Yeni Moda: Kardeş Diziler

Burcu Tarı, dizilerden doğan yeni dizileri yazdı....

Sonbahar sezonunda birçok dizi hayranları ile buluşmaya hazırlanırken farklı bir oluşumu da beraberinde getiriyor. “Kardeş diziler” olarak adlandırabileceğimiz bu oluşum, severek izlediğimiz dizilerin içerisinden çıkan farklı hikayeler oluyor. Yıllar önce Michael Ende’nin “Bitmeyecek Öykü” adlı kitabını okurken her bölümün sonunda dikkatimi çeken bir söz vardı: “Ama bu anlatılması gereken başka bir hikayedir.” Kardeş dizileri de işte o başka hikayelerin anlatılması olarak özetleyebiliriz.

Kevin Williamson ve Julie Plec tarafından kitaptan uyarlanan, Leslie Morgenstein ve Boby Levy tarafından ekrana getirilen, bu sonbaharda beşinci sezonuna başlayacak olan The Vampire Diaries, kardeş dizisini de beraberinde getiriyor. İkinci sezonda diziye giren, Joseph Morgan’ın başarı ile canlandırdığı Klaus karakterinin kendi hikayesi Julie Plec tarafından The Originals adı altında ekrana taşınıyor. The Vampire Dairies dizisinde ara ara Klaus’un hayatına ait gösterilen kesitler bu yeni dizide anlatılacak. Bu hafta başlayacak olan dizi hayran kitlesini çoktan yaratmış durumda. The Vampire Diaries’te binlerce yıldır yaşayan ve yarı kurt adam yarı vampir özelliğini taşıyan Klaus karakteri bu yeni dizi ile bizlere nasıl bugünlere geldiğini gösterecek. Acımasızlığının ve taş kalpliliğinin ardında gizlediği duygusal yanını neden bastırdığını, güç peşinde koşmasının ardında neler olduğunu, olayları nasıl kendi çıkarlarına göre yönlendirdiğini, kardeşleri ile olan bağlarını, aile yapısını bu dizide çözümleyebileceğiz. The Vampire Diaries dizisinde yeri geldiğinde bizleri öfkelendiren, yeri geldiğinde ise duygulandıran Klaus kötü bir karakteri canlandırsa da dizinin olmazsa olmaz karakterleri arasındaki yerini hala koruyor. Onun için yapabileceğim en güzel tanım “İticiliğinde çekicilik var” olacaktır ve biz bu yeni dizi ile sanırım o çekici tarafını daha iyi görebileceğiz.

Kardeş dizi oluşumuna katılan bir başka dizi de Once Upon A Time oluyor. Once Upon A Time in Wonderland adı altında yeni bir dizi ile birlikte geliyor. Ancak bu iki dizi The Vampire Dairies ve The Originals kadar kardeş gibi gözükmüyorlar. İki dizinin de yapımcılığını Adam Horowitz, Edward Kitsis yapıyor. Once Upon A Time, birçok hikayenin birbiri ile çok uyumlu bir şekilde bağlanması ile oluşan bir senaryoya sahip. Dizinin bir bölümünde Lana Parrilla’nın canlandırdığı kötü kraliçe Regina’nın annesi Cora’yı cezalandırmak için Alice Harikalar Diyarı’na gönderdiği geçiyordu. Yeni dizinin adının Wonderland olması ve aynı yapımcılardan çıkması da bu dizi de Cora’nın hikayesinin anlatılacağını düşündürüyor. Ancak dizinin fragmanında görüldüğü kadarıyla henüz bir bağlantı yok. Cora’nın hikayesini anlatmasa da Alice ile diğer dizinin bağlanabileceği düşüncesi umudu kesilmiyor.
The Originals dizisi The Vampire Diaries senaryosuna uygun ve onun içerisinden çıkan bir hikaye olurken, ayrıca oyuncuların yarısını paylaşırken Once Upon A Time ve Once Upon A Time in Wonderland sadece aynı ismi ve aynı yapımcıları paylaşıyor ve ilk diziye ait oyuncuları yeni dizide göremiyoruz. Ancak yapımcılar bu diziyi nasıl yönlendirecekler bunu da bilemiyoruz. Belki izleyicinin isteğine göre şekillendirip iki diziyi birbirlerine bağlayabilirler. Belki çok ayrı konulardan devam edebilirler. Bu durumda The Vampire Diaries ve The Originals arasındaki benzerlik için bu dizilere kardeş dizi diyorsak, Once Upon A Time ve Once Upon A Time in Wonderland kuzen diziler oluyor sanırım. Ancak bilinen en kesin gerçeklik bu dizilerin yan diziler olduğu. Boynuz kulağı geçecek mi, hep birlikte göreceğiz.
İlginç ve farklı bir oluşum aslında. Bu ilk örneklerden sonra içerisinden farklı senaryolar çıkarabilecek bir sürü dizi çıkabilir ortaya. Hatta bana kalırsa diziler arasındaki bağ daha da genişletilebilir ve diziler birbirlerine daha da çok bağlanabilir.

kategori:
haber

ilgili