalı “Romeo+Juliet”; Roland Emmerich’in “Shakespeare diye birisi yok. Bu filmde Shakespeare’in varlığını sorguladık. Shakespeare’in eserlerini başka birisi yazmış olabilir,” şeklindeki demeciyle anlattığı dönem draması “Anonymous”; Al Pacino’nun yönetip başrolünü üstlendiği, “The Tragedy of Richard the Third” uyarlaması “Looking for Richard” tavsiye edebileceğimiz bazı uyarlamalardır.

kategori:
seçki

ilgili